Ankara Life Dergisi

TLC’de Seyrettiklerinizin Ötesinde Yepyeni Bir Alıcı Danışmanlığına Hazır Olun! İngiltere’den Ankara’ya Uzanan Gayrimenkul Danışmanlığı

Son dönemde gayrimenkul piyasası çoğumuzun dikkatini çekiyor. İster yatırım ister ikamet amaçlı pek çok yer bakıyoruz. Bunu yaparken de maliyetinden, konumuna, özelliklerine kadar birçok konuyu araştırıyor yeni evimizin bize hissettirdiğini anlamaya çalışıyoruz. Bunların sonucunda bile aklımızda acabalar dönüyor ve net karar veremeyebiliyoruz. İşte tam bu sebepten dolayı size Atahan Bingöl’den bahsetmek istiyorum. Kendisi alanında oldukça başarılı bir isim. Her ne şartta olursa olsun kendisine danışmaya gelenlere akıllarda soru işareti bırakmayacak çok kaliteli bir hizmet sunuyor. Zaten ilk andan itibaren önemsendiğinizi hissediyor ve O’na güveniyorsunuz. Keller Williams Angora’da Danışman Ortak olan aynı zamanda Ata Grup Sigorta Aracılık Hizmetleri Ltd. Şti. kurucu ortağı Atahan Bingöl “Doğası gereği stresli olan satın alma sürecinde yaşananlar alıcıları bazen ev almaktan bile vazgeçiriyor. Doğru bir danışman ile hem bu stresi yaşamazlar hem de süreci konforlu bir hale getirmiş olurlar.” diyor. Atahan Bingöl şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne sizin için muhteşem bir röportaj verdi. Keyifli okumalar dilerim.

Atahan Bey uzun yıllardır emlakçılık sektöründe faaliyet göstermektesiniz ve birçok başarınız bulunuyor. Ancak alanınıza yönelik sorularımıza geçmeden önce sizi tanıyalım. Atahan Bingöl kimdir? Gayrimenkul sektörüne girmeye nasıl ve ne zaman karar verdi?
Arkeolog bir aileden geliyorum. Hayatımın çoğu genelde kazılarda binlerce yıllık medeniyetler arasında geçti. Almanya doğumlu olmama rağmen eğitim hayatımı Türkiye’de tamamladım. Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden (1998) mezun olduktan sonra uluslararası sigorta, insan kaynakları, telekomünikasyon şirketlerinde yönetici olarak çalıştım. Son 13 yıldan beri de kurucu ortağı olduğum Ata Grup Sigorta Aracılık Hizmetleri Ltd. Şti. ile sigortalılarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz. Yeniliklere açık, değişik iş modellerini deneyimlemeyi seven bir yapıya sahibim. Bundan 5 yıl önce farklı bir alanda daha faaliyet göstermeyi düşündük ve mevcut müşterilerimizin de faydasına olacağını gördüğümüz gayrimenkul sektörüne girmeye karar verdik. Bu yoldaki iş ortağımızı da Keller Williams olarak seçtik. Geldiğimiz noktada görüyoruz ki eğitimlerinden sistemine, kültüründen paydaşlarına verdiği değere kadar kaliteli standartlara sahip olan doğru bir yerdeyiz. Müşterilerimizin de bu farkı görmeleri bizi çok mutlu ediyor ve kararımızı destekliyor. Eşim, Tülay Taymaz Bingöl seramik ile uğraşıyor. Eserleri (tulaybingolceramics) yurt dışında satılıyor. Kızım Alya da İDV Bilkent Lisesi 9. sınıf öğrencisi. O da küçük yaştan beri bale ile ilgileniyor. Çalışırken kendime ve aileme zaman ayırmaya özen gösteriyorum, hafta sonlarım onlara ait. Arkadaşlarımızla vakit geçirmeyi seviyoruz. Yeni yerler görmek, değişik kültürler tanımak da bizi çok heycanlandırıyor. Paris adında bir Alman çoban köpeğim var. Bazı görüşmelere benimle birlikte geliyor. Ofiste olduğum zamanlarda da bazen bana eşlik ediyor. Harika bir takım arkadaşı olduğunu söylemeliyim.

