Ankara Life Dergisi

Efeoğlu: Mimari Tutkusu ve Sürdürülebilirlikte Liderlik, Kalite ve Müşteri Odaklı Hizmet Anlayışıyla Öne Çıkıyor!

Efeoğlu, 2016 yılında Emre Efe tarafından kurulan büyük bir başarı öyküsüne sahip. Emre Efe’nin çocukluktan itibaren mimari ve inşaata olan ilgisi, onu bu sektöre çekmiş. Mimarlık ve işletme eğitimleri aldığı üniversite yıllarında sektör dinamiklerini öğrenmek adına çeşitli stajlar yaparak deneyim kazanmasını sağlamış. 2016’da sadece üç kişiyle başlayan bu girişim, bugün merkez kadrosu ve alt ekipleri ile birlikte 100’den fazla çalışanıyla Türkiye’nin lider firmalarından biri haline gelmiştir. Efeoğlu, şu anda Türkiye’nin farklı bölgelerinde başarılı projelere imza atmakta ve sürekli olarak kapasitesini artırmaya devam etmekte. Şirketin temel felsefesi, müşterilerin tasarım sürecine baştan itibaren aktif olarak katılabilmelerine, her detayı kendi zevklerine göre düzenleyebilmelerine, projelerinde istek ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde yansıtabilmelerine olanak tanımakta. Sürdürülebilirlik konusunda öncü olan Efeoğlu, proje gereklerine uygun farklı taşıyıcı sistemleri tasarıma entegre edebilme yeteneği ve imalat konusundaki hakimiyeti ile de hayli dikkat çekmekte. Ayrıca sektör standartlarının üzerinde yalıtım uygulayarak enerji maliyetlerini azaltmakta ve yapıdaki ısı kayıplarını minimize ederek karbon ayak izini küçültmekte. Her müşteriyi tek bir müşteri olarak ele alıp kişiye özel hizmet sunma konusunda ise öncü konumda. İşini severek yapan ve müşterileriyle sürekli iletişim halinde olan profesyonel bir ekip, şeffaflık ilkesine dayalı olarak beklentileri karşılıyor. Hedefleri arasında; kalite ve müşteri memnuniyetini öncelikli tutarak, her yıl daha ileri ve daha yüksek gayelere ulaşmak ve Türkiye’de olduğu kadar yurt dışında da sektörde öncü bir firma olma vizyonunu sürdürmek var. Biz de şehrin en çok okunan yayını Ankara Life dergisi olarak kendilerini ziyarette bulunduk. Merak ettiğimiz sorularımızı Efeoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Emre Efe’ye yönelttik. Keyifli geçen çok özel röportajımız sizlerle. İyi okumalar dileriz.

Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Emre Bey inşaat sektöründe yer alarak birçok etkili projede başarılara imza atıyorsunuz. Öncelikle sizi tanıyalım. Emre Efe kimdir?
1988 yılında Çorum’un Osmancık ilçesinde dünyaya geldim. İlk, orta ve lise eğitimimi Osmancık’ta bitirdim. Üniversite eğitimimi mimarlık ve işletme alanlarında tamamlayıp mezun olduktan sonra Efeoğlu firmasını kurarak iş hayatına atıldım.

Efeoğlu firmasının kuruluş hikayesini ve sektördeki durumunu öğrenebilir miyiz?
Çocukluğumdan beri mimariye ve inşaata ilgi duyuyordum. Bu ilgi beni üniversitede mimarlık okumaya yöneltti. Üniversite yıllarımda inşaat sektörünün dinamiklerini öğrenmek için çeşitli stajlar yaptım. Mezun olduktan sonra 2016 yılında kendi firmamı kurarak hayallerimi gerçekleştirmeye karar verdim. Efeoğlu bugüne kadar 250’den fazla özel projeyi hayata geçirdi. 2016 yılında 3 çalışan ile kurulan firma bugün merkez kadrosu ve alt ekipleri ile birlikte 100’den fazla çalışanıyla tasarım ve uygulama konusunda Türkiye’nin lider firmalarından birisi haline geldi. Şu an ise Türkiye’nin farklı lokasyonlarında projelerini gerçekleştiriyor ve gün geçtikçe kapasitesini artırmaya devam ediyor.

