Ankara Life Dergisi

Gözünüze Değer, İmajınıza Estetik Katıyoruz!

‘Yıllardır süregelen ‘Tek tip, tek stil’ anlayışına yeni bir soluk katmak istedik.’

Her işimizi halletme açısından yardımcı olan gözümüz, bizim en değerli organımız. Bundan dolayı göz sağlığına dikkat etmek ise yaşamımızı idame ettirebilmemiz açısından oldukça önem arz ediyor. İş, okul, sosyal hayatımızın pek çok yerinde göz sağlığımızı tetikleyen unsurlarla karşılaşabiliyoruz, neticesinde ise gözlük kullanımı tercihinde bulunuyoruz. Peki, gözlük seçerken gerçekten doğru yerlere mi başvuruyoruz? Yoksa şu an revaçta olan internet sitelerindeki alışveriş platformlarından mı ilerliyoruz? Çoğumuz elbette Optik sektörüne yöneliyor. Ancak bu şekilde sormamın sebebi, aramızda alışveriş platformları hakkında bilgi sahibi olmadan en değerli organımızı ellerine teslim ediyor oluşumuzdan kaynaklanıyor. Bu durumun ne kadar yanlış olduğunu dile getirerek güven sağlayan Yaşar Optik’ten bahsetmek istiyorum sizlere. Sadrettin Şafaktepe, optik sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren başarılı bir isim. Göz ve göz sağlığının önemine dikkat çeken açıklamalarıyla şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne konuk oldu. Merak ettiğimiz bütün sorularımızı yanıtlayan Sadrettin Şafaktepe’nin çok özel röportajı sizlerle, iyi okumalar dileriz.

Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Sadrettin Bey, Beytepe’deki yeni şubeniz çok güzel olmuş. Bize biraz Yaşar Optik hakkında bilgi verebilir misiniz?
Öncelikle teşekkür ediyorum. Yaşar Optik ilk olarak 1986 yılında kurucumuz Yaşar Şafaktepe tarafından Demetevler semtinde açıldı. Herkes gibi bizim de orijinal bir başarı hikayemiz var. Yaşar Şafaktepe burayı açmak adına memleketinden tek başına gelmiş ve bir müddet mağazada ikamet etmiş. Ardından o dönemlerde 25 metrekare halinde olan bir mağaza konumunda yer alan Yaşar Optik, bugün perakende alanında 4 şube olmak üzere toplamda bin metrekare alana yakın şekilde hizmet veriyor. Ankara’da ikonik mağaza olmayı hedefleyen bakış açımızla yıllar içinde hizmet noktalarımızı arttırmayı planlamaktayız.

Peki Beytepe şubenizdeki konseptin özel bir hikayesi var mı?
Kilometre taşına baktığımızda mağaza metrekaremizin geniş ölçüde olması, işletmemizdeki ikinci kuşak temsilcilerinin de hayal gücüyle optik mesleğinin sağlık hizmeti anlayışıyla kafe ortamı rahatlığını birleştirmek için kurduk. Yıllardır süregelen ‘Tek tip, tek stil’ anlayışına yeni bir soluk katmak istedik. Bu yönde müşterilerimizden de olumlu dönüşler alarak vizyon ve misyon olarak edinmiş olduğumuz sağlık, moda ve kaliteli hizmet anlayışımızı daha iddialı hale getirerek sıcak bir aile ortamı çerçevesini oluşturduk. Mesela şimdilerde barımızda neredeyse her gün farklı bir spesiyal sunuyoruz. Hatta limonata ve diğer meyve kokteyllerinde oldukça iddialıyız.

Malum yaz aylarının geldiği bu dönemde mesleğinizi de göz önünde bulundurarak bizlere göz sağlığı için ne önerirsiniz?
Öncelikle ilk başta tüm bireylere göz muayenesi olmasını öneririm. Yaza geçiş dönemimizde çok sık olarak alerjik problemlerle karşılaşıyoruz, ben de bu durumdan muzdaribim. Gözümüz belki de vücudumuzun en nazik organı. Bundan dolayı yüksek korumaya sahip güneş gözlüğü, göz damlası beni çok rahatlatıyor. En önemli hususlar konusuna gelecek olursam; mikrop kapma olasılığı yüksek olduğundan gözleri ovalamamak gerektiğinin önemine vurgu yapmak istiyorum. Çocuk yaşlardan itibaren başlayan yoğun ekran kullanımı gözlerimizi büyük ölçüde etkiliyor. Bunun için numarasız dahi olsa koruyucu filtreli gözlük öneriyoruz. Bir diğer husus ise; lens kullanımına yaz aylarında çok dikkat etmeliyiz. Bu konuda el ve tırnak hijyeni çok önemli. Aynı şekilde makyaj meseli de, lensi takmadan önce makyaj yapılmamalı. Çünkü tüm kimyasallar ıslanan göz çevresine nüfuz ediyor. Temizliğini ise solüsyonla sağlamalıyız. En bariz kullanım hatası ise son kullanma tarihine bakılmıyor oluşu, ben buna şansını fazla zorlamak diyorum. Burada bir konuya daha dikkat çekmek istiyorum. Gözlükleri mutlaka optikçilerden tedarik etmeliyiz, şu an popülaritenin had safhada olduğu dönemde internet alışverişinde mavi ışık filtreli muhtelif markalı ürünler tehlike arz ediyor. O tip ürünler çoğu zaman ticari kaygılarla atık durumdaki malzemelerden üretiliyor. Bu durum optik sektörünü de huzursuz ediyor, bundan dolayı okurlarımızı bilinçli olmaya davet ediyorum. Telafisi olmayan bir organa sahibiz, lütfen optikçilerden şaşmayın.

Değindiğiniz konular ve anlattığınız bilgiler neticesinde Yaşar Optik bize neyi vaat ediyor?
Biz ilk kuruluşumuzdan bugüne kadar binlerce hatta on binlerce kişiye hizmet sağladık. Tercih edenlere sadece gözlük yapmayarak onlarla sıkı ilişkiler geliştirdik, bir nevi sağlık danışmanı olduk. Göz sağlıklarını korurken aynı zamanda imajlarını yeniledik. Belki iddialı bulabilirsiniz ama hayatlarına pozitif değer kattığımızı düşünüyorum. Bu zaman içerisinde çocuk ya da genç yaşta ilk gözlüklerini ailesiyle birlikte almaya gelen beyefendi ve hanımefendileri yıllar geçtikçe büyüyüp aile kurduklarına, meslek hayatlarına atıldıklarına şahit olmak bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Bugüne kadar nice iş insanı, subay, öğretmen, doktor, bankacının gözleri ve gözlükleri bize emanet oldu. Nesillerinin de göz sağlıkları yine bize emanet. Bunca geçen yıllar içerisinde anladık ki sağlık sektöründe en önemli konu; güven. Ekonomik tercihler tabii ki önem arz ediyor, ancak müşterilerimizle aramızda oluşan o güven bağı her şeyin üstünde. Bundan dolayı bizi tercih etmeye devam etmelerinden ötürü hepsine buradan teşekkürlerimi iletiyor, Yaşar Optik olarak selamlıyorum.

Yorumlar

0 yorumlar