Ankara Life Dergisi

Koklayarak Rahatlayın

Kötü kokuya maruz kalınca depresif, iyi kokuya maruz kalınca huzurlu ve mutlu oluyoruz. Peki ya bir gün koku alamazsak? İşte o zaman bir çok hastalıkla karşılaşmak zorunda kalabiliriz.

Koku almak, tat almak başta olmak üzere hayattan zevk almak için gereken bir çok güzelliğin ilk adımıdır.

Koku alma ve kokuya bağlı duygu şekillenmeleri bir çok araştırmacının da dikkatini çekmiştir.

Ve yapılan araştırmalar; sayısız duygunun hem koku alma becerimizle bağlantılı olduğunu hem de güzel ya da kötü bir kokunun pozitif ve negatif duygularımızı tetiklediğini gösteriyor.

Gün geçtikçe yaşamımızın olmazsa olmazı haline dönüşen kaygı ,endişe ve stres süreklilik gösterdiğinde ruh,zihin ve beden bütünlüğümüzü olumsuz yönde etkiliyor.

Hatta kaygı hallerimiz için destek almadığımızda hayat bir kabustan farksız olabiliyor. Ancak doğal yöntemlerle elde edilmiş güzel kokulu yağlar ile stres ve kaygıyı azaltabilir, duygularımızı kontrol edebiliriz.

Kaygı ve stresi yönetebileceğimiz hatta yaşadığımız döneme bağlı olarak uykusuzluk hali için en güzel kokulardan biri lavanta… Sadece 1-2 damlası bile yeterli.

Birazcık huzur ve dinginlik istiyorum , tüm gerginliğimden uzaklaşmak istiyorum diyorsak papatya…

İçimizde bir yerlere saklanmış mutluluğu yeniden canlandırmak için ise bergamot…

Elimize aldığımız 2-3 damla bergamot mutluluğuyla derin bir nefes almak ve hatta ayak bilekleri ve karın bölgesine yapılan bir masaj içimizde uykuya dalmış kelebekleri bile uyandırabilir.

Endişe, stres ve ruhsal yorgunluğumuz için kullanabileceğimiz güzel koku sardunya ile anksiyete semptomları da azalabilir.

Huzur ve mutluluk limon ve portakal bahçelerinde diye düşünürüm her zaman…

Limon ve portakal bahçelerini evimize taşımak da mümkün artık.

1-2 damla limon ve portakal bizi dünyanın en keyifli insanı yapabilir. Ve bu sayede bütün turunçgil bahçeleri bizimdir artık.

Her zaman söylediğim gibi doğal tedavi yöntemlerinden bir uzman aracılığıyla destek almayı da göz ardı etmeyelim.

Unutmayın; Duygularımız Çiçeklere Emanet…

Mis kokulu yarınlar diliyorum.

Sevgiler…

Yorumlar

0 yorumlar