Ankara Life Dergisi

Mülk ve Mekanlarda Kaliteli Değerin Başarılı İsmi; Land Home Gayrimenkul!

“Bizde soru işaretlerine yer yoktur!”
Günümüz gayrimenkul sektörü hepimizin bildiği üzere oldukça revaçta olan bir alan. Hemen hemen herkesin çeşitli eğitimlerle gayrimenkul danışmanı olduğu ve en iyisini başarma yolunda birçok çalışmaya yöneldiği sıkı rekabetin yaşandığı bir sektör. Yalnız Land Home Gayrimenkul bu saydıklarımdan ayrılan bir özelliğe sahip. Kurucusu Ümit Göksu, donanımlı ekibiyle pek çok başarıya imza atmanın yanı sıra SKY-B projesiyle de adından oldukça söz ettiriyor. Şimdi SKY-B’nin ne demek olduğunu duyunca çok şaşıracaksınız, çünkü açılımı hayli dikkat çekici nitelikte. SKY-B; diğer adıyla Silahlı Kuvvetler Yatırım Birliği demek. Bu proje, Silahlı Kuvvetler personeli olmak üzere tüm sabit gelirli ve dar gelirli meslek gruplarına yatırım yapma imkânı sunmak amacıyla özel olarak kurulmuş sivil bir oluşum. Bütçe dostu yaklaşımıyla yatırımcılarına sorunsuz ve en kısa sürede ev sahibi olmalarını sağlıyor. Üstelik Land Home Kurucusu Ümit Göksu da eski bir TSK çalışanı, yani işin mantığını çok iyi kavramış kıymetli bir insan. Proje Yetkilisi Gizem Kalaycı da aynı şekilde. Koordineli çalışmalarıyla ekibin başarıları saymakla bitmez. Biz de şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi olarak bir araya geldik ve merak ettiğimiz sorularımızı yönelttik. Keyifli geçen röportajımız sizlerle, iyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Ümit Bey, Land Home markasını ülkemize kazandırarak yatırımcıların tercih ettiği güvenilir ve kaliteli hizmetler sunan güçlü bir yapıya sahipsiniz. Öncelikle sizi tanıyarak başlayalım röportajımıza. Ümit Göksu kimdir? Mesleğinizi seçmeye nasıl ve ne zaman karar verdiniz?
1979 yılında Ankara’da doğdum. Aslen Etimesgut Aşağıyurtçuluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Ankara’da tamamladım. Liseden sonra 1998 yılında Ankara MEBS okulundan Muhabere Astsubay olarak mezun oldum. Ardından Anadolu Üniversitesi Maliye Bölümü’nü bitirerek lisans eğitimimi tamamladım. TSK bünyesinde İstanbul, Van, Gaziantep, Kıbrıs, Ankara ve Ağrı illerinde Muhabere Astsubayı olarak görev yaptım. Ardından 2011 yılında Muhabere Başçavuş rütbesi ile kendi isteğimle ordudan ayrılarak ticari hayatıma başladım. Gıda, organizasyon ve gayrimenkul işlerinde aktif olarak ticari hayatım oldu. Gayrimenkul sektöründe 2013-2017 yılları arasında REALTY WORLD Çukurambar şubesi ve 2018-2020 yılları arasında ise RE-MAX Koru şubesi sahibi olarak aktif hizmet verdim. Özelikle arsa satış pazarlama konularında ciddi başarılara imza atarak uzmanlaştım. 2020 yılından sonra ise kendi patentli markam olan Land Home çatısı altında Broker olarak hizmetlerime devam ediyorum. 2022 yılında ise Land Home bünyesinde yine patenti şahsıma ait olan SKY-B markasını oluşturarak ‘daire getirili arsa satış modeli’ ile projeler yapmaktayız.
Land Home ailesi olarak sizi tanıyabilir miyiz?
Land Home markası hayali ilk olarak 2017 yılında aklıma gelmişti. Yerli sermaye ile kurulan kurumsal oluşumların artması gerektiğini savunan biriydim. 2018 yılında ise bu hayalimi Land Home isminin patentini alarak gerçekleştirdim. Markamızda İngilizce kelimelerin kullanılmış olmasının nedeni ise; geleceğe dönük planlarımızın olmasındandır. Land Home markası olarak Ankara’nın en seçkin bölgelerinden biri olan Çayyolu bölgesinde Eskişehir yoluna cephe, modern bir plazada 400 metrekarelik ofisimizde ortalama 25 kişilik ekibimizle hizmet vermekteyiz. Yabancı markaların bünyesinde oluşan 6 yıllık deneyimlerimin ve sektörde aldığım eğitimlerin bana verdiği vizyon ile her kesimden müşterilerimize önceliği güvene dayalı, kaliteli ve şeffaflık anlayışını benimseyerek hizmet veriyoruz.
