Ankara Life Dergisi

“Fast & Fine” Sağlıklı Tabaklar Restoranı “Basil”

İşimiz Gücümüz Yemek köşemizde bu sayıda sevgili görsel yönetmenim Yüksel Balcı ile yine çok özel bir lezzet durağını keşfettik bizim için şu sıralar fazlasıyla önemli hale gelen sağlıklı beslenme konusunda tam yerine geldik diyebilirim.
İşte karşınızda “BASİL”
Basil kelime olarak fesleğen ya da reyhan anlamında kullanılır. Fesleğenle ilgili birçok ritüel ve inanç vardır. Fransızlar fesleğene “l’herbe royale” (“kraliyet bitkisi”) derler, Eski Mısırlılar ve eski Yunanlar, fesleğenin vefat eden kişiye cennetin kapılarını açacağına inanırlardı. Hinduizm ‘de çok saygı görür. Fesleğen, kutsal su serpmek için kullanıldığından Rum Ortodoks Kilisesinde dini önemi vardır. Aynı zamanda kahraman anlamına da geldiğini ve Basil’in bu anlamının da hakkını birazdan göreceksiniz.

Kuruluş hikayesi ve arkada çalışan çok kıymetli bir projeyle birlikte ağzımıza tat kattığı kadar ruhumuzu da doyuran şahane işler yapıyorlar o nedenle kahramanlıklarını da anlatacağım yazımda. Basil, Nenehatun caddesinden çıkarken protokol yoluna gelmeden solda ışıltılı enerjisiyle size kendisini hemen fark ettiriyor. Çok önemli bir misyon için çok çalışıyorlar sürdürülebilirliği temel almış, yemeklerinin malzeme kalemlerini yerel üreticilerden organik olarak alan, karbon ayak izini 2030 yılında nötr hale getirmeyi hedefleyen ve şu anda diğer fast food restoranlarına göre karbon ayak izi %30 daha düşük bir Fast Fine restoran.
“Fast Fine” kavramı ‘Fast Food’ ve ‘Fine Dining’ kavramlarından gelmekte olan hızlı ve iyi beslenmeyi ifade etmekte. Basil de hızlı ve iyi beslenmeyi destekleyen ve bu konuda farkındalık oluşturmak isteyen bir restoran.
Sağlıklı ve taze malzemelerden birbirinden lezzetli farklı tatlarda Bowl ve Burritoları tadabileceğiniz bir mekan. Bowl ve Burritolarındaki her bir malzeme bir çiftçinin, kadın üreticinin ya da dezavantajlı bir üreticinin hayallerine açacakları kapılara katkı sağlıyor harika değil mi Olivurla, İksirli Çiftlik, Kaptan‘ın Ceviz Çiftliği, Ravandalı Kadınlar Derneği Farge Organik, Balabanağa Çiftliği, Nuh’un Ambarı, Eggy Organik Yumurta, Doğal Bi Market, Altınbaşak Kadın Kooperatifi, El Bademi Çiftliği, Ekozel Organik, İzmit Belediyesi Çınar Halk Market, Atadan Lezzet, Wenk Vegan işte o destek sağlanan firmalar.

Hasat takvimine uyarak menüsünü belirleyen Basil, müşterilerinin de hasat takvimine göre beslenme açısından farkındalık sahibi olmasını önemsiyor ve menüsünde hasat takvimine uygun değişiklikler yapıyor. Mevsiminde taze ve hiçbir işlem görmeden gerçek tadıyla yemek hepimiz için çok önemli bir konu.

