Ankara Life Dergisi

Gözlükte Sanat ve Modanın En İyi Karışımları

“İnsan yüzü bölge, coğrafya ve kültürel yapı açısından çok değişiklik gösteriyor, bunlar göz önüne alınarak beklenti ve ihtiyaçlar değerlendirilerek, analizler sonucu kişiye ve kişilere odaklı tasarımlar hazırlanıyor. Hazır hale gelen gözlüklerin dayanıklı, kırılma riski az olan, hafif ve uzun süre kullanımda deforme olmayacak kalitede yapılmasına ayrıca özen gösteriyoruz.”

Pedro, Emy, Valentti olmak üzere üç ayrı markanın sahibi Hasan Örnek, başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne konuk oldu. Gözlük sektörüne her sene yenilik sağlayan çeşitli fuarlara katılıp, edinmiş olduğu bilgiler doğrultusunda yurt dışı ithalatı yapmaya başlayan Hasan Örnek’e  Pedro Eyewear hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

Hasan Örnek kimdir, tanıyabilir miyiz?

1980 yılında Sivas’ta doğdum. 2000 yılından itibaren sektöre duyduğum merak ve ilgiden dolayı çeşitli optik firmalarında çalışıp sektörü içeriden tecrübe ettim. Bu süre zarfında tecrübe ile edindiğim bilgiler doğrultusunda toptancılık yapmaya karar verdim.

Pedro Eyewear Optik’in sektöre girme hikayesi nasıl ve ne zaman başladı?

2002 yılında aktif bir şekilde toptancılık sektöründe çalıştıktan sonra 2013 yılında kendi firmam olan; Pedro Eyewear Optik’i kurmaya karar verdim. Gözlük sektörüne her sene yenilik sağlayan çeşitli fuarlara katılıp, edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda yurt dışı ithalatı yapmaya başladım. Patenti bize ait olan; Pedro, EMY, Valentti olmak üzere üç ayrı markaya sahibiyiz. Optik gözlüğün dışında güneş gözlüğü ithalatı da yapıyoruz. Bütün bunlarla birlikte gözlük kılıfları ve çeşitli sergileme standlarını kendimiz tasarlıyoruz. Her zaman dediğim gibi edindiğim tecrübeler başta olmak üzere, vizyon ve misyonumdan gerekli ekleme ve çıkarmalar yaptım ve çok emek verdim.

Gözlüklerinizin tasarımı nasıl yapılıyor, dikkat ettiğiniz unsurlarınız nelerdir?

Yurt dışında ithalat yaptığımız fabrikalarda lazer kesim, asetat ve titanyum üreten firmaları tercih etmeye çalışıyoruz, tek parça halinde kullanmaya hazır bir şekilde teslim alıyoruz. İnsan yüzü bölge, coğrafya ve kültürel yapı açısından çok değişiklik gösteriyor, bunlar göz önüne alınarak beklenti ve ihtiyaçlar değerlendirilerek, analizler sonucu kişiye ve kişilere odaklı tasarımlar hazırlanıyor. Hazır hale gelen gözlüklerin dayanıklı, kırılma riski az olan, hafif ve uzun süre kullanımda deforme olmayacak kalitede yapılmasına ayrıca özen gösteriyoruz. Hem bizim için hem de nihai tüketicimizin sonsuz memnuniyeti için yapım aşamalarından titizlikle, çeşitli test aşamaları ile geçiriyoruz. Son aşamada, ithalatı yapılan optiklerin Sağlık Bakanlığı nezdinde (UTS) sistemde kayıt altında tutularak, Türkiye genelinde butik optik mağazalara satışını gerçekleştiriyoruz.

Pedro Eyewear Optik yurt dışı hizmeti de sunuyor mu? İlham aldığınız bir tasarımcı var mı?

Azerbaycan, Almanya, Fransa ve Kıbrıs ülkelerine hizmetimiz sağlıklı bir şekilde ilerliyor.  İlham konusuna gelince elbette var, her sektörün olduğu gibi bizim sektörün de öncüsü Avrupa’dan çeşitli designer ve markalardan esinleniyor oluşumuz, fakat küçük dokunuşlarla ürünleri, kendi vizyonumuzla farklı hale getirip kendi tasarımlarımızı ortaya çıkarmaya özen göstermekteyiz.

Markanızın hedef kitlesi hangi yaş aralığına daha çok hitap ediyor?

Markamız genellikle 20 yaş üstü genç, orta ve yetişkin gruplara hitap etmektedir.

Güneş gözlüğü kullanımı neden önemlidir, seçerken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Güneş gözlüğü seçiminde özellikle ruhsatlı optik mağazalardan alınması çok önemli. Camların UV ışınlarını süzme özelliğine sahip olmasına dikkat edilmeli ve tabii yüz hatlarına uygun olması da önemlidir.

Pedro Eyewear Optik’te çeşit bakımından hangi gözlükler bulunmaktadır?

Çeşitlilik bakımından; faset, asetat, nilör, yakın okuma ve güneş gözlüğü bulunmaktadır.

Hasan Bey sektör ile alakalı eklemek istediklerinizi alabilir miyiz?

Gözlük sektörünü büyük çerçeveden ele aldığımız zaman ithalat ağırlıklı bir konumda olup, yapılan ithalatların yerli firmalara satışının gerçekleştirildiğini görebiliriz. Sektördeki artan bilgi birikimi, her geçen gün deneyimlerin katlanması, kalite ve ürün çeşitliliği gibi birçok katkı sağlamaktadır. Göz sağlığının önemi için merdiven altı üretimler, işporta ve semt pazarlarında satılan gözlüklerden sakınmalıyız. Sağlık sektörünün bir parçası olan optik sektörü toplumlar arasında karşılıklı alışverişin artmasıyla,  ekonomik gelişme ile  herkesin ulaşmak istediği bir nesne haline gelmiş ve zamanla pasta payını daha da büyüteceği çok açıktır.

Yorumlar

0 yorumlar