Gizem Hanım, SKY-B son zamanlarda yapmış olduğu projeler ile adından oldukça söz ettirmekte. SKY-B Proje Yetkilisi olarak bize kendinizden ve projelerinizden bahsedebilir misiniz?
1993 Ankara doğumluyum. KTÜ Mühendislik Fakültesi’nden Endüstri Mühendisi olarak mezun oldum. 12 yıl boyunca çeşitli sektörlerde proje çalışmalarında yöneticilik ve eğitmenlik gibi görevlerde yer aldım. Sonrasında gayrimenkul sektörüne duyduğum ilgiden dolayı kariyerime ‘Yatırım, Proje geliştirme ve Proje Satış’ alanlarında devam etme kararı aldım. Şu an tüm enerjimi ve zamanımı SKY-B ile başarılı işlere imza atmak için harcamaktayım.
SKY-B nedir?
SKY-B markası Land Home Yatırım şirketi bünyesinde oluşmuş ve 2022 yılında faaliyete geçmiştir. SKY-B adını “Silahlı Kuvvetler Yatırım Birliği” kelimelerinin baş harflerinden almaktadır. SKY-B başta Silahlı Kuvvetler personeli olmak üzere tüm sabit gelirli ve dar gelirli meslek gruplarına yatırım yapma imkânı sunmak amacıyla özel olarak kurulmuş sivil bir oluşumdur. SKY-B size başta Ankara olmak üzere birçok yatırım bölgesinde uzman kadrosu ile hesaplı ve güvenilir şekilde arsa payı alarak kolay konut sahibi olmanız için imkânlar sunacaktır.
Başarılı projeler ortaya koyabilmek için birçok rakibe karşı mücadele etmek gerekiyor. Siz bu doğrultuda nasıl bir yol haritası izliyorsunuz? Sizi rakiplerinizden ayıran özellikler nelerdir?
Maalesef günümüzde konut sahibi olmanın sabit ve dar gelirli vatandaşlar için neredeyse imkânsız hale geldiğini bilmekteyiz. Bu yüzden gayrimenkul piyasasında SKY-B’ye benzeyen oluşumların hızla arttığını görmekteyiz. Bizi rakiplerimizden ayıran özellikleri sıralamak gerekirse öncelikle SKY-B tüm projelerinde yatırımcılarının menfaatlerini gözeterek maksimum kazanç için çalışmaktadır. Her zaman önceliğimiz yatırımcılarımızın sorunsuz ve en kısa sürede ev sahibi olmalarını sağlamaktır. Biz tüm projelerimizde baştan sona tüm süreçleri şeffaf bir şekilde yatırımcılarımızla paylaşan bir anlayışa sahibiz. Bizde soru işaretlerine yer yoktur. İnternet sitemiz ve WhatsApp gruplarımız ile aktif olarak yatırımcı adaylarımız ile temas halindeyiz.
Projelerimizde sırasıyla yapmış olduğumuz çalışmalara örnek vermek gerekirse;
• Yatırım yapılacak bölgeler ve arsaların konumunu belirlemek
• Belediyelerden imar planlarını öğrenmek, teyit etmek
• Arsanın altyapı bilgilerini araştırmak
• İmar planlarına göre yapılabilecek inşaat bilgilerini hesaplamak
• Öngörülen yapılaşma zamanlarını analiz etmek
• Müteahhit firmalar ile görüşmeler sağlamak
• Müteahhit firmaların tekliflerini değerlendirmek ve karar vermek
• Tüm tapu ve noter işlemlerini takip etmek ve gerçekleştirmek
• Finansal konularda destek ve ödeme seçenekleri sunmak
• Proje bitene kadar gözlem ve takipte kalmak
Bu anlattıklarımızın yanı sıra tabii ki proje ekibi de çok önemlidir. Detaylı görüşmeler sonucunda bünyemize kazandırdığımız personellerin tüm eğitimlerini bizzat kendimiz vermekteyiz. Arsa ağırlıklı çalışan ve projeler geliştiren bir ofis olduğumuz için çalışanlarımızın birçoğunu Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunlarından seçmekteyiz.
