Ankara Life Dergisi

Kalıcı ve Etkili Kilo Kaybı Nasıl Olmalıdır?

Ülkemizde obezitenin görülme sıklığı %30’dan fazla! Bu da demek oluyor ki neredeyse her 4 kişiden 1‘i OBEZ!

Gelişen teknoloji, sosyal medya, yaşam tarzı vb. birçok faktör sayesinde obezitenin meydana gelme sebeplerini, sonrasında gelişen sağlık problemlerini, yaşam kalitesi ile ilişkisini, tanımlamaları artık biliyoruz. Teorik bilgilerin yaşam biçimiyle birleşememesi, beslenme davranışı olarak gelişememesi neticesinde kulak aşinalığımız olan obezite, somut bir şekilde karşımıza çıkıyor. Günden güne her yaş grubunda obezite prevelansı yükseliyor, yapılması gereken ise çok basit; Beslenme Eğitimi.  Sağlıklı beslenme eğitimi; beslenme eylemine ait davranışların değiştirilmesi ve geliştirilmesi ile bireylerin sadece ağırlık yönetimi değil, kalıcı ve etkili ağırlık kontrolünü sağlayabilmektedir. Sağlıklı beslenme ve diyet programlarına ilişkin düşüncelerin değiştirilmesi, bireylerin kilo almasındaki asıl problemin irdelenmesi, besinlerin satın alınmasından pişirme, hazırlık ve servis sürecine kadar tüm aşamaların farkındalığına ulaşılması ile besin tüketim tercihlerini değiştirilebilmektedir. Bir öğünde tüketilmesi planlanan besinlerin mevsimine uygun seçilmesi, pişirme tekniklerinin doğru belirlenerek besin değerini kaybetmeyecek şekilde pişirilmesi, yağ tercihlerinin bitkisel kaynaklı ve belirli ölçülerde kullanılması, besin gruplarının tüketim sıklık dağılımlarına göre menünün oluşturulması önemlidir. Bu bilgilerin öğrenilmesi, sürdülmesi ve yaşam tarzı haline getirilmesi ile ağırlık yönetiminin sağlanması uzun vadede kalıcı olacaktır. Beslenme Uzmanı & Diyetisyen danışmanlığında ağırlığınızı kontrol altına almanız; vitamin ve mineral kayıplarını önler, sağlıksız beslenmenin önüne geçer, genel görünümün daha iyi hale gelmesini sağlar, beslenme alışkanlıklarınızın doğru yönde değişmesine yardımcı olur, kronik hastalıkların oluşumunu engellemeye veya risklerin azaltılmasına destektir. Bu süreçte öğreneceğiniz ilk şey ise; aç kalmadan kilo vermek olacaktır. Hedeflediğiniz ağırlığa ulaşma yolunda, dört temel besin grubundan her gün gereksinimlerinizi karşılayacak miktarlarda, belirli zaman aralıklarında tüketerek, yepyeni bir sofra düzenine alışacaksınız. Değişen tek şey beslenme eylemi olmayacak! Damak tadınız, beyne giden tokluk sinyalleriniz, iştah durumunuz, kan biyokimyalarınız, içinizde hissettiğiniz enerji, uyku düzeniniz, psikolojiniz, depresyona yatkınlığınız, hormonlarınız vb. içinizde barındırdığınız her şey pozitif değişime uğrayacak. Siz hafifledikçe, çevrenizde bu değişime şahit olan  herkes, bir şekilde sağlıklı beslenme farkındalığına varacak. Ne kadar güzel bir dinamik! Kilo vermek istiyor fakat aç kalmaktan, sürdürememekten, listede yer alan besinleri temin edememekten korkmayın, korkularınız size sadece zaman kaybettirir. Mevcut ağırlığınıza daha fazla mecbur kalmak zorunda olursunuz. Oysaki bir ışık, bir karar, bir motivasyon yeter. Hadi bir tartıya çıkalım…

Sizi motive edecek harika bir hikayem var!

Danışanlarımızdan bir yıl boyunca her hafta sıkı takip ve kontrol desteği ile 104 kg ağırlık kaybına ulaşan G. Hanım, bu süreçte sağlıklı beslenmeyi öğrenerek 166 kilo ağırlığından, 62 kilograma kadar hafiflemiştir. Düşünebiliyor musunuz? Bir yıl boyunca sadece diyetisyen danışmanlığı, yaşam tarzı değişikliği ve beslenme programları ile ulaştı. Siz en son ne zaman belirlediğiniz bir hedefe ulaştınız? Kiloların sinsice bedeninize hükmetmesine izin vermeyin. Yanlış giden ilerleyişe bir dur deyin, kendinize öfkelenmeyin ya da kızmayın, ağır bedeller ödetmeyin… Zamanında çok yedim, irademe sahip olamıyorum, kendime inancımı kaybettim, mutsuzum demeyin! Bir şeyi değiştirebilme gücünüz olsaydı, neyi değiştirmek isterdiniz? Bir düşünün… Aslında bir şeyi değiştirebilme gücünüz var  ve onu değiştirdiğinizde belki de dünyanız tamamıyla değişecek, kendiniz, kendinize olan bakış açınız, kısacası hepsi. Yapamam demeyin, bir deneyin. Hedeflediğiniz ağırlığı yakaladığınız zaman çok mutlu olacağınızı düşünüyorsanız hemen bugün işe koyulun. Kronik hastalıklara yüksek oranda aday olduğunuzu öğrendiyseniz, hareketsiz kaldığınızı ve sürekli yorgun hissettiğinizi fark ediyorsanız bunu hemen bugün değiştirmek için çabalayın!

Siz sağıklı olduğunuzda ve daha iyi hissettiğinizde hayat daha güzel görünür, güneş bile başka parlar yüzünüze. Kilo problemi yüzünden sevdiğiniz kıyafetlere giremeyip aynaya baktığınızda, mutsuz bir ifadeye bürünmeniz tüm gününüzü ve hatta genel tepkilerinizi bile etkiliyor. Gece uykularının nefes alamama problemi nedeniyle sık bölünmesi, fiziksel olarak inaktif olmanızdan kaynaklı aşırı yağlanma ve hastalıklarla dolu kısır döngü hissi, gün geçtikçe yaşam kalitenizi düşürür. Rutin kalıplar dahilinde bir yaşam, kronik hastalıklara yatkınlık ve sürekli artan kilo, önüne geçilemeyen iştah ile bir süre sonra farklı sorunları getirebilir.

Bugün bu yazıyı sonuna kadar okuduysanız, beslenmenizde yer alan tüm problemleri ve alternatif çözümlerini bir kağıda yazın. Bunları hayata geçirmek için yapılması gerekenleri, üşenmeden hayata geçirin. Bu değişiklikler, enerji değeri yüksek besleyici özelliği olmayan gıdalardan uzaklaşmak, asitli gazlı içecekleri bırakmak, şekerli yiyecek ve içecekleri tüketmemek, kızartmalardan, hamur işlerinden, yağlı yiyeceklerden ve işlenmiş ürünlerden kaçınmak şeklinde olabilir. Tüm bunlara ek olarak; sağlıklı beslenme programına uyumlu ilerleyerek 6 hafta boyunca bu değişikliği sürdürün. Kendinize bu şansı tanıyın! Değişime şahit olun.

Verilmeyecek kilo yoktur!

Sağlıklı günler dilerim.

Uzman Diyetisyen Elif Melek Avci Dursun

Yorumlar

0 yorumlar