Ankara Life Dergisi

300 GSİ Programı ile Ameliyatsız Mide Küçültme

MİDE HACMİ NEDİR; NASIL BÜYÜR/ KÜÇÜLÜR

Aslında mide kapasitesi tokken ortalama 1 litre /1000 cc) kadardır, yapılan çalışmalarda açlık durumunda ideal kilo aralığında olan kişilerin mide hacminin  300-450 cc olduğu belirlenmiştir, bazı durumlarda ( psikolojik nedenler, endokrin nedenler, bazı vitaminlerin yetersizliği , sosyal yaşam  gibi) kişi tokken de yemeye devam edebilir .

Tüketilen miktarların fazla olma durumuna bağlı olarak mide zaman içinde büyümeye başlar. Nitekim morbid obezlerde uygulanan obezite cerrahide, kişilerin mide büyüklüğünün ortalama 27 cm olduğu saptanmıştır ki ölçüm olarak aslında bilinen midenin 1 yumruk büyüklüğünde olması gerektiğidir ve bu da yatişkin bir bireyde ortalama 8-12 cm kadardır.

İşin kötü tarafı ise mide büyüdükçe mide sinirlerine “ben doydum” mesajı vermesi bunun beyne iletilmesi daha fazla yemek ile sağlanır ve birey giderek kilo almaya devam eder.

  • Ameliyatsız mide küçültme mümkün müdür?

Aslında uygulanan cerrahi yöntemler olmakla beraber bireyin beslenme bilincini sağlamadığı durumlarda tekrar kilo alma durumunu görürüz. Yine çalışmalarda cerrahi yöntemlerle kilo veren kişilerin %95 inin 5 yıl içinde tekrar kilo aldığı saptanmıştr. Ameliyatsız mide küçültme işleminde ise  bireyin ortalama mide hacminin hesaplanarak küçük miktarlarda azaltmalar yaparak ve sağlıklı bir beslenme örüntüsü ile yavaş yavaş midenin verilen miktarlara adapte olması ile beraber kilo vermesinin sağlanmasıdır.

  • Cinsiyet yaşa göre avantajları nelerdir?

Avantajları ;

  1. Yoğun açlık duygusu yaşamaz
  2. Süreç içinde Beslenme bilincini kazanır
  3. Yoksunluk duygusu yaşamaz
  4. Kendi yaşam koşulları ve klinik tablosuna göre besin örüntülerinin nasıl olması gerektiğini öğrenir.
  5. Daha önceki hatalarının bilincine ulaşır ve tekrarlamaz.

Aslında olay çok bilinen şekeri, karbonhidratı, glüteni ( glütene çok gülüyorum bu arada) kes zayıflarsın gibi basit değil ne yazık ki.  Belki bir 30 yıl öncesinde bu doğruydu. Doğru derken şeker ve ekmekten bahsediyorum ancak zaman içinde bilgiler güncellendi, kişilerin hayat koşulları değişti ve en önemlisi maalesef gıdalar da değişti. Hastalıklar hızla artmaya başladı. En kötüsü ise Ülkemizde obezite çok hızlı arttı.  Bu koşullarda maalesef şekeri ve ekmeği kesmek sağlıklı bir bedene sahip olmak için yeterli olmuyor. Benim uyguladığım sistemde mide hacmi daha az yemeye adapte edilirken ,  bireyin bilinçlenmesi ve sağlıklı bir bedene sahip olması sağlanıyor.

Dezavantajları ;

Cerrahi bir işlem olmadığı için ve profesyonel uygulandığı için ( profesyonelden kastım tabi ki bir diyetisyen eşliğinde) hiçbir dezavantajı /riski yoktur. Birey yaşam koşulları, sağlık durumuna göre ve en önemlisi yoksunluk hissetmeden çok rahat uygulayabilir.

  • Ameliyatsız mide küçültme kalıcı mıdır?

