Ankara Life Dergisi

Yediğiniz TümPizzaları Unutturacak Lezzet:“ETNA PIZZERIA”

Ankara’nın sembol lezzetlerinden birisi olan ‘Etna Pizzeria’nın başarı dolu serüvenini Muharrem Bakırhan’dan dinledik. Tek başına çıktığı bu lezzet yolculuğunda bir kafileye dönüşümünü Ankara Life Dergisi ile paylaştı.

Etna Pizzeria nasıl doğdu ?
Uzun yıllar İtalyan restoranlarında çalıştıktan sonra hayalim olan kendi işletmemi açmaya karar verdim. Aslında bunun bir nedeni de çalıştığım işletmelerin sabit reçeteler kullanması ve bunun dışına çıkılmamasıydı. Yeni şeyler denemek ve yeni lezzetler ortaya çıkarmak için en doğrusu bu olduğunu düşündüm. İşte Etna Pizzeria böyle doğdu.

Muharrem Bakırhan kimdir ?
1980 Çankırı doğumluyum. Pastacı ve börekçi bir babanın oğlu , hamur işlerinde hamarat bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldim. 
İlk ve orta öğretimimi bitirdikten sonra, üniversite hayalimi gerçekleştirmek için hem çalışıp hem okumak zorunda kaldım. Fakat gece çalışıp gündüz okula gitmek ve şehir dışında öğrenimin zorluklarından dolayı çalışmayı tercih ettim.
Aileden farklı bir iş yapmak istedim ve böylelikle pizza işine girdim. Taban tabana zıt meslekler değil, sonuçta ikisi de gıda ve hizmet sektörü.
O dönemlerde, Türkiye’de pizza çok yeniydi ve gelişime açık bir sektördü.

Ürünlerinizi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz ?
Ürünleri seçerken özellikle taze, doğal ve organik olmasına dikkat ediyoruz. örneğin bir ürün içime sinmediyse ya da herhangi bir sorun ile karşılaşırsam onu hemen geri iade ediyorum. Tedarikçilerim ile uzun zamandır çalıştığım için de dikkatli davranıyorlar.

Müşteriler ya da sektör içerisinde sizi zorlayan durumlar nedir ? Nasıl bir çözüm yolu izliyorsunuz ?
Misafirlerimiz arasında bu güne kadar bizi zorlayan çıkmadı. Ancak bir kişi hariç; 55-60 yaşlarında bir beyefendiden ironik bir şekilde fırça yedik. “Ben kebap yiyen bir adamdım ne katıyorsunuz bunun içine? Bu yaştan sonra beni pizzacı yaptınız torunlarım dalga geçiyor’ demişti 🙂 :). Ama bunu duymak hepimizi çok mutlu etti. İşte o zaman doğru bir iş yaptığımı bir kez daha anladım. Kültleşmiş lezzetlerin tutkunlarından bile beğeni almak bizim için çok değerli. Bu sayede biz de neşemizi ve çalışma azmimizi hiç kaybetmiyoruz. İnsan disiplinli bir şekilde, en sevdiği işi yapmaya devam ediyorsa sanırım sonuç bu oluyor.

Aldığınız geri dönüşler sizi mutlu ediyor mu ?
Aldığımız geri dönüşlerden çok memnunuz. Bu da bizi daha güzelini ve daha iyisini yapmak için müthiş bir moral oluyor. Aksi ve olumsuz bir durum yaşandığında o gece gözüme uyku girmez. ‘Acaba? Neden? Niçin?’ gibi sorular dönüp durur kafamda, sanırım bu konu da biraz takıntılıyım. Çalışma arkadaşlarım da bunu bildiği için maksimum seviyede dikkat ederler. Bunu bir alışkanlık olarak onlara da kazandırdım bu da bize başarıyı getiriyor. 

Sembol haline gelmiş lezzetlerimiz, tam olarak Etna Pizzeria doğuş nedeni aslında. Birçok İtalyan şefle çalıştım, kendi hayal dünyalarını sürekli geliştiriyorlar ve biz  onların hayallerini gerçekleştirmek için yardımcı oluyorduk. Etna Pizzeria tam da buna isyan olarak doğdu. Benim bütün işletmecilere  tavsiyem; menünüzde  ustalarınızın hayal gücüne ve yaratıcılığına da yer verin , pişman olmayacaksınız …

Yorumlar

0 yorumlar