Ankara Life Dergisi

Profesyonelliğin ve Başarının Somut Hali; Kerman Mobilya!

“Hangi işi yaparsak yapalım önceliğin başarı olması gerektiğini düşünüyorum.”
“Şuna her zaman inanırım; şirketler içinde barındırdığı insan sermayesi kadar güçlüdür.”
Kerman Grubu Başkanı ve CEO’su Gökhan Kerman, iş, yaşam dengesini kurmayı başaran profesyonellerden. Türkiye’nin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne konuşan Gökhan Kerman, başarılarının sırrını anlattı…

Çorum’un en saygın şirketlerinden Kerman Grubu, başta beyaz eşya, mobilya, ambalaj üretim fabrikası olmak üzere birçok farklı alanda faaliyet gösteriyor. Grubun Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Kerman, yoğun iş temposuna rağmen evde kendisiyle kaldığı zamanlarda zihnini dinlendirdiğini belirtiyor. Kerman, “Kendimle ilgili en çok gurur duyduğum konulardan biri işten çıktıktan sonra kalemde, yani evimde kendime ve aileme vakit ayıracak enerjiyi bulabiliyorum” diyor.
Kerman Grubu Kurucusu Gökhan Kerman, özel hayatındaki istikrarı profesyonel yaşamında da sürdürmeyi başarabilmiş bir isim. 2008 yılında İstikbal, 2018’de Siemens mağazalarının bayiliğini alarak kurulan Kerman Mobilya, bugün Türkiye’deki lider şirketlerden biri. Faaliyetlerine Çorum’da devam eden şirketin ayrıca e-ticaret üzerinden satışları da mevcut. Pek çok alıcısına karşı güven ortamını yaratan ve güler yüzünü eksik etmeyen Kerman Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Kerman, Ankara Life Dergisi’ne verdiği röportajda fabrika ve mağazalarında yönetim ve mimar kadrosu dahil toplam 100’ün üzerinde çalışanları olduğunu söylüyor.

‘Yenilenemeyen Yenilir’
Sektöründe önde gelen markaların bayiliğini alarak adından çokça söz ettiren Kerman Mobilya, çalışmış olduğu markaları doğru temsil etmeyi kendine amaç edinerek ‘yenilenemeyen yenilir’ mantığıyla sürekli ilerlemeye yönelik yatırımlarda bulunduklarını dile getiriyor. Aynı zamanda Ar-Ge çalışmalarına aralıksız devam ettiklerinin altını çizen Kerman; “2021’de yeni kurduğumuz bir şirketimiz var Kolix Kağıt Karton Ambalaj adı altında. Henüz bebek, orada A-box koli, karton çanta, ofset baskılı ambalaj üretimi yapıyoruz. Büyük makine yatırımları yaptık, önümüzdeki 5 yıl içerisinde o şirketimizi tüm Türkiye’de ambalaj sektöründe bilinen, tanınan bir firma haline getirmek gibi bir hedefimiz var.” diye konuşuyor.

Mobilya ve beyaz eşya üzerine pek çok çalışması bulunan Kerman Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Kerman sözlerine; “Hangi işi yaparsak yapalım önceliğinim başarı olması gerektiğini düşünüyorum, eğer başarılı olursak para arkasından gelir. Bundan dolayı salt para odaklı bir ticaret hiçbir zaman yapmadım. Yapmayı da düşünmüyorum.” demeden de geçmiyor.

Alanında birçok başarıya imza atan Gökhan Kerman, başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi iş dünyası sayfalarına verdiği özel röportajda merak ettiğimiz sorularımızı yanıtladı. İyi okumalar dileriz.

