Ankara Life Dergisi

Gaye Akbaba’nın Moda Tutkusu ve Başarı Hikayesi

Ankara Life dergisi bu ay moda dünyasının dikkat çeken isimlerinden biri olan Gaye Akbaba’yı konuk etti. Henüz 26 yaşında olmasına rağmen aile şirketi Akbaba Giyim ile sektöre yön veren Gaye Akbaba, moda tutkusunu iş hayatına yansıtan genç ve başarılı bir girişimci olarak öne çıkıyor. ‘Ulusal Markalardan Tek Farkımız Fiyatlarımız’ misyonu ile sektörde öne çıkan Akbaba Giyim, ‘Koşulsuz Müşteri Memnuniyeti’ ilkesiyle müşteri odaklı bir hizmet sunuyor. Modaplaza markasıyla online ticareti de başarıyla birleştiren Akbaba, işletmesinde kalite ve sürdürülebilirlikten ödün vermeden büyüme stratejisini oluşturuyor. Gelecek hedeflerinde ise e-ticarette elde ettiği başarıyı ihracatla taçlandırmak var. Genç girişimcilere de cesaret verici önerilerde bulunan Gaye Akbaba, moda dünyasında başarılı olmanın sırlarını sizler için paylaştı. İyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Gaye Hanım öncelikle sizi tanıyarak başlayalım röportajımıza. Gaye Akbaba kimdir? Kariyer yolculuğunuzdan bize biraz bahseder misiniz?
26 yaşındayım. Ankara’da doğdum, büyüdüm, aslen Karslıyım. Atılım Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Lisans eğitimim devam ederken son sınıfta kendi markamızda çalışmaya başladım. Aynı dönemde Vakko Esmod’da marka yönetimi eğitimi almaya başladım. İki buçuk senedir aktif olarak markamızda çalışıyorum.

Akbaba Moda Plaza’nın kuruluş hikayesi, misyonu ve değerleri nedir? Sizi bu sektöre yönlendiren ne oldu? Müşterileriniz için sunmak istediğiniz özel bir deneyim veya hizmetiniz bulunuyor mu?
1980 yılından bugüne kadar ‘Ulusal Markalardan Tek Farkımız Fiyatlarımız’ misyonuyla Ankara’da tekstile yön veren markalardan biri olduk. Bugün ‘Koşulsuz Müşteri Memnuniyeti’ ilkemiz ile sektörde ön plana çıkarak 4 mağaza 13 bin metrekare alanda 100‘ün üzerinde çalışma arkadaşımız ile hizmet vermekteyiz. 2011 yılında Modaplaza markamızı kurarak mağazalarımızdaki ‘kusursuz alışveriş’ deneyimimizi online ticaret ile buluşturduk. Bugün fiziki mağazalarımızı babam Hayati Akbaba , online mağazamızı ben yönetiyorum. Müşterilerimize sunduğumuz en iyi hizmet kusursuz alışveriş deneyimi olmasıdır. Biz müşterilere kalitenin ulaşılabilir olmasını sağlıyoruz. Dönemin trendlerine ayak uydurabilmek, stil sahibi ve şık görünmek herkesin hakkıdır. Biz verdiğimiz hizmet ile müşterilerimize kaliteyi en ulaşılabilir hale getiriyoruz. Küçüklüğümden beri babamdan dolayı modanın içinde büyüdüm. Haliyle modaya her zaman ilgim vardı. Moda öyle bir şey ki bir noktada herkesi ilgilendirir ama benim için bir tutkudur. Logo, bir marka hakkında ilk izlenimi nasıl yaratıyorsa stilde bir insan için aynı etkiyi yaratır. Yani stiliniz dış dünyaya sizinle ilgili ipucu verir. Stil bu kadar güçlü bir etkiye sahipken benim için buna dahil olmamak imkansızdı. İçinde doğduğum bu dünyaya olan ilgim beni sektöre yönlendirdi diyebilirim.