Obezite cerrahi ile uygulanan yöntemlerde, kişi beslenme bilinci kazanmadığı ve yoksunluk duygusu yaşadığı için sonrasında tekrar kilo alma riski yüksek bir oran ancak diyetisyen eşliğinde uygulanan bu sistem ile aynı zamanda beslenme bilinci kazandığı için tekrar kilo alma riski çok çok düşük. Tekrar kilo alması için tüm öğrendiklerini unutması gerekli. Bilgi ve bilinç gerçekten önemli.  Bu sistemde de önemli olan sürdürebilir doğru beslenme bilincinin bireye verilmesi. Bu nedenle şu ana kadar bu sistemle ideal kilosuna erişen danışanlarımda tekrar kilo alma durumu yaşamadım.

300 GSI İLE KİLO VEREN DANIŞANLARIMDAN  Adalet Üstün anlatıyor;

Neredeyse ölümü düşünüyordum. Ölecektim belki de. Mutlu hissetmiyorum. Evden dışarı çıkmak benim için işkence gibiydi. Evden çıkarken bile , geri dönünce merdivenleri nasıl çıkacağım diye düşünüyordum. Kilo vermek benim için mecburiydi ve karar verdim. Ailem ve yeğenim beni bu konuda en çok zorlayan kişilerdi. 

Füsun Hocam benim ilk diyetisyen tecrübemdi. Yıllarca diyetten kaçtığım için diyete başlamak beni çok korkuttu. Aç kalacağım diyordum ve aç kalmaktan çok korkuyordum. Randevu ilk alındığında “yapamam, başaramam ,nasıl olacak” diye düşünerek korkarak gittim. O gün fazla kilolarımdan dolayı tekerlekli sandalye ile girdim kliniğe. 

Füsun Hocamla ilk karşılaştığımda ortamdaki sıcaklığı hissettim. Bazıları tuhaf tuhaf bakar ya onu kendisinde görmedim. Beni kilomla yargılar gibi değildi. Bu benim için çok önemliydi. Tartıya çıkmakta dahi zorlandım. Oradaki rakam 151.7 kg dı!  Hocamın sağlığımdan endişelendiğini anladım ve kendisiyle konuştuktan sonra rahatladım. İlgi ve alakadan dolayı rahatladım. Uzunca bir görüşmenin ardından 300 GSİ programı kapsamında bana uygun beslenme programı oluşturuldu.  Hiç açlık hissetmeden İlk hafta 7 kilo verdikten sonra (çoğu ödemdi) sonuca varacağıma olan inancım daha arttı. Ödem de olsa bir haftada 7 kilo benim için mükemmeldi. Kilomdaki her azalmada Hocamın mutluluğunu da  görebiliyordum. Bu beni motive ediyordu.

1.ci aydan sonra herkes benden daha çok mutluydu. Tahlillerimde yüksek olan değerlerin düzelmeye başaldığını gördüm.

1 yıl sonunda ben  63 kilo verdim ve normalde günde 6-7 kere kullandığım astım spreylerimi kullanmayı bıraktım Önceden ev içerisinde günde toplam 700-800 adım zor atıyorken şu an günde en az 12.000 adım atıyorum. Doktora gidiş sıklığımda ciddi azalma oldu. Önceden pasta börek çok yapardım. Şu an çok az yapıyorum . Gerek duymuyorum ve canım da istemiyor. Eğer çok gerekli olursa bunları ne kadar tüketmem gerektiğini ve yanında ne yemem gerektiğini öğrendim.  Diğer şeylerde gözüm kalmıyor. Canım da istemiyor işin doğrusu. Sağlıksız olduğunu öğrendiğim her şeyden uzak duruyorum. Canım istese dahi onun alternatifinin ne olduğunu öğrendiğim için çok rahat ediyorum. 

Önceden başaramadığım şeyleri  rahatça yapıyorum.  

Eski resimlerimi görünce kendime kızıyorum. Kendime nasıl bunu yapmışım diyorum.

Füsun hanımı çok seviyorum gerçekten. Bana sağlığımı, hayatımı tekrar kazandırdı.

Yorumlar

0 yorumlar