Sizi Atahan Bingöl olarak sektörde özellikle yepyeni standartlar getirdiğiniz “Alıcı Danışmanlığı” hizmetiniz ile de tanıyoruz. Bize bu hizmetinizden bahseder misiniz?
Gayrimenkul danışmanı genelde ev, arsa satışına aracılık eden kişi olarak bilinir. Ama özellikle Amerika’da emlakçı siz ev alırken de danışmanlık hizmeti veriyor. İngiltere’den döndükten sonra bu hizmetin ülkemizde hak ettiği şekilde yapılmadığını fark ettim. Halbuki alıcılar da bir gayrimenkul danışmanı ile çalışabilirler ve aslında çalışmalıdırlar da. Bu sayede ev arama süreçlerini keyifli bir hale getirme şansları olur ve hata yapma ihtimalleri azalır. Doğası gereği stresli bir yol olan satın alma sürecinde yaşananlar bazen alıcıları ev almaktan bile vazgeçirebiliyor. Doğru bir danışman ile hem bu stresi yaşamazlar hem de bu süreci konforlu bir hale getirmiş olurlar. TLC ekranlarında seyrettikleri sistem burada var. Hatta şunu çok net bir şekilde söyleyebilirim ki; ben ve takımım alıcılarımıza beklentilerinin üzerinde karşılıklı iyi niyet ve sadakate dayalı bir “Alıcı Danışmanlığı” hizmeti sunuyoruz. Bir örnek vermem gerekirse tapu günü alıcımızı VIP araç ile evinden alıyoruz, işlemler bittikten sonra yine evine bırakıyoruz. Burada amacımız müşterimizin en önemli gün olan tapu gününü rahat ve mutlu geçirmesini sağlamak. İşlemler için gelirken trafikte olabilecek küçük bir kaza bile günü mahvedebilir. Buna izin veremeyiz. Bu hizmetten faydalanmak isteyen alıcılarımızla ilk önce ofisimizde bir toplantı gerçekleştiriyoruz. Karar vericilerin hepsini mesela eşlerini hatta çocuklarını da bu toplantıya bekliyoruz. Sonuçta ev tüm aile için alınıyor. Herkesin fikrini, isteklerini duymak ve değerlendirmemiz şart. Bazı toplantıların sonlarında eşlerin ‘Ben senin böyle düşündüğünü bilmiyordum.’ dediklerini duyuyorum. Hatta ev almanın onlar için doğru bir karar olmadığı sonucu bile çıkabiliyor. Bu ilk aşamadan sonra taraflar birlikte çalışmayı isterlerse sürece aktif olarak başlıyoruz. Bazen alıcı istese bile ben eğer faydalı olamayacağımı veya sonuç alınamayacağını görürsem çalışmamayı tercih edebiliyorum. Bu da aslında yine müşterimin faydasına oluyor. Hem boşuna zaman kaybetmemiş hem de gerçekleri öğrenmiş oluyor. Çünkü hayal kurmak güzeldir ama ayaklarımızın da yere basması gerektiği zamanlar olur. Eğer bu yazıyı okuyan ve ev almayı düşünen okuyucularınız olursa daha detaylı bilgi için beni istedikleri zaman arayabilirler. Pişman olmayacaklarına ve iyi ki diyeceklerine garanti veririm.