Basil’in karbon ayak izi düşüklüğüne verdiği önemi en ince ayrıntılarda bile fark edebilirsiniz. Cam pipetlerinden, masalarındaki çiçeklerine, mekandaki genel ahşap kullanımından, geri dönüşüm için ayırdıkları fiş kutularına kadar her detayda özen göstererek harika bir yer ortaya koymuşlar. Menülerindeki vegan, vejetaryen seçenekler de bulundurarak her kesimden insanın buluşup yemek yiyebileceği bir ortam oluşturan Basil, yemeklerinde sebze, et, tahıl grubu ve sosların dengesini önemseyerek, özenle lezzetli ve sağlıklı tabaklar oluşturuyorlar.
İçerikleri uzman diyetisyenler ve aşçılar tarafından hazırlanmış; karbonhidrat, protein, yağ oranları dengeli kaseler ve tabaklar oluşturmaya büyük özen göstererek birçok yönden farkındalık kazandıran bir marka olarak büyük adımlarla geleceğini inşa ediyor.
Ben en çok kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak adına kendi kaseni/dürümünü oluştur seçeneğine bayıldım. Guacamole Greens ve Peach & Burrata benim kase favorilerim oldu mutlaka gidince bunları tadın. Balık sevenler için Basil Fish eşsiz bir seçenek. Yakında benim hazırladığım adıma özel bir kaseyle karşılaşmanız içten bile değil o kadar benimsedim. Yemeğinizde istemediğiniz şeyleri belirtebilirsiniz ya da ek olarak istediğiniz şeyleri ekleyebilirsiniz şef sizsiniz siz ne isterseniz o oluyor burada. Tabakları oldukça bol kepçe diyebileceğim kadar büyük ve dolu dolu. Tatlı olarak Ispanak ve Fesleğenli Kaju Kremalı bir pastaları var dışarıdan bakınca fıstıklı kremalı sanırsınız ancak o da çok sağlıklı ve tahmin edemeyeceğiniz kadar lezzetli ve doyurucu, gözümle görmesem tadına bakmasam fotoğrafta beni inandıramazsınız buna. İçecekler oldukça geniş bir yelpazede sıcak ve soğuk seçenekleri bol, Maki Seltzer’de var Melez Kombudcha da var, Özer Hisar Ayranı’da var, Lime Lemonade de var. Esspresso Dopio’da var, Americano da var, Türk Kahvesi de var, Cappuccino da var. Hem içeride kapalı alanı hem bahçesiyle şehre tepeden bakan manzarasıyla keyifli bir mekan, vale hizmeti var otopark sorunu bulunmuyor. Tuvaletleri çok hijyenik ve şık. İlk fırsatta gidin ve sağlıkla ve huzurlu bir ortamda keyifli bir yemek yemenin tadını çıkarın.

Kahramanlık kısmına gelince bu harika işin arkasında Otsimo markası var, bunu da size anlatmadan geçemeyeceğim, otizmli çocukların eğitimini destekleyebilmek için Türkiye’de kurulmuş olan bir yazılım şirketidir. Bu şirket otizmli çocuklar haricinde öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için de 2016’dan bu yana yazılım yapmakta. Özel eğitimin demokratikleşmesi yolunda adımlar atmakta olan bir şirket. Dünyada yaklaşık 1 milyondan fazla özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara ulaşmış durumdalar. Otsimo’nun hikayesi kurucu ortağı Zafer Elcik’in otizmli kardeşine; üniversiteden arkadaşı, Otsimo’nun diğer kurucu ortağı Sercan Değirmenci’yle alternatif ve ulaşılabilir çözüm önerileri geliştirmesiyle ilk yazdıkları oyun yazılımlarıyla başlar. Daha sonra oyunun başarısının ve etkisinin farkına vararak, özel eğitime ihtiyacı olan tüm çocukların yararlanabileceği bir uygulama geliştirilmesine ve oluşturulmasına teşvik edip Otsimo’yu oluşturdular.

Zafer Elcik’in, “Dünyadaki her insan en yakınındaki insanların sorunlarını çözmeye veya sorunlarını en aza indirmeye çalışsaydı, dünyada çok az sorun kalırdı.” sözünün mottosuyla yaptıkları işe yürekten inanıyor ve her kararlarında dikkatle hareket ediyorlar.

Otsimo, 2016 yılında Küresel Sosyal Girişim Yarışması’nda (GSVC) “Avrupa’nın En İyi Sosyal Girişimi” seçilmiştir.
2017 yılında ODTÜ Teknokent’in düzenlediği “Yeni Fikirler Yeni İşler” hızlandırma programına seçilen ve eğitim için San Francisco’ya gitmeye hak kazanan Zafer Elcik, Otsimo’yu dünya sahnesine çıkarma hayaline adım adım yaklaşmaya başlamıştı.
Bu başarıların ardından Otsimo, 40 ülkede 8 binden fazla iş insanının yer aldığı Dünya Girişimciler Örgütü (EO) tarafından “Dünyanın en iyi sosyal girişimi” seçildi.

Bu kıymetli emekleri için sonsuz teşekkürlerimizi bir kez daha iletmek istiyorum bu vesileyle. Güzel bir dünya için çalışan her şey için daima destekçiyiz.
Hem lezzetli hem duygu dolu gururlu bir lezzet keşfinin daha sonuna geldik böylelikle bir sonraki lezzet durağı keşfinde buluşmak üzere. Ağzınızın. Tadı hiç eksilmesin.

Yemek sipariş sitelerinden de sipariş verebilirsiniz sosyal medya hesapları çok keyifli mutlaka takip edin @tastebasil web siteleri www.basil.com.tr

Yorumlar

0 yorumlar