Gökhan Bey birçok ünlü marka ile işbirliği yaparak sektörde uzun yıllardır faaliyet göstermektesiniz. Alana yönelik sorularımıza geçmeden önce sizi tanımak istiyoruz. Gökhan Kerman kimdir?
23 Ekim 1977 yılında Çorum’da doğdum, ailem yaşadığım şehrin yerlisi. Ticari hayatımız 50 yıldan fazla ve hala ilk günki heyecanımızla çalışıyoruz. Babam Tekin Kerman, bölgenin hatırı sayılır iş insanları arasında. Bu şehrin istihdamında ve gelişiminde ciddi katkısı olan bir isim. Onun da aktif ticari hayatı 50 yıldır artarak devam ediyor.
Eğitim hayatımdan bahsedecek olursak ilkokul, ortaokul ve liseyi Çorum’da bitirdikten sonra Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde lisans hayatımı tamamladım. 2001-2003 yılları arasında bir süre Londra’da yabancı dil eğitimi aldım. 2007 yılında eşim Avukat Aslı Kerman ile evlendim. Kuzey adında bir oğlum ve Ecem adında bir kızım var. Ticaretle uğraşan bir aileden geldiğim için yılladır bu işlerin içerisinde büyüdüm. Şu anda Kerman Mobilya, Kerman Lojistik, Kerman Home, Kolix Kağıt Karton Ambalaj firmalarının ortağıyım. Şirketlerimiz mobilya, beyaz eşya, ev aksesuarları, züccaciye ve kağıt karton ambalaj imalatı sektöründe hizmet vermekte ve bünyesinde 100’ün üzerinde personel çalıştırmakta.

Herkesin hayatında bazı dönüm noktaları vardır. Peki, sizi bu sektöre iten dönüm noktası ne oldu?
Mobilyacılık veya beyaz eşya bizde babadan gelen bir meslek değildi, tamamen tesadüf üzerine 2008 yılında İstikbal bayiliği alarak başladık. Başladığımızda toplamda iki mağaza ve 12 kişilik bir ekibimiz vardı. Dönüm noktam tam da burada başladı. Çevremin ve ailemin söylediği ‘işkolik’ kavramı bana göre normal yaşam tarzım. Zaten eğer ortada bir başarı varsa ki bana göre henüz yok, işkolik olmaktan geçtiğini düşünüyorum.

Kerman Mobilya’nın ticaret hayatına girişinden ve kuruluş amacından bahsetmenizi istesek, neler söylersiniz?
Ticaret yapmanın amacı para kazanarak, hayat standartlarını yükseltmektir. Ancak asıl önemli olan konu başarıdır. Hangi işi yaparsak yapalım önceliğinim başarı olması gerektiğini düşünüyorum, eğer başarılı olursak para arkasından gelir. Bundan dolayı salt para odaklı bir ticaret hiçbir zaman yapmadım. Yapmayı da düşünmüyorum. Ülkemizdeki zengin imajı ile Avrupa’daki zengin imajı arasında büyük farklar var. Bizde paran varsa zenginsin. Ancak Avrupa’da birine zengin diyebilmek için önce sosyal sermayesine bakılıyor, ‘Bu adam kimdir, nedir, ne kadar sosyaldir?’ gibi. İkinci olarak kültürel sermayesine bakılıyor, ’Ne okur, ne yazar, hangi tiyatroya gider, sinemada hangi filmi izler?’ En son maddi sermayesine bakılıyor. O yüzden bizim için para en son gelir. Peki bizim sektörümüz için başarı nedir? Bizim çalıştığımız markalar Türkiye ve dünyada zaten başarılarını kanıtlamış markalar. Ancak yerele baktığınızda bu markaları kimin, nasıl temsil ettiği çok önemli. Biz öncelikle çalıştığımız markaları doğru temsil etmeye çalışıyoruz. ‘Yenilenemeyen yenilir’ mantığıyla sürekli yeni fikirlere, yeni yapılanmalara yatırımlar yapıyoruz. Bu bize yeter deyip durmuyoruz. ‘Daha iyi nasıl hizmet verebiliriz?’i sürekli konuşuyoruz.

Üretim tesisleriniz ve ürün yelpazeniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Perakende satış yaptığımız 4 adet İstikbal mobilya mağazamız var, bunların tamamı Çorum merkezde ve toplamda 14.000 m2 teşhir alanımız, 9.000 m2 depolama alanımız bulunuyor. Siemens mağazalarımız yine tamamı Çorum merkezde 4 tane ve toplam 1.100 m2 teşhir alanımız var. Kolix Kağıt Karton Ambalaj yeni kurmuş olduğumuz bir fabrika, toplam 3.500 m2 üretim alanımız ve 600 m2 idari ofislerimiz bulunmakta.