Müşteriler ne istiyor, siz nasıl çalışıyorsunuz?
Şimdi söyleyeceklerim sadece gayrimenkul değil her sektör için geçerli. Ülkemizin en büyük sorunların bir tanesinin kaliteli eğitim olduğunu düşünüyorum. Herkesin her şeyi bildiğini, bilgisi olmadan fikri olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Bir soru sorduğunuzda ben bunu bilmiyorum cevabı pek almazsınız ama aldığınız cevap da genelde kulaktan dolma bilgilerden oluşur ve güvenemezsiniz. Müşteriler de doğal olarak ilk önce güvenmek istiyor. Detayları olmakla birlikte bunu sağlamak için Aristo’dan beri pek de değişmeyen bilgili, samimi ve dürüst olma özelliklerine sahip olmanız gerekiyor. Ben çalışma hayatımda iki konuyu çok önemsiyorum. Müşterilerime karşı net, açık olmak ve onları çok iyi anlamak, çünkü ne kadar iyi tanırsam onlara daha fazla para kazandırma şansım olur. Ayrıca her işlemden sonra müşterilerimden geri bildirim rica ederim. Bunu kendimi geliştirmek için fırsat olarak görüyorum. Kimse mükemmel değildir ama daha iyi olması gereken konuları bilmeli ve önlem almalıdır. Müşteriniz sorduğu sorunun cevabını o anda alamazsa bunu mazur görebilir ama en kısa zamanda doğru bilgiyi vermeniz gerekir. Çalışma hayatı uzun bir yol, bu yolda kazandığımız müşterilerimizi kaybetmemek çok değerli. Ben müşterilerimin çoğunu ailem gibi görürüm. Onlar da bu samimiyetimi karşılıksız bırakmazlar.

Sizce konut alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Öncelikle belirtmem gerekir ki dört dörtlük ev yoktur. Hatta arsayı kendiniz alıp evinizi inşa etseniz dahi içinize sinmeyen bir durumla karşılaşabilirsiniz. Satın almayı düşündüğünüz evin konumunu ve yönünü değiştiremezsiniz. Diğer her şey değişime açıktır. Bu yüzden iş güzergahınız, çocuklarınızın okulu, günlük rutinleriniz, nasıl bir ortamda yaşamak istiyorsunuz gibi sorulara cevap vererek ilk önce lokasyonu belirlemelerini öneririm. Ev aramaya başlamadan önce tüm karar vericiler ile bir araya gelerek herkesin görüşlerini öğrenmek de önemlidir. Bu sayede nasıl bir ev almak istediğinizi netleştirmiş olursunuz. Ben evlerin enerjisine inananlardanım. İçeri girdiğinizde ev size uygun olup olmadığını fısıldar. Çevre araştırması, tapu sorgusu gibi standart çalışmalardan sonra eve de ısındıysanız o evi kaçırmamanızı öneririm. Yatırımcılar içinse genelde amaç kira geliri elde etmektir. Talep yoğunluğu olan bölgelerde doğal olarak kiralar da yüksek olacaktır. Ayrıca şehrin dış çepherlerine yakın yerler fiyat artışından da kazanç elde etmelerini sağlar. Biz yatırımcılarımıza Amerika ve İngiltere gibi ülkelerden de portföyler sunabiliyor, döviz ile kira geliri almalarını sağlayabiliyoruz. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde döviz bazlı pasif gelir elde etmenin çok avantajlı olduğunu görebilenler daha çok yurt dışı yatırımları tercih ediyor.

Müşterileriniz kimlerden oluşuyor? Onları nereden ve nasıl buluyorsunuz?
Müşterilerim genelde sosyal çevrem ve onların referanslarından geliyor. Aynı zamanda farklı meslek ve gelire sahip geniş bir kitleye hitap ediyoruz. Sigortalılarımızın çoğu gayrimenkullerini bize emanet ediyorlar. Hatta öyle ki ilk defa emlak işi yaptığımız bazı müşteriler de sigortalımız oluyor. Ben ise bu güveni boşa çıkarmamak için daha fazla çalışmam, standartlarımı hep ileriye taşımam gerektiğinin farkındayım. Ayrıca sosyal medyadan gelen çalışma taleplerini de mutlaka değerlendiriyorum. Aslında uzun zamandır onlar beni buluyor diyebilirim. Instagram (kw_atahanbingol) dışında yavaş yavaş youtube kanalımda da paylaşımlara başladım. Kısa, samimi ve faydalı olduğunu düşündüğüm sohbetler yapıyorum. Belki zamanla ev tanıtımlarına da yer verebilirim. Ankara dışında İstanbul, İzmir, Bodrum, Antalya, Bursa gibi şehirlerde veya yurtdışında da müşterilerimize yardımcı olabiliyoruz.

Yorumlar

0 yorumlar