Arsa payı ile konut sahibi olmak isteyen yatırımcıların dikkat etmesi gereken şeyler nelerdir?
Maalesef birçok rakibimizin para kazanma hırsına yenik düşüp bu sistemi yanlış kullandığını görmekteyiz. Her imarlı arsa daire getirebilir. Ama nasıl? Ne zaman? Bunu dikkatli, bilinçli sorgulamak gerekir. Bu konuda yatırımcıların mutlaka dikkat etmesi gereken konulardan sırasıyla bahsetmek istiyorum.
Maalesef bazı rakiplerimizin;
• Uzun yıllar yerleşimin oluşamayacağı yerlerde,
• Hiçbir altyapının olmadığı yerlerde,
• İmar planına göre bilerek veya bilmeyerek yanlış inşaat hesapları ile,
• Müteahhit firmaların inşaat düşünmesinin kısa vadede neredeyse imkânsız olduğu yerlerde,
• Müteahhit firmaların gerçekte kabul etmeyeceği kat karşılığı oranları ile hesaplanarak,
• Sosyal medyada süslü kelimeler ve görseller ile tanıtımı yapılarak,
• Sanal projeler ile bazı markaların çatısı altına girip, güvenli görünüp, ev sahibi olmak isteyen insanların birikimlerini hedef aldıklarını üzülerek görmekteyiz.
SKY-B projelerinde inşaat süresi dışında beklemeye yer yoktur. Altyapısı, müteahhit firması ve projesi hazırdır. Tüm hesaplamalar ve oranlar gerçekçi ve piyasa koşullarına göre yapılmıştır. Bizdeki sistem aslında “daire getirili” değil, daire getirisi ve süresi kesinleşmiş bir sistemdir. Tüm yatırımcılar kat karşılığı sözleşmesi hazır arsalarımızın tapularını hemen alır. Biz de riske ve sürprize yer yoktur.
Hedefler her zaman vazgeçilmezimizdir. Sizin geleceğe yönelik ajandanızda neler yer alıyor?
Bazı rakiplerim ve meslektaşlarım gibi para kazanma konusunda çok hırslı olduğum söylenemez. Hedeflerim Land Home markasını ve SKY-B markasını acele etmeden emin adımlarla büyüterek kalıcılığını sağlamaktır. Ankara’da arsa deyince akla ilk gelen güvenilir gayrimenkul şirketi olabilmek gurur verici olacaktır. Bu arada SKY-B olarak Ankara’da üçüncü ve dördüncü projelerimiz için ve sahil illerimizde ilk projemizi yapmak için araştırmalarımız devam ediyor. En kısa zamanda bunu yatırımcılarımız ile paylaşacağız.
Son olarak gayrimenkul sektörü ile alakalı genel bir değerlendirme alabilir miyiz? Türkiye’de bu alanın seyri ne yönde ilerliyor?
Son yıllarda gerek dünyada gerekse ülkemizde yaşanan siyasi ve ekonomik olaylardan dolayı gayrimenkul sektörü ciddi etki altında kalmıştır. Bunun üzerine ülkemizin büyük bir bölümünü etkileyen deprem felaketi de eklenince gayrimenkul piyasasında tarihte görülmemiş fiyat artışları olmuştur. Fiyat artışlarının nedenlerini döviz kurlarındaki hareketlilik, dünyada yaşanan kriz ve savaşlar, depremden kaynaklı göç olarak sıralayabiliriz. Lakin bence asıl neden fırsatçılık yapan açgözlü mülk sahiplerinin yarattığı suni artışlardır. Fiyatlardaki aşırı artışların gayrimenkul sektörünü tıkanma noktasına getirdiği gibi siyasi kararlar ile bankalara uygulanan baskılar sonucunda kredi kullandırımları sınırlandırılmış ve neredeyse kredi alınamaz hale gelmiştir. Bu durumdan dolayı konut satışları dibe vurmuştur. Önümüzdeki aylarda kredilerin yüksek faiz oranları ile de olsa yavaş yavaş açılacağını öngörmekteyim. Fiyat artışlarının da artık duracağı ve geriye doğru geleceğini tahmin ediyorum. İnşaat maliyetlerindeki artıştan dolayı yavaşlayan inşaat sektörü 2024 yılından sonra tekrar canlanacaktır. Ekonomideki istikrarsızlıklardan dolayı yeni projeler üretmek yerine beklemede olan inşaat firmalarının yeniden sahaya ineceğini düşünüyorum.

Yorumlar

0 yorumlar