Yüzde 90 Büyüme Hedefi

Sizi tercih edenler en çok neyi talep ediyor? Cironuzda en büyük payı alan ürününüz hangisi? 2023 yılının sonunda cironuzda ne kadarlık bir artış olmasını bekliyorsunuz?
Bizi tercih edenler herkes gibi satış öncesinde ve sonrasında doğru ve hızlı hizmet almak istiyor. Ben fiyatın karar vermede en son etken olduğunu düşünenlerdenim. Fiyat eder ilişkisini doğru anlattığımızda bu sorun ortadan kalkıyor. Mobilyanın ciromuzdaki payı daha fazla, malum enflasyonist ortamdan dolayı cirosal bazda % 90 adetsel bazda % 12’lik bir büyüme hedefimiz var.

Peki Gökhan Bey, bu yıl için yatırım planlarınız nedir? Ürün gamınıza yeni ürünler eklemeyi düşünüyor musunuz?
Farklı sektörlerde faaliyet göstermek, yeni insanlar tanımak her zaman ilgimi çekmiştir. O yüzden sürekli araştırıyorum, iş işi doğuruyor yeter ki doğru yolda olalım. Yaşımız genç, çok şükür sağlığımız yerinde oldukça yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Gökhan Bey 2008 yılında İstikbal, 2018’de Siemens mağazalarınızı kurdunuz. Çorum’un 8 farklı noktasında müşterilerinize kalite ve güvenle hizmet sunmaktasınız. Bu iki alanda yıllardır çok iyi bir şekilde tutunmuş olmanızın özel bir sırrı illaki vardır. Bu sırrı bizimle paylaşır mısınız?
Ekibime söylediğim en önemli şey; “Müşteri Tavsiyesi ile Büyümek.” Bunu başardığımıza inanıyorum. Her ticari faaliyet alanı gibi bizlerin de mutsuz ettiği müşteriler mutlaka vardır. Hedefimiz bunların sayılarını sıfıra yaklaştırmak. Bu işin sırrı konusuna gelince bizim yaptığımız iş tam anlamıyla bir ekip işi. Şuna her zaman inanırım; şirketler içinde barındırdığı insan sermayesi kadar güçlüdür. Para, ham madde, işi yapacak yer bir şekilde bulunur, ama insan kolay yetişmiyor. Bizim mağazalarımız, fabrikamız, depolarımız birer binadan birer yapıdan ibaret değil, onların yıllardır yaşanmışlıkları, oturmuş bir şirket kültürü var. Bu yaşanılanlardan çıkarılan dersler, fikirler var. O yüzden benim çalışma arkadaşlarımın çoğu beni patron olarak görmezler, ben de onları bir çalışan olarak görmem. Özellikle bizim gibi küçük ölçekli işletmelerde kurumsallık olmasına karşıyım, kurumsallık evrakta, muhasebede olmalı, ancak yönetimde amatör ruhun getirdiği o duyguların olması gerektiğine inanırım. Eğer çalışma arkadaşlarım işlerine mutlu geliyorlarsa ben başarının geleceğini bilirim. O yüzden lafta değil gerçekte bir aile ortamı yaratmak gerektiğini düşünüyorum. Ekibine ne kadar güveniyorsan o kadar hızlı hareket edebiliyorsun, sürekli arkana dönüp bakmak zorunda kalmıyorsun ve bu da büyümeni hızlandırıyor. Bana göre güven hızı artırır.

