Ankara Life Dergisi

Güzel Bir Gülümseme İçin; Dr. Bayar!

Diş hassasiyeti hepimizin kırmızı çizgisidir. İster ağrı yaşayalım ister bakım yaptırmak isteyelim güvenilir ve hijyeni üst seviyede olan yerleri tercih etme eğiliminde bulunuyoruz. Bir de şu sıralar günümüzde en çok tercih edilen ‘Gülüş Tasarımı’ ve ‘İmplant’ üzerine araştırmalar yapıyoruz. Bu konuya dair pek çok bilgi var, fakat bizimle ilgi ve alakası yüksek, alanında uzman kişilerin ellerine teslim olabileceğimiz yerleri istiyoruz. İşte tam da bu sebepten dolayı isteklerinize, ihtiyaçlarınıza cevap veren Dr. Bayar Gülüş Tasarımı ve İmplant Kliniği’ni şehrin marka yayını Ankara Life Dergisi ekibi olarak ziyaret ettik. Ömer Bey, eşi Naz Hanım ile birlikte işlettiği Dr. Dt. Bayar Kliniği’nde merak ettiğimiz sorularımızı yanıtladı. İyi okumalar dileriz.

Naz Hanım, Ömer Bey öncelikle sizi tanıyalım. Naz Bayar kimdir? Ömer Bayar kimdir?
Merhaba, ben Ömer Bayar, 1992 yılı Eskişehir doğumluyum. Üniversiteye başlayana kadar Eskişehir’de yaşadım. Sonrasında hayalini kurduğum bölümü yani diş hekimliğini, Ankara’da Başkent Üniversitesi’nde okumaya hak kazandım. Beş yıllık üniversite hayatım bittikten sonraki ilk yaz, Ömer Bayar Diş Kliniği’ni kurdum ve eş zamanlı olarak Başkent Üniversitesi Protetik Diş Tedavisi Bölümü’nde doktoraya başladım. Bu süreçte üniversitede eşimle tanıştım ve 2021 yılında evlendik. Şu anda kliniğimizde en büyük ilgi alanım olan Estetik Gülüş Tasarımı ve İmplantology dalları ağırlıklı olmak üzere çalışmaktayım.
Merhaba ben Naz Bayar, 1995 yılı İran doğumluyum, yaklaşık 9 yıl önce Türkiye’ye geldim ve 2015 yılında Başkent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde eğitim hayatıma başladım. Stajyerlik sürecimde kendisi o zamanlar asistanım olan eşimle tanıştım ve mezuniyetten sonra evlendik. Aynı yıl hala devam etmekte olduğum Gazi Üniversitesi Restoratif Diş Tedavisi Bölümü’nde doktora eğitimime başladım.

Mesleğinizi seçmeye nasıl ve ne zaman karar verdiniz?
Çocukluk zamanlarımdan beri süre gelen biyoloji tutkumdan dolayı ileride kendimi hep bir hekim olarak hayal ederdim, bu tutku üniversite sınavından sonra diş hekimliği mesleğini seçmeme vesile oldu ve bu mesleği tam olarak icra etmeye başladığım günden beri, bu bölüme olan sevgim ve saygım katlanarak artıyor. Sanat benim için her zaman bir öncelik olmuştur; beni mutlu eden bir diğer şey ise insanlara yardımcı olabilmek, sanırım bunların birleşimi benim diş hekimliği mesleğini seçmem konusunda yönlendirdi.

Kliniğinizi açma hikayeniz nasıl başladı?
2016 yılında, daha yeni mezun bir diş hekimiyken, diğer meslektaşlarım gibi benim de önümde devlette çalışmak, özel bir klinikte çalışmak veya kendi özel kliniğimi kurmak ya da akademisyen olmak gibi dört seçeneğim vardı. Hayallerim büyük olduğu için bütün riskleri göze alarak, cesaret edip kendi kliniğimi açmaya karar verdim. Şehir dışına taşınacak olan bir hocamızın kliniğini devraldım ve zamanla hem klinikteki teknolojik ekipmanları üst düzeye çıkardım hem de kendimi her dalda geliştirme fırsatı buldum.
Kliniğinizde hangi hizmetleri sağlamaktasınız? Kozmetik Diş Hekimliği uygulamalarında neler yer alıyor?
Kliniğimizde tüm diş hekimliği hizmetlerini sunmaktayız, ancak ağırlıklı olarak Estetik Diş Hekimliği, İmplantoloji dallarında hizmet veriyoruz. Kişilerin diş ve diş etlerini bir bütün olarak gerek şekil gerek renkte, form ve dizilimlerinde değişiklik yaparak insanların daha estetik algılayabileceği, ideale yakın hale getirme uygulamasına ‘Gülüş Tasarımı’ denilir. Kozmetik Diş Hekimliği’nde, gülüş tasarımı uygulamasının dijital ve analog olarak farklı yöntemleri vardır. Bu uygulamalar sırasında, materyal olarak zirkonyum kaplamalar, emax lamineler, emax kaplamalar veya kompozit rezin lamineler tercih edilebilir.

Bu uygulamaların öncesinde başka tedavi gerekir mi?
Genel olarak estetik gülüş tasarımı, hastalarda gerekli olan tedavilerin son aşamasıdır ve uygulamanın öncesinde dişlerin ve diş etlerinin sağlığı ideal seviyeye getirilmelidir. Bu nedenle, ilk aşamada diş taşı temizliği ve var olan çürüklerin tedavisi ve gereken diğer tedaviler tamamlanır.

Sizi tercih edenlere yönelik özellikleriniz arasında neler bulunuyor? Nedir sizi farklı kılan?
Gülüş tasarımında en çok tercih edilen porselen lamine veneerlerin ve emax kaplamaların uygulaması yüksek teknik beceri ve hassasiyet gerektirir; ve bu konuda uzmanlaşmak için yılların tecrübesi ve çok fazla vaka sayısı gerekir. Bu tedavilerin hepsi diş hekimliğinde Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı’nın yani benim de doktorasını yaptığım bölümün kapsadığı alanlardır. Buna benzer estetik tedavileri yaptırmayı düşünen kişilere önerimiz, bu konuda tecrübesine güvendikleri, vakalarının öncesi ve sonrası sonuçlarını beğendikleri, beklentilerini karşılayabilecek hekimlere başvurmaları yönündedir. Biz, dünya çapında güncel tedavi yöntemleri, materyalleri ve son gelişen teknolojik ekipmanları takip ederek ve kliniğimizde uygulayarak, hastalarımıza en sağlıklı ve en estetik hizmetleri sunmaktayız.

Geleceğe yönelik hedefleriniz nedir?
Günümüzde sağlık ve estetik diş hekimliği alanında Türkiye’deki hekimler olarak, tüm dünya tarafından bilinen ve sıklıkla tercih edilen bir konumdayız. Bizim de gelecekteki hedefimiz; ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek ve sağlık turizmi konusunda ülkemizin sayılı değerlerinden biri olmaktır.

Yorumlar

0 yorumlar