Ankara Life Dergisi

Kendini Her Daim Geliştiren Güçlü Kadrosu İle Otelz Hizmetinizde!

“Türkiye özelinde 20.000’i aşkın ve küresel olarak ise 350.000’den fazla konaklama tesisini tüketicilerinin hizmetine sunan Otelz, hem konaklama tesisi hem de nihai kullanıcı ve üye sayılarını sürekli olarak artırmak suretiyle her ay ortalama 5 milyon sorguya cevap vererek bir ilke imza atmış bulunuyor.”
Günümüzde konaklama sektörü denilince akla ilk olarak rezervasyon şirketleri geliyor. Hangi yerin uygun fiyatla ön ödemesiz otel rezervasyonu yaptığına dair araştırma yapmamız ise bu işin cabası. Biz de şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi ekibi olarak hazır yaz ayı geliyorken sizler adına Otelz.com’u ziyaret ettik. Genel Koordinatör Savaş Çolakoğlu ile bir araya gelerek merak ettiğimiz sorularımızı yönelttik. İyi okumalar dileriz.
Savaş Bey, uzun yıllardır konaklama sektöründe yöneticilik yaptıktan sonra turizm sektöründe bir başka kulvara geçiş yaptınız. Bu nasıl oldu?
Evet, tam 38 yıl konaklama sektöründe görev yaptım. Stajyer olarak başladığım çalışma hayatıma 26 yıl Genel Müdür olarak devam ettim. Bildiğiniz üzere hem yerli zincir otellerde hem de uluslararası zincir otellerde yöneticilik yaptım. 2022 Haziran ayında gelen bir teklif ile kulvar değişikliği yaparak çevrimiçi otel rezervasyonları yapılmasını sağlayan Otelz Genel Koordinatörü olarak görev aldım.

Peki bize Otelz’nin ne olduğu hakkında bilgi verir misiniz?
Zonline Ticaret ve Turizm AŞ. bünyesinde, çevrimiçi otel rezervasyonları yapılmasını sağlamak amacıyla, 120 kişilik deneyimli kadrosu ile 2014 yılından günümüze ivme alarak ilerlediği her yılda rakiplerinden sıyrılarak, Türkiye’nin en büyük çevrimiçi otel rezervasyon sitesi olmayı başardı. Bünyesinde Türkiye özelinde 20.000’i aşkın ve küresel olarak ise 350.000’den fazla konaklama tesisini tüketicilerinin hizmetine sunan Otelz, hem konaklama tesisi hem de nihai kullanıcı ve üye sayılarını sürekli olarak artırmak suretiyle her ay ortalama 5 milyon sorguya cevap vererek bir ilke imza atmış bulunuyor. Kendini her daim geliştiren güçlü kadrosuyla; %1593 büyüme oranıyla Deloitte Technology Fast 50™️ 2019 Türkiye sonuçlarına göre en hızlı büyüyen 10 teknoloji şirketi arasından 5. sırada yer aldı. QM Awards 2019 ‘’Türkiye’nin En İyi Yönetilen Seyahat Teknolojileri’’ kategorisinde ‘’Türkiye’nin En İyi Yönetilen Dijital Seyahat Acentesi’’ ödülünü aldı. Misyonundan bahsedecek olursam; Otelz, seyahat severlerin tatil ya da iş gezisi programlarını bir deneyim ve sorunsuz bir süreç olarak başlatmak adına elinden gelen tüm teknolojik ve hizmet unsurlarını devreye sokan bir yol arkadaşı olmayı benimsemiştir. Vizyonunda ise; bünyesindeki tesis sayısını genişleterek daha fazla tesis seçeneği ve en iyi fiyatları müşterilerine sunmayı amaç edinen Otelz, Türkiye’de konaklama denince en büyük hizmet sağlayıcı olma hedefine her geçen gün adım adım yaklaşmaktadır.

İş modelinizden bahseder misiniz?
‘Seyahat edenler için ön ödemesiz otel rezervasyonu, oteller için benzersiz satış ve tanıtım platformu.’ Bu yepyeni iş modeli ile otelz.com hiçbir şekilde otellerin fiyatlarına müdahale olmaz ve oteller için özel olarak yaratılmış kapalı devre extranet platformu üzerinden inisiyatifi konaklama tesislerine bırakarak serbest piyasa ekonomisi şartlarına uygun olarak hareket etmektedir. Rezervasyon esnasında otelz.com tüketiciden hiçbir ücret talep etmez. Konaklama ücreti, konaklama tesislerinin taleplerine göre ya varışta ya da rezervasyon anında promosyonlu olarak ödenir.

Peki bu durumda kullandığınız teknoloji nasıl?
Teknolojik gelişmelerin her geçen gün ivme kazandığı bu dönemde modern, ölçeklenebilir, esnek ve yönetilebilen teknik altyapıya sahip olmanın önemine inanıyoruz. Bu doğrultuda kullandığımız teknolojiler, teknik araç ve yöntemlerin yanı sıra AR-GE faaliyetlerimiz ile bütünleşik ve eşsiz çözümler üretmeye çalışıyoruz. Otelz.com ürün ailesinin tüm bileşenleri “Çevik (Agile)” yöntemler ekseninde “Yazılım Geliştirme Yaşam Döngüsü (SDLC)” metotları ile inşa edilmektedir. Hizmetlerimizin internet aracılığıyla web ve mobil erişimle kesintisiz olarak müşterilerimize ulaşmasını sağlamak en önemli misyonumuzdur. En uygun fiyat, dünyanın dört bir yanından binlerce tesis, rezervasyon, kampanya, zengin içerikler, entegrasyon hizmetleri, Otelz.com’un belli başlı özelliklerini arasında yer almaktadır. Açık Kaynak Kod (OSS)’ lu yazılımlar, bulut teknolojileri ve AR-GE faaliyetlerimizden edindiğimiz deneyim; başarılı bir otel pazaryeri ve yönetimi için gerekli tüm bileşenlerin geliştirilmesini ve böylelikle müşterilerimizin en uygun fiyat ve avantajlı seçenekler ile seyahat etmelerini hedeflemektedir. Otelz.com, anlaşmalı tesislerine web ve mobil uygulamalarla teknik hizmetler sunmaktadır. Tesislerimizin uygunluk, fiyat, kampanya ve rezervasyon yönetimlerini kolaylaştırıp daha fazla müşteriye ulaşmalarını ve Otelz.com üzerinden çevrimiçi rezervasyon hizmeti sunabilmelerini sağlıyoruz.

Ankara ve Gençlerbirliği’nin sizin açınızdan önemini sorsak, neler söylersiniz?
Ankara’nın Cumhuriyet ile yaşıt asil ruhu Gençlerbirliği, Ankara’mızın en eski liselerinden olan Taş Mektep’te (şimdiki adıyla Atatürk Lisesi) doğmuş, gerek camia kültürüyle gerekse ülke futboluna kazandırdığı yüzlerce genç oyuncusuyla bu “mektepli” kimliğinin hakkını vermiştir. Tarihi, Ankara Ligi’nde, Türkiye Şampiyonaları’nda, Türkiye Futbol Ligi’nde, Türkiye Kupası ve Avrupa Kupaları’nda sayısız başarı ile dolu olan Gençlerbirliği, tıpkı cumhuriyetimiz gibi 2023 yılında 100. yaşını kutluyor. Her ikisi de sevda, vazgeçmek yok. Her ikisine de hizmet etmeye devam.

Yorumlar

0 yorumlar