Ankara Life Dergisi

Çelebi Aslan

Ankara’nın merkezinde 26 yıldır misafirlerine konforlu ve güvenli bir hizmet sunan The Wings Hotels Neva Palas’ın Genel Müdürü Çelebi Aslan ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Turizm sektörüyle tanışma hikayenizi dinlebilir miyiz?

Turizm sektörü ile tanışmam aileden geliyor. Babam Ankara’nın köklü bir otelinde  yıllarca çalışmıştı. Benim için örnek alınacak bir model olmuştur. Tabii sadece babam değil yakın çevremden de bu sektörün içinde olanlar vardı. Onların da yönlendirmeleri ve destekleri ile bu sektöre babamın çalıştığı tarihi ‘’BULVAR PALAS’’ hotelinde başlamış oldum. Daha sonra oradan edindiğim bilgi, tecrübe ve birikimler bu günlerimizin temelini oluşturdu. Gerek babamdan, gerek  yakın çevremden ve gerekse o otelden edindiğim tecrübe bu sektördeki hikayemizin başlangıcı oldu.

Bu sektörle birlikte edindiğiniz tecrübeler nelerdir? Yaşadığınız zorluklar, aldığınız destekler var mı?

Bu sektörde öncelikle çok insan tanıyorsunuz. Bu insanlardan çok şey  öğreniyorsunuz ve öğretiyorlarda açıkçası. Beraber çalıştığımız ekip arkadaşlarımız olsun otellerimizde ağırladığımız konuklar olsun işin sadece uygulaması değil hayata dair öğretilerimizde oluyor. Belki işimiz gereği şehir dışı seyahatlerimiz oluyor ama gidemediğimiz yerlerden gelen konuklarımızda olduğunda oralarla ilgili yapılan sohbetlerde oralarla ilgili bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Artık günümüzde sadece mesleki tecrübenin yeterli olmadığı kaçınılmaz bir gerçektir. Açıkcası sektörün en büyük sorunlarından biri yetişmiş kalifiye personel yetersizliğidir. Sektörümüzdeki en büyük zorluklardan bir tanesi biraz evvel de dediğim gibi kalifiye personel sıkıntısı. Tabi bunun yanında artan işletme maliyetlerinide göz ardı etmemek lazım. Sektörde artık sadece satış değil satın alma stratejisi de ön planda. Günlük değişen saf ürün maliyetleri ciddi ciddi sektöre zarar vermekte. Devamlılığın esas olduğu durumlarda çok zorluklarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Birbirleri ile yardımlaşmayı benimsemiş misafir memnuniyeti odaklı çalışan ekip arkadaşlarım en büyük destekçilerimizdir..

 Turizm sektöründe olmasaydınız nasıl bir iş yapardınız şuan?

Sektörle tanışmam çocuk yaşlarda olsa da eğitimime ara vermeden devam ettim. Hem okul hem iş aynı arada uzun bir zaman devam etti. Tabi bu arada futbol tutkum hiç bitmeden devam etti. Hayatımda sadece iş,okul ve futbol antremanları vardı ama okul ve iş ağır basıyordu. Çünkü dar gelirli bir aileden geldiğim için ekonomi o dönemlerdede çok önemliydi. Malesef spor hayatıma devam edemedim. Belki de şu an bu sektörde olmasaydım herhalde futbolcu olurdum diye düşünüyorum.

Sizce bir otelin başarılı ve tercih edilen olmasının başlıca unsurları nelerdir?

Tabii ki bunları birçok başlık altında toplayabiliriz. Ama ana başlık olarak kaliteli hizmet sunan personeli en başa yazmamız lazım. Bununla birlikte o işletmenin temiz ve konforlu oluşu sıcak bir ortam olması çok önemli. Oda sayınız ne kadar çok olursa olsun genel alanlarınız ne kadar büyük olursa olsun inanın o sıcaklığı ve ilgiyi gösteremiyorsanız maça bir sıfır mağlup başlarsınız…)) Artık dünyada sosyal medyanın önemi gün geçtikçe daha da artarak büyüyor.Bunu çok iyi kullanmak lazım. Bununla birlikte hızlı internet erişimi artık çağımızın kaçınılmazı oldu. Pandemi döneminin bizlerin alışkanlıklarını nasılda değiştirdiğini çok açık bir şekilde görebiliyoruz. Artık hijyen konusunda da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Biz şu anda hotelimizde o pandemi döneminin başında ortasında sonunda ne önlem almış isek tamamını harfiyen uygulamaya devam ediyoruz. Bir rahatlama olsa da tüm dünyada, biz hiç taviz vermeden alınan önlemlere devam edeceğiz. Yıllardır sektördeki her  değişikliği, modernizasyonu ve uygulamalarını takip ederek konuklara en iyisini vermeye çalışarak misafirlerimizi memnun etmeyi başardık.

The Wings Hotels Neva Palas olarak sunduğunuz hizmetleri, vizyonunuzu ve ekibinizi  okurlarımızla paylaşır mısınız?

The Wings Hotels Neva Palas  ailesi olarak misafir memnuniyet odaklı çalışan tüm ekibimizle beraber ağırladığımız tüm  konuklarımızın  kendi evlerindeki rahatlığını yaşatmak ve o konforu sunmak için tüm yeniliklere açık olarak hizmet vermeyi kendimize görev bildik. Değişen dünyada ve hızla değişime müsait hizmet sektöründe en iyiyi ve en güzelini sunmak için var gücüyle çalışan ekip arkadaşlarım ve ben, tabii ki de bunlar yaşanırken ve yapılırken bizden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen yönetim kurulu üyelerimizin vizyoner yönlendirici ve tam destekleriyle en iyi olmak için çaba sarf ediyoruz..

Son olarak iş hayatınızda bir yönetici olarak motivasyonunuz nedir?

Aile her şeydir…Çalıştığınız ekip ve ağırladığınız misafirlerde bir ailedir. Herkesin mutlu olduğu bir işletme tüm çalışanları ve hizmet verdiğiniz konuklar mutlu ediyorsa ve tabii ki de işinizi iyi yaptığınızın göstergesi oluyor. O ayrıca bir mutluluk verdiği gibi motivasyonunuza çok pozitif yansıma yapıyor. Güler yüzlü hizmet kaliteli hizmet ve dönüşümünde memnuniyet ifadesi bir yöneticinin en büyük motivasyonlarındandır..

Çelebi ASLAN

Genel Müdür

Esat Cad.No:32 K.Esat/ANKARA

Tel  :+90 (0312) 419 58 88(pbx)

Fax:+90 (0312)419 58 25

E-mail : celebiaslan@nevapalas.com.tr

Yorumlar

0 yorumlar