Ankara Life Dergisi

Sevgiyle Açılan Bu Yolda Çocuklarımız İçin Hep Birlikte!

Birbirinden öğretici ve eğitici uygulamalarıyla miniklerimizle özenle ilgilenen Melike Abla Anaokulu, geçen sayımızda olduğu gibi bu sayımızda da bizimle bir araya geldi. Pek çok eğitim ve öğretim modelini uygulayan Melike Abla Anaokulu Kurucusu Melike Karadağ, başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi ekibinin merak etmiş olduğu sorularını yanıtladı.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Melike Abla Anaokulu’nda nasıl çalışmalar uyguluyorsunuz?
Biz okulumuzda Bilişsel Oyunlar, Eğitim Programı uygulamaları ile tam bir öğrenmenin yanı sıra Montessori, Waldorf gibi birçok okul öncesi eğitim modelini de sentezleyerek çocuklarımıza sunuyoruz.

Okulunuzu başka kurumlardan ayıran özellik nedir? Veli neden sizi tercih etmeli?
Okulumuzu her yerden ayıran en önemli şey; şeffaf olması bence. Olumlu ya da olumsuz her şeyi velime olduğu gibi göstermeyi çok önemserim. Daha sonra çok dikkatli olduğum bir konu var ki o da; kadrom. Çok sevgi dolu ismi, her şeyi üzerine tutan bir öğretmen kadrosuyla çalışmaya özen gösteririm. Geçen ay ki sayıda olan röportajımda da öğretmenlerimi görmüştünüz. İyi bir ekip bizim işimizde çok önemli, çünkü hiçbir ihmal kabul etmeyecek kadar hassas bir iş yapıyoruz. Beslenme noktasında da veliyi memnun eden öğrenciyi sevindiren bir menümüz var. Hazır gıda kullanılmayan mutfağımız her daim velimizin gözlemine açıktır.

Verdiğiniz eğitimlerle yıl sonunda veliler çocuğunda nasıl bir fark görüyor?
Özgüvenli, inisiyatif alabilen, başkalarına saygı duymayı ve bağımsız olmayı ayıran, yaptığı şey üzerinde konsantrasyon sağlama becerisi gelişmiş bir çocuk olduğunu bir yıla gerek kalmadan birkaç ay içerisinde gözlemliyor.

Hangi branşlar da eğitim veriyorsunuz?
Satranç, Orff (müzik-ritim), Bale ve halk dansları, Robotik Kodlama üzerine eğitimlerimiz mevcut.

Okul öncesi işletmesi açmak noktasında işletmelere ve genç meslektaşlarımıza öneriniz var mı?
Tabii ki var. Öncelikle her şeyden çok çocukları çok sevmeyi kendi içlerinde hissediyor olmakla işe başlamalılar. Ben öyle başladım. Bütün hikaye çocukları sevmekle başladı. Onların üstün yararını sağlayacak şeyleri sunmakla devam etti. En önemlisi bu, buna dikkat etmeliler.

Yorumlar

0 yorumlar