Efeoğlu’nun sektöre kattığı ayrıcalıklar nelerdir?
Sektöre ilk girdiğimiz yıllarda birçok inşaat firmasının müşterilerini daha önce uygulamış oldukları sınırlı tasarım seçeneklerine yönlendirmekte olduklarını görüyorduk. Bu tür durumlarda müşteri ne kadar istese de ortaya çıkan ürün hayallerini tam olarak yansıtmıyor, ihtiyaçlarını karşılamıyordu. Müşteriler yabancısı oldukları bu teknik işte elde edebildikleri kadarına razı olmak durumunda kalıyordu. Bu durumu değiştirmek düşüncesi ile yola çıkan Efeoğlu, felsefesini; insanların tasarımın tüm aşamalarına başından itibaren aktif olarak katılabilecekleri, her detayı kendi zevklerine göre dizayn edebilecekleri, istek ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde yansıtacak projeler üretmek olarak belirlemiştir.
Firmanın sürdürülebilirlik stratejileri ve inovatif teknolojileri kullanma yaklaşımı hakkında bilgi verebilir misiniz? Yapılan projelerin çevresel etkilerini nasıl minimize ediyorsunuz?
Sürdürülebilirliği birkaç şekilde ele alan bir firmayız. Bizim için öncelik; sürdürülebilir proje yönetimidir. Yapım süresini minimum tutacak ve malzeme israfını en aza indirecek önlemler alıyoruz. Tasarım aşamasında fizibilite çalışmaları yaparak bulunduğu bölgenin iklim özelliklerine uyumlu tasarımlar yapmaya özen gösteriyor; ısı pompası, güneş paneli ve yağmur suyu kullanımı gibi çevreye duyarlı çözümleri değerlendiriyoruz. En önemli özelliklerimizden biri de proje gereklerine uygun farklı taşıyıcı sistemleri (hafif çelik, ağır çelik ve betonarme gibi) tasarıma entegre edebilmemiz ve imalatlarına hâkim olmamızdır. Projenin uygulama evresi başlamadan teknik verileri çakıştırıyor, olası sorunları simüle ediyoruz. Şantiye aşamasından önce gantt şemaları oluşturup projenin ne kadar süreceğini ve hangi imalatların birbirini takip edeceğini biliyoruz. Bu sayede sipariş ve tedarikleri de tam zamanında yapabiliyor ve tanımladığımız sürede imalatı tamamlayabiliyoruz. Bunun yanı sıra yapı fiziğine önem veriyoruz. Doğru yapı fiziği imalatı, doğru enerji kullanımı demektir. Sektör standartlarının üzerinde yalıtım yaparak enerji için harcanan maliyetleri azaltıyoruz. Yapıdaki ısı kayıplarını azaltarak yapıdan kaynaklı oluşabilecek karbon ayak izini küçültüyoruz. Müşterileri ve çalışanları, mümkün olan en pratik yöntemlerle, tercihen online ortamlarda bir araya getiren bir bulut ortamında çalışıyoruz. Ayrıca tüm dokümantasyonlarımızı da bulut ortamında kullanarak fiziksel gereksinimleri en aza indirgiyoruz. Yapının planlama ve tasarımından, inşaat ve işletme aşamasına kadar uzanan yaşam döngüsü boyunca dijital gösterimini oluşturmak için yapılandırılmış ve birçok disiplinden elde edilen verileri bir araya getiren uluslararası bir proje yönetim sistemi olan BİM sürecini tasarım ve inşa sürecimize adapte ediyoruz. Böylece yapının tüm ömrü boyunca verimliliğini en üst seviyede tutmaya çalışıyoruz.

Yürütülen projelerde müşteri memnuniyetini nasıl sağlıyorsunuz? Müşteri geri bildirimleri ve referanslarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Efeoğlu’nda her müşterimizi tek bir müşteri gibi ele alıyor ve tamamen kendisine özel hizmet sunuyoruz. Müşterimiz ilk önce projenin tasarımını yapacak ekiple tanışıyor ve onlara hayallerini, isteklerini anlatmaya başlıyor. Bu istekler alanında uzman mimar ve mühendislerin katkılarıyla müşterimizin hayallerini yansıtan ve başka bir örneği olmayan özgün projelere dönüşüyor. Tasarım aşamasında projenin tüm detayları üç boyutlu olarak en ince detayına kadar planlanıyor ve yapılacak inşaatın bu tasarımlara tamamen uygun olması sağlanıyor. Projenin tasarımı bittikten sonra firma, müşterinin isteğine göre tüm resmi işlemler, ruhsat süreçleri, inşaatın yapılması, peyzaj yapılması, iskân ve abonelik işlemleri gibi gereken tüm aşamaları gerçekleştirerek müşterisine tam anlamıyla anahtar teslim hizmet sunuyor. Böylece müşterilerin tüm ihtiyaçlarının tek bir adresten çözülmesi mümkün oluyor. İşini severek yapan ekibimiz, müşterilerimiz ile sürekli iletişim halinde olarak tüm beklentilerini karşılayana kadar şeffaf ve profesyonel bir çalışma gerçekleştiriyor. Müşterilerimizin bu süreçteki çalışmalardan olumlu geri dönüşlerini her zaman alıyoruz, bu da bizim motivasyonumuzu hep yüksek tutmamızı sağlıyor.

Efeoğlu gelecekte kendisini nerede görüyor? İleriye dönük planları nelerdir?
Efeoğlu olarak sektörde farklı ve kalıcı bir imza atmak için çıktığımız bu yolculukta hedefimiz, kalite ve müşteri memnuniyetinden taviz vermeden bütüncül hizmet anlayışını koruyarak yolumuza devam etmek ve sadece Türkiye’de değil yurt dışında da alanında öncü bir firma haline gelmektir.

Yorumlar

0 yorumlar