Ankara Life Dergisi

“İnsan tanımak oyunculuğu besler.”

Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

30 Aralık 1988 tarihinde Ankara’da dünyaya geldim. Çankaya ilköğretim Okulu, Anıttepe Lisesi ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde eğitim aldım. Üniversiteyi 2013 yılında Şeref Öğrencisi olarak tamamladım. Mezuniyetimin ardından 2010 ve 2013 yıllarında Devlet Tiyatrolarında görev aldım. 2013’te Kulis Sanat kurucularından biri olarak pek çok projede bulundum.

2014 yılında TRT ekranlarında Ben Yaparım ve Akşam Vakti isimli programların sunuculuğunu üstlendim. Bugüne kadar Aşkların En Güzeli, Beni Affet, Diriliş Ertuğrul ve Beni Bırakma dizilerinde rol aldım, 2015 yılında ise Şefkat Yerimdar isimli sinema filminde Çiyan karakterini canlandırdım.

Dans etmekten büyük keyif alırım. Büyük bir aksiyon fanıyım. Hayatım da aslında biraz öyledir hep bir aksiyon, hep bir hareketlilik vardır. Genel olarak eğlenceli bir insan olduğumu düşünürüm.

Eğitmenlik ve oyunculuk yaptığınızı da biliyoruz. Bizlere biraz bunlardan söz eder misiniz?

2013 yılından bu yana eğitmenlik ve oyunculuk yapıyorum ayrıca hem ‘Kulis Sanat Akademi’ de hem başka kurumlarda bireysel ve kurumsal eğitimler de veriyorum. Böylece daha çok insan tanımama fırsatı yakalıyorum. İnsan tanımak oyunculuğu besler bence. Ne kadar çok malzeme toplarsam, gözlem yaparsam, hayatın içinde olursam o kadar üretkenliğim artıyor diye düşünüyorum. Aldığım eğitimde de böyle öğretildi. Ben de aynı şekilde öğretmeye, aktarmaya çalışıyorum. Başkalarına öğretirken ben de öğreniyor ve keşfediyorum.

Bir eğitmen olarak, oyunculuğa bakış açınız nedir? Oyunculuk nasıl bir alan sizce?

Bence oyunculuk her bireyin deneyimlemesi gereken bir alan. Başarılı ya da başarısız olmanız önemli değil. Oyunculuk insana empatiyi öğretiyor her şeyden önce. Bunu yapabilirseniz de kimseyi yargılamayan biri oluyorsunuz. Daha anlayışlı, daha hoşgörülü… Bu durum da insanın hayatta her alanda başarılı olma şansını artırıyor bence.

Pandemi dönemi sizi nasıl etkiledi ?

Pandeminin ilk başladığı dönemde set devam ediyordu. Henüz pandemi konusunda tam bilinçlenmemişken süreci o şekilde geçiriyor olmak biraz gergin hissettiriyordu. Sonrasında set sona erdi. Kulis Sanat Akademi de eğitime ara verdi. Ülkede tiyatrolar da