Ankara Life Dergisi

Doğan Karakılıç

Heykeltıraş Doğan Karakılıç;

Sanat benim için bir oyun alanı aslında. Çoğu zaman bir çocuk edası ile heykel ve resim yapmaya çalışıyorum, bunu söylüyorum çünkü çocuklar için oyun hem mutluluk veren bir olay, hem de ciddi bir iştir. Çoğu zaman yapacağım heykeller ve resimler aslında benimle beraber günü yaşıyorlar, hep gözümün önündeler sadece atölyeye girip başlamamı bekliyorlar. sanatçı Ve insanlar için bu böyle mi bilmiyorum ama  bir çöp yığınına bakarken onun saf olduğu halini görebiliriz ama ben orda birçok imge ve yansıma görüyorum heykellerim de ve resimlerimde kullanmaktan çekinmeyeceğim. Yaptığım işlerde kaotik, sert, dikensi, ayrıksı ve farklı bir dünyanın imgelerini kendi tarzımda ve kendi tekniğimle oluşturup izleyiciye sunmaya çalışıyorum.

Sergide resim 6 heykeller 13 olmak üzere toplam 21 eser var. En küçüğü 25 santimetreden 2 metreye kadar büyüklüklere ulaşan dev heykeller de var.

Sanatçı Genel de metal, metal üzeri beton ve hafif taş diye nitelendirdiğimiz gaz beton malzemeler kullanılarak heykellerini meydana getiriyor. Resimlerinde tuval üzerine akrilik boya kullanıyor.

 Genelde fantastik bir bakış açısıyla yola çıkan sanatçı, teknolojiden metropoller den sonra gelecekte yitip giden bir dünya ya ait imgeleri oluşturduğunu ifade ediyor. Bunu  yaparken günümüz imgelerini ve geçmiş mitlerden de yararlanıyor. Resimlerin de ise bu imgelerin ve heykellerin kendi hayal dünyasındaki yerlerini tuvale aktarmaya çalışıyor. Yaklaşık 3 yılda tamamlanan eserler Canvas Art Gallery Ankara’ da 2 Ekim- 2 Kasım 2020’ye kadar görülebilir.

Yorumlar

0 yorumlar