Ankara Life Dergisi

Ankara Life Dergisi Invisalign Sağlayıcı Ortodonti Uzmanı Dr. Burhan Barın

Dişlerimizde ortodontik problem olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Fotoğraflarınıza veya aynaya baktığınızda dişlerinizde çapraşıklık, alt üst dişlerinizin orta hatlarının örtüşmemesi, gülüşünüzde asimetri gibi problemler görüyorsanız veya çene ekleminde ses veya ağrı gibi şikayetleriniz mevcutsa ortodontik tedavi için adaysınız demektir.

Şeffaf plak tedavisi nedir?

Şeffaf plak tedavisi sabit teller ve braketlerle yapılan geleneksel ortodontik tedavilere alternatif bir tedavi yöntemidir. Bu tedavide, teller kullanılmaz. Kişinin kendisi tarafından çıkarılıp takılabilen şeffaf plaklarla sürecin çok daha rahat geçtiği bir ortodontik tedavi şeklidir.

Şeffaf plak tedavisi için ilk muayenede neler yapılıyor?

İlk muayenede hastamın şikayetini dinledikten sonra ağız içi dijital tarayıcı ile kayıt alıyorum. Dijital ortama aktarılan bu kayıt üzerinde tedavi seçenekleri ve mevcut problemleri belirleyip tedavi sonucunda dişlerin nasıl bir görünüme sahip olacağını detaylı bir şekilde hastama gösteriyorum. Sürecin nasıl ilerleyeceği konusunda bilgilendirme yapıyorum.

Şeffaf plak tedavisinin hastalarınızın ilgisini çekebilecek avantajlı noktalar nelerdir? 

Şeffaf plak tedavilerinin en büyük avantajı, sosyal kaygılarınızı bir kenara bırakabilmenizdir. Tedavi olduğunuz dışarıdan nerdeyse anlaşılmadan dişleriniz düzgün bir yapıya kavuşabilir, gönül rahatlığı ile gülebilirsiniz. Şeffaf plaklar diş fırçalarken ve yemek yerken çıkartılabildiği için sabit tellere göre ağız hijyenini de daha kolay sağlanmaktadır. Özellikle spor yapan gençlerde zarar verici bir etkisinin olmamasından dolayı bu şekilde bir yaşam tarzına sahip kişilere de bu tedavi yöntemini önermekteyim. Ayrıca şeffaf plaklar istenildiği zaman çıkartılabildiği için önemli toplantılarda ya da nişan, düğün veya mezuniyet gibi özel günlerde tedaviye kısa süreyle ara verilebiliyor. En önemli avantajlarından birisi de tedaviye başlanmadan önce tedavi sonrasında dişlerin nasıl görüneceğinin simülasyon ile hastalara gösterilebilmesidir.  

Hastaların fiziksel olarak kontrole gelmesine gerek var mı?

Şeffaf plaklarla tedavilerin bazı aşamalarında ağız içinde işlem gerekmektedir. Bu durumda hastamın fiziksel olarak kontrole gelmesi gerekmektedir. Ancak hastalarım gelemeyeceklerini belirttiği zaman bu işlemleri tedavi planlaması sırasında 6 ayda bir olacak şekilde planlıyorum ve kontrollerimi hastalarımla dijital ortamda görüntülü olarak sağlayabiliyorum. Özellikle yurt dışında veya şehir dışında bulunan hastalarım için süreci bu şekilde yönetmeye çalışıyorum.

Şeffaf plakların bakımı nasıl olmalıdır?

Gıda tüketimi sonrası dişler fırçalanıp sonrasında şeffaf plaklar takıldığı için plakların gıda ile teması minimum seviyede olmaktadır. Bu nedenle hijyen konusunda çok fazla problem yaşanmamaktadır. Kaldı ki her hafta yeni plağa geçildiği için plaklar sürekli yenilenmektedir. Ancak yine de bakımı için çeşitli temizleme kristalleri üretilmektedir. Bunlar dışında suyun altında plakların normal diş fırçası ile günde bir kere temizlenmesi yeterli olmaktadır.

Şeffaf plak tedavisini çocuklar için daha eğlenceli hale getirmenin bir yolu var mı?

Çocuklar için şeffaf plaklar üzerine yapıştırabilecekleri, çizgi film karakterlerinden oluşan küçük sticker’lar mevcuttur. Ben çocuk hastalarıma plakları düzenli kullandıkları her seansta motivasyonları için bu sticker’lardan hediye ediyorum.

Şeffaf plak tedavisinde hastaların ağız içi ölçümlerini hangi dijital çözümlerle ve nasıl alıyorsunuz?

Bunun için firmalar tarafından geliştirilmiş son teknoloji cihazlar kullanıyoruz. Ağız içinin en az hata ile taramasını gerçekleştirip üç boyutlu modellemesini dijital ortama aktarıyoruz. Bu sayede estetik görüntü dışında alt ve üst çenenin birbiri ile olan ilişkisini de detaylı olarak değerlendirme fırsatımız oluyor. 

Dijital ağız içi tarayıcılar ile geleneksel ağız içi ölçü alma yöntemi arasındaki başlıca farklılıklar nelerdir?

Geleneksel ölçülerde bilindiği üzere ağız içi özel kaşıklar ve bu kaşıkların içine koyulan silikon esaslı materyaller kullanılmaktadır. Bu ölçü şekli özellikle kusma refleksi olan kişilerde oldukça zor olmaktadır. Dijital tarayıcılar ise herhangi bir rahatsızlığa neden olmadan hızlı bir şekilde kayıt almamıza olanak sağlıyor. Dijital tarayıcıların geleneksel ölçülere göre daha az hata payına sahip olduğunu ve daha detaylı sonuçlar sunabildiğini de söyleyebilirim.

Ortodonti alanında bizi gelecekte hangi yenilikler ve teknolojiler bekliyor? Şeffaf plak firmaları zamanla çok fazla gelişim gösterdiler ve göstermeye devam ediyorlar. İleriki dönemlerde, hastaların daha fazla rahat edebilecekleri ve kısa sürede tedavilerini tamamlayabilecekleri yeni teknolojilerin geliştirileceğini düşünüyorum.

Yorumlar

0 yorumlar