Ankara Life Dergisi

Bir Mimarın Başarı Merdivenini İnşası…

Çağımızın en prestijli mesleklerinden olan ‘Mimarlık’ alanında büyük başarılara imza atmış usta ismi, Prodeko İç Mimarlık LTD. ŞTİ.’nin kurucusu Filiz Okka, ‘ iç mimarlığın gelişimini’ ve bugün sahip olduğu başarının merdivenlerini nasıl tırmandığını, Ankara Life Dergisi okuyucuları için paylaştı…

Filiz hanım merhaba, bize eğitiminizden ve bugüne kadarki kariyerinizden bahseder misiniz?
Tabii ki, ben Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 1997 yılı mezunuyum. Son sınıfta ve mezuniyet sonrasında sektörün mutfağını çok iyi bilen ve mesleğimle ilgili tüm birikimimin temel taşlarını oluşturan babam Mehmet Okka ile çalışarak mesleğe ilk adımlarımı attım. Gazi Üniversitesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu ve sektörde uzun yıllar çok başarılı işlere imza atmış olan babam; aynı zamanda Tepe Mobilya ve Koleksiyon Mobilya’da Üretim Müdürlüğü görevini yapmıştır.

Babam ile Bodrum’da bir süre çalıştıktan sonra Keklikoğlu firmasına geçtim. Burada uygulama, mutfak ve banyo bölümünün yeniden yapılandırarak anahtar teslim işlere dönüştürülmesi sonrası 6 yıl süreyle görev yaptım.2003 yılında kendi firmamı açmaya karar verdim ve Prodeko İç Mimarlık Ltd. Şti.’yi kurdum. O tarihten bu yana Ankara’nın bürokrat, iş insanı, basın mensubu, tıp ve hukuk camiasından kişilerinin ev, ofis, fabrika merkez yönetim bina, muayenehane, hastane, konut projeleri ve hatta yat vb. mekânların proje ve anahtar teslim işlerini gerçekleştirmekteyiz.

Projelere yaklaşımınız, tasarım felsefeniz ve tasarım sürecinizden bahseder misiniz?
Projelere yaklaşımım ilk olarak müşteriyi tanıma süreci ile başlar. Tarzı ve beğenileri ile ilgili hem fonksiyon hem de estetik açısından profilini belirleriz.Görüşmelerimiz esnasında projenin en efektif tasarımı ve planlamasını yapıp belirlediğimiz konsept doğrultusunda tasarım aşamasına geliriz. Sonrasında müşterimiz ile birlikte piyasa gezileri yaparak malzeme seçimi ve kombinasyonlarıyla 3 boyut aşamasını sonuçlandırır, ara kritik toplantılarla; malzeme tasarım ve konfor açısından uzun yıllar keyifle kullanabilecekleri mekânı sağlamayı hedefleriz.

Sizce başarılı mimari projelerin olmazsa olmazları nelerdir?
Malzeme bilgisi çok önemli. Tasarım yaparken hayali değil malzemeyi bilerek uygulanabilir projeler yaratmak, bilgisayar ortamında hazırladığımız her şeyin yine hayata geçirilebilir olması da ayrı şekilde önemli. Ayrıca; piyasayı takip ederek yeniliklerden haberdar olmak, fuarlar sayesinde güncel kalabilmek ve en önemlisi tasarımını yaptığı projenin uygulama detaylarına hakim olmak. Bir diğer önemli nokta da müşteri ile duygusal bağ kurarak tasarıma müşterinin gözüyle bakabilmek, yaşam tarzı fonksiyonlarını analiz ederek aynı dili konuşuyor olmaya başlamak ve sonunda müşterinin istekleri ile dizayn anlayışından sentezleyerek, yaşamak ve çalışmaktan keyif duyacakları mekanlar oluşturmak olmazsa olmazlarımız.

Bulunduğunuz noktadan bakınca iç mimarinin gelişimini ve Türkiye’de üretilen projeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Son yıllarda iç mimarlık çok ciddi bir bilinçle gereklilik halini aldı. Bu durumu çok umut ve mutluluk verici buluyorum ancak şahsi tecrübelerimden edindiğim bir görüş var ki, yeni yetişen meslektaşlarımın eskilerine nazaran kendilerini yetiştirme noktasında isteksiz olduğunu düşünüyorum. Tecrübeli ellerden çıkmış ve üretimin imalatın içinde olan meslektaşlarımın yarattığı projeleri beğeniyle takip ediyorum. Türkiye’de son yıllarda son derece vasıflı ve vizyonlu projeler üretildiğine şahit oluyorum.

Son dönemde gerçekleştirdiğiniz projeler hakkında bilgi verebilir misiniz? Kariyer planınızda yer alan hedefler hangileri ve başarılı bir kariyer oluşturmak isteyenlere önerileriniz neler?
Son dönemde bitirdiğim konut projelerinden biri olan 131 Konutluk Beysu Evleri Projesinde, Satış Ofisi ve Örnek Daire yapımı ve yine bu projenin ince işler koordinatörlüğünü ve kişiye özel dekorasyonlar yaptım. Münferit Angora Evleri villa anahtar teslim ve tadilatları, Sincan Organize Sanayi Bölgesinde fabrika yönetim bina iç ve dış mekân tasarımları, münferit Rönesans Neva Konakları, Beysu Konakları anahtar teslim tadilat işleri, Bodrum Yalıkavak’ta kişiye özel Villa Projesi, bu dönemde gerçekleştirmekte olduğumuz işlerdir.

Kariyer planlarıma gelince; öncelikle 23 yıllık emeğimi ve birikimimi sektörde tam olarak yansıtmadığımı düşünüyorum, o nedenle gayretimi elimden geldiğince projelerle eş zamanlı olarak tanıtım ve lansmana harcıyorum. Yıllarca yoğun geçen kariyer hayatımı referansla, müşteri tavsiyeleriyle sürdürdüm, bu aşamadan sonra tanıtım ve reklamın sosyal medya ve basının imkânlarını kullanmayı amaçlıyorum.Kariyer hayatında başarılı olmanın en önemli şartının doğru meslekte olmak ve bizim mesleğimiz için üretmeyi hayat felsefesi haline getirmiş olmak gerektiğini düşünüyorum. İnsan ilişkileri bu noktada önemli bir rol oynamakta, ayrıca malzeme tanıyan, yenilikleri takip eden, imalatı ve üretimin bizzat içinde olup 3 boyutlu düşünebilen meslektaşlarımın başarılı olacağına inanıyorum.

Yorumlar

0 yorumlar