Kerman Mobilya’nın orta vadede büyüme hedefleri ve büyüme stratejisi nedir? Önümüzdeki süreçte Kerman Mobilya’yı nerede görmek istiyorsunuz?
Sadece Kerman Mobilya olarak değerlendirmiyorum, 2021’de yeni kurduğumuz bir şirketimiz var Kolix Kağıt Karton Ambalaj adı altında. Henüz bebek, orada A-box koli, karton çanta, ofset baskılı ambalaj üretimi yapıyoruz. Büyük makine yatırımları yaptık, önümüzdeki 5 yıl içerisinde o şirketimizi tüm Türkiye’de ambalaj sektöründe bilinen, tanınan bir firma haline getirmek gibi bir hedefimiz var. Bunun için gerçekten çok sıkı çalışıyoruz. Türkiye’nin çok büyük markalarının ambalajlarını üretmek için anlaşmalar yapmak üzereyiz. Ayrıca 2019 yılında kurduğumuz Kermanhome markamız ile e-ticaret yapıyoruz. Ev aksesuarları, mutfak grubu, ev tekstili, halı gibi ürünleri e-ticaret üzerinden son tüketiciyle buluşturuyoruz. Başlangıçta e-ticaret çok zor bir mecra idi, ancak bilinirliğimiz arttıkça beklediğimiz ciroların çok üzerine çıktık. Büyümemiz çok hızlı bir şekilde devam ediyor.

Bir de son olarak size sektörel değerlendirme içeren soru yöneltmek istiyoruz. Son dönemlerde özellikle yurt dışında internetten mobilya alışverişi revaçta. Ülkemizde de bu alanda faaliyet gösteren firmalar bulunuyor. İnternet üzerinden mobilya satışı konusunda siz ne düşünüyorsunuz?
İnternetten mobilya satışı, sizin de sorduğunuz gibi Avrupa’da revaçta, bunun sebebi modüler, demonte mobilya kültürünün oturmuş olması. Avrupa’da insanlar mobilyanın kullanım amacına hizmet etmesi önceliğinden yola çıkıyorlar. Ancak Türkiye’de bu pazar oldukça düşük. Türkiye’de insanlar için mobilya hala bir prestij aracı olmaya devam ediyor. O yüzden internet satışları sınırlı kalıyor. Bizim insanımız mağazada ürünü görmek, dokunmak, oturmak konforunu hissetmek, alışveriş yaptığı yeri görüp bir çay kahve içmek istiyor. Daha küçük parçalar olan sehpa, çalışma masası, kitaplık gibi ürünler için internet ortamı daha uygun olduğunu düşünüyorum.

İş ve Özel Hayat Dengesinin Sırrı

İş ve özel yaşam dengesini nasıl kuruyorsunuz?
Genellikle akşamları kendime vakit ayırmaya çalışıyorum. Gün içinde hepimiz yoğun çalışıyoruz. Fikren çalışmak insanı daha fazla yoruyor. O yenilenme için akşamları kitap okumayı seviyorum. Farklı alanlarda farklı şeyleri okumak keyif veriyor. Son yıllarda tarih çok ilgimi çekiyor. Her şeyin bir sebebi var. Ekonomi de tarihin bir parçası, onunla dünyayı yeniden anlamlandırabilmek çok iyi. Bunun yanında çocuklarımla bir arada vakit geçirmeyi çok seviyorum. Bir oğlum, bir kızım var. Oğlum 13 yaşında, şimdi üniversite için hayalleri kuruyor. Kızım da 4 yaşında.

Stresten arınmak için neler yapıyorsunuz?
Ben kendi başıma olmaktan mutlu bir insanım. Eve geldiğimde yorgunsam sakin sakin oturmak bile bana iyi geliyor. Hem olaylara hem insanlara karşı sakinim. Stresle beslenmenin faydası yok. Stresi nasıl yönetebileceğiniz de ne kadar sakin olabileceğinizle ilişkili. Kendimle ilgili en çok gurur duyduğum konulardan biri işten çıktıktan sonra kalemde, yani evimde kendime ve aileme vakit ayıracak enerjiyi bulabiliyorum. Öğleden sonra 17.30’da hararetli toplantılar yapsak da 18.30’da o artık benim kafamı yoran bir konu olmaktan çıkar. Ertesi sabah da sorunu çözmüş olarak işe başlarım. Kendimle olabilmek beni rahatlatıyor.

Yorumlar

0 yorumlar