Sürdürülebilirlik ve etik moda konularında nasıl bir rol üstleniyorsunuz? Moda endüstrisindeki değişen trendlere ve müşteri taleplerine nasıl uyum sağlıyorsunuz?
Sürdürülebilirlik her alanda olması gereken bir politikadır. Moda alanında ise söz konusu trendler sürekli yenileniyor ve tüketici çabuk sıkılıyor. Genel anlamda baktığımızda bunun global bir problem olduğunu görüyoruz. Biz marka olarak üretimde doğaya, toprağa daha az zarar veren, daha az su tüketen materyallerin kullanılmasına, işçi haklarına önem veren firmalarla iş birliği yapmaya dikkat ediyoruz. Moda endüstrisindeki değişen taleplere her geçen gün kendimizi yenileyerek ve gelişim göstererek uyum sağlıyoruz. Günün trendlerini takip eden, ürün seçimlerini yapan bir ekibimiz var. Belirli aralıklarla trend seminerlerine, fuarlara katılıp satacağımız ürünlerimizi belirliyoruz. Her gün kendimizi geliştirmek, yeni şeyler keşfedip onları müşteriyle buluşturmak bize de heyecan veriyor.

İşletmenizin büyüme stratejisi nedir? Gelecekteki hedefleriniz nelerdir?
Aslında en büyük strateji kaliteli ticaret yapmaktır. Ben kalitenin başarı getirdiğine inanıyorum, kalite bir bütündür. Sadece birkaç konuda iyi olup diğer alanları eksik bırakırsanız kaliteye ulaşamazsınız. Büyüme stratejimizde önceliğimiz kalitede stabiliteyi sağlamak. Kalitemizi oluşturan konulara dikkat ettiğimizde büyüme kaçınılmaz oluyor. Bu konulara örnek vermem gerekirse; öncelikle dürüst ticaret ve koşulsuz müşteri memnuniyeti politikamızı söyleyebilirim. Geleceğe dair online alanda planlarımız var. E-ticarette kendi ülkemizde yakaladığımız başarıyı ihracatta da yakalamak istiyoruz. Bugün pazaryeri aracılığıyla 7 ülkeye mikro ihracat yapıyoruz ancak ilerleyen dönemde e-ihracat alanında kendimizi güçlendirip daha fazla ülkenin pazarına girmek istiyoruz.

Moda endüstrisinde kadın girişimciler için önerileriniz nelerdir? Genç girişimciler ve moda tutkunlarına yol göstermek adına yaşadığınız deneyimlerden kısaca bahsedebilir misiniz?
Moda alanında devam etmek isteyen kadın girişimcilere öncelikle Coco Chanel’in bir sözünü söylemek isterim; ‘Moda geçer, stil kalır.” Kendinize özgü olduğunuz her alanda fark yaratırsınız. Ne olursa olsun kendiniz olun, gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Planlı ve doğru strateji ile çalışmak başarıya giden yolda en önemli adımlardan birisidir, her zaman planlı olun. Moda alanında olmak istiyorsanız eğitimin ciddi bir önemi var. Ne istediğinizi belirleyip o alana göre nokta atışı yaparak eğitim almanız sizi yarışa 1-0 önde başlatır. Ben Vakko Esmodun programlarını şiddetle öneriyorum. Eğer styling alanında devam etmek istiyorsanız mesela Vakko’nun styling için açtığı kurslara katılabilirsiniz. Daha genç kadınlar üniversitede bölüm olarak seçebilirler. Kısacası eğitim önemli, eğitimden sonraki bir diğer adım sahada tecrübe edinmektir. Bir süreliğine sektördeki markalarda çalışabilirler, babamın da başkanlığını yaptığı Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) bu konuda genç girişimcilere kendi bünyesinde eğitimler vererek destek sağlıyor. Ayrıca üniversitelerin moda tasarım bölümleriyle iş birliği yapıyor ve bünyesindeki markalarda staj imkânı sağlıyor. Ankara’daki kadın girişimcilere AGSD’nin faaliyetlerini takip etmelerini öneriyorum. Sektörümüzle alakalı bir diğer önerim; niş bir alan seçmelisiniz, herkeste olan şeyi üretmek rekabeti attıracaktır. Eğer niş bir alan seçer ve ön plana çıkarsanız başarı kaçınılmaz olacaktır. Mesela herkes çanta üretiyor siz çanta sapı üretin, müşteri çantayı istediği yerden alsın ama sapı için size gelsin. Spesifik olarak sektörümüzle ilgili önerilerim bunlar ancak tabii alan fark etmeksizin tüm girişimcilere şunu söylemek istiyorum; ilk adım her zaman zordur ancak atmaktan korkmayın. Siz sektöre adımınızı atın, bir yandan eğitiminize devam edin, zaten yol size çok şey öğretiyor. Geciktirmeyin, yaptığınız işi sevin. İşinizle alakalı filmler seyredin, kitaplar okuyun ve kendinize inanın sonrasında başarı kaçınılmaz olacaktır.

Yorumlar

0 yorumlar