Ankara Life Dergisi

Dr. Gaye Güzel: Küçük Dokunuşlar ile Mutlu Hayatlar

GETAT UZMANI DR. GAYE GÜZEL İLE CİLDİNİZİN VE SAĞLIĞINIZIN İHTİYACI OLAN TAMAMLAYICI TIP YÖNTEMLERİYLE TANIŞIN!

OZON TEDAVİSİ
Ozon bilinen en güçlü antioksidan maddedir insan vücudunu oksidatif strese karşı korur .,tedavisi kişiye özel doz ayarlaması yapılan ozona özgü cam ve silikon özelliği olan özel setlerin kullanıldığı ve en az 10 seans almanız gereken bir tedavi yöntemidir Hücre hafızası oluşması için bu 10 seans gereklidi. Ozon sayesinde en uç noktalara vücudunuzda oksijenlenme sağlanmakta, kişi kendini daha zinde ve sağlklı hissedebilmektedir. Başlıca kullanıldığı alanlar: Kronik inflamasyon,yorgunluk, fibromiyalji covid sonrası semptomlarının azaltılmasında Bağışıklık sistemini güçlendirmede, iyi bir virüs, bakteri ve mantar öldürücü, migren, ülseratif kolit, koah, kronik inflamasyonla seyreden hastalıklarda, Otoimmün hastalıklar, Koroner arter hastalığı, periferik damar tıkanıklığı, Allerji, akne, Diyabette hgA1c i düşürür kan şekerini, regüle etmede, Kan lipitlerini ve kolesterolü düşürende, doku oksijenlenmesinmesini artırarak dolaşım sistemini düzenler, Kan sulandırıcı, pıhtı gidericidir, Metabolizma hızlandırıcı ve hormon düzenleyici etkisi vardır, Antiaging etkilidir ve Zihinsel ve fiziksel peroformansı arttırır. Ozonun parenteral ve lokal uygulama çeşitleri vardır .

Majör Otohemoteraoi Majör terapi, yapılan değerlendirmeler doğrultusunda 100 cc kadar kan alıp özel ozona dayanıklı şişelere alınan kanın ozonlanarak, tekrar dolaşıma verilmesi işlemidir.Uygulanacak doz hastaya göre belirlenir Tek kullanımlık vakumlu şişeler kullanılır.

Ozon Minör Terapi Ozon minör terapi uygulamasında, vücudun ihtiyacına ve yapılan değerlendirmelere göre belirlenen miktarda kan ozonlandıktan sonra, kas içerisine enjekte edilmektedir.Akne tedavisi ,kanser ve alerji ,otoimmün hastalıklarda kullanılır

Ozon Rectal(rectal insfluasyon) Ozon rectal, ozon gazının rectal yoldan bağırsaklara verilmesiyle gerçekleştirilen uygulamalardır. Genelde major alamayan ya da damar yolu iyi olmayan hastalarda tercih ettiğimiz yöntemdir. Prostattit ve colitte etkilidir.

Topikal uygulamalar
-Torba ozon uygulamaları tedaviye direnç gösteren cilt enfeksiyonlarında, özellikle diyabetli hastalarda yara iyileşmesini hızlandıran bir yönetimdir ve sonuçları inanılmazdır .Yara iyileşmesini hızlandırır, bakteri, mantar, protozoa öldürücüdür .
-Ozon sauna nemlenmiş cilt üzerine ozon gazı verilmesi şeklinde uygulanır, baş kısmı dışarıda kalır. İyi bir detox sağlaması yanında zayıflama ve selülit içinde yardımcıdır. Seanslar şeklinde uygulanır.
Bölgesel enjeksiyonlar

Sırt,bel lokal ağrı olan her yere uygulanabilir.
Eklem içi enjeksiyonlar
Eklemlerde meydana gelen kireçlenme veya yangılı durumlarda haftada bir şeklinde uygulanabilmektedir .
Hacamat / Kupa Tedavisi
Derinin en üst tabakasına küçük çizikler atarak atık maddelerin yoğun olarak toplandığı belli noktalardaki kılcal damar ve ince damarlardan kirli kanın alındığı, 5000 yıllık bir tedavi yöntemi olup, dünyanın her yerinde bilinmekte ve uygulanmaktadır. Kupa uygulaması, Sağlık Bakanlığının ‘Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları’ arasında yerini almış bir tıbbi tedavidir.
• Ağrılı adet ve menopoz şikayetlerinde
• Astım, bronşit rahatsızlıklarında
• Bağışıklık sistemi hastalıklarında
• Çene eklem rahatsızlıklarında
• Depresyon, anksiyete gibi duygu durum bozukluklarında
• Detoks sürecinde
• Diyabette
• Diz ağrılarında
• Hipertansiyonda
• İnfertilite tedavilerinde
• İşitme problemlerinde
• Fıtık ve benzeri kas iskelet sistemi rahatsızlıklarında
• Stres, baş ağrısı, migren rahatsızlıklarında
• Odaklanma zorluğunda
• Omurga eklem rahatsızlıkları, sırt ağrılarında
• Otoimmün hastalıklarda (MS, ülseratif kolit,Chron ,artrit vb)
• Romatizmal hastalıklarda
• Sedef hastalığında
• Sindirim sistemi hastalıklarına ait bulantı, kusma, kabızlık gibi durumlarda

• Sinüzitte
• Sivilceli ciltlerde
• Spor yaralanmalarında
• Uyku bozukluklarında kupa
tedavisi uygulanabilir. Bütün bu rahatsızlıkların dışında koruyucu hekimlik uygulaması olarak, herhangi bir rahatsızlığınız olmadan da kupa terapini doktorunuzdan talep edebilirsiniz.

Mezoterapi Nedir?
Cildin Orta tabakasına küçük İğneler yardımı ile cildin aminoasit, mineral, enzim ve vitaminlerin bazen tek başına bazen de birbirleri ile karıştırılarak enjekte edilmesi işlemine mezoterapi denilmektedir.

Mezoterapi Faydaları Nelerdir?
Mezoterapi, uygulama yerine göre birçok farklı şekilde fayda sağlayan bir tedavi yöntemidir. Uygulandığı bölgelerde çatlak, kırışıklık, güneş lekesi, cilt lekesi, cilt sorunları, bölgesel yağlanma, selülit gibi birçok problemi çözümleyerek ortadan kaldırılabilmelerini sağlıyor. Özellikle kellik problemi yaşayan kişiler ve halk arasında saç kıran olarak bilinen alopesi gibi saçlarda yaşanan sorunlarda başvurulan bir tedavi yöntemidir.

Akupunktur Nedir?
Bozulan bu enerji dengesi akupunktur yardımı ile tekrar sağlandığında organizma rahatsızlıklarla daha kolay baş edebilir duruma gelir. Ağrı ile seyreden hastalıklardan, cilt rahatsızlıklarına, şişmanlıktan, sigara alışkanlığına kadar geniş bir yelpazede çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde ve belirtilerinin düzeltilmesinde akupunktur kullanılabilir. Kuru iğne tedavisi olarak da bilinen akupunkturda vücuttaki etkileri yıllardır gözlenmiş, yaklaşık 400 noktasal alan vardır . Bu noktaların hastaya ve hastalığa göre mümkün olduğunca en azı kullanılır ( iyi bir tedavide 10-20 noktayı geçmemesi
düşünülür). Tedavi sırasında noktalar iğne veya lazerle uyarılır. İğneler tek kullanımlık ve çok ince olup bazı belli noktalar hariç genel olarak ağrı yapmaz. Hasta rahat bir sedye ya da yatağa yatırılır. Seanslar genelde 20-30 dak. düzeyinde olur. Genel vücut akupunkturuyla aüriküloterapinin (kulak akupunkturu ) uygun bir şekilde ortak kullanımı istenen başarıyı arttırır.

Glutatyon Nedir ve Nasıl
Uygulanır? Glutatyon, üç önemli aminoasitten oluşan (glutamat, sistein, glisin) vücutta doğal olarak bulunan bir moleküldür. Önemli bir antioksidan olmasının yanında vücudumuzda zararlı kimyasallara karşı savaşır. Adına oksidatif stres dediğimiz insanların bir çok hastalığa yakalanmasını kolaylaştıran durum modern yaşamla birlikte daha çok insanı etkisi altına alıyor. Sürekli kimyasallara maruz kalıyoruz ve bu durum hormonal bozukluklara, erken yaşta kanserlere ve daha birçok soruna sebep oluyor. Bu risklerin çözümünden biri ise vücutta bulunan doğal glutatyon seviyesini arttırmak veya takviye etmek. Bu konuda glutatyon o kadar önemlidir ki hücre içi glutatyon seviyesi yaşam süresinin bir belirtecidir. Antioksidan etkilidir. Metabolik olaylar, maruz kaldığınız radyasyon, daha birçok zararlı etken vücudunuzda hücrelere zarar veren serbest oksijen radikali adı verilen moleküller oluşturur. Bu moleküller aşırı miktarda artarsa vücudunuzun doğal antioksidan mekanizması onları etkisiz hale getiremez. Sonuç olarak hücreleriniz zarar görür ve birçok hastalığın riski artar.

IV TERAPİLER
Antioksidan etkilidir. Metabolik olaylar, maruz kaldığınız radyasyon, daha birçok zararlı etken vücudunuzda hücrelere zarar veren serbest oksijen radikali adı verilen moleküller oluşturur. Bu moleküller aşırı miktarda artarsa vücudunuzun doğal antioksidan mekanizması onları etkisiz hale getiremez. Sonuç olarak hücreleriniz zarar görür ve birçok hastalığın riski artar. Glutatyon bu noktada devreye girer. Çünkü kendisi güçlü bir antioksidandır ve serbest oksijen radikallerini etkisiz hale getirir. Bu sayede vücudunuzu zararlı etkilerden korur ve hücrelerin zarar görmesini engeller. İnflamasyonu azaltır. İnflamasyon vücudunuzun hasara karşı oluşturduğu yanıttır. Kısa vadede bu tepki koruyucuyken sürekli hale gelirse bedeninize hasar vermeye başlar. Kanserin önlenmesine yardım eder Glutatyon bir hemşire yardımıyla, ağrısız bir şekilde enjeksiyon ile damardan uygulamadır. Uygulama 10-15 dk. sürer. Mutlaka damardan alınması gerekir. Çünkü ağızdan alındığında midede etkisi yok olur.

Yorumlar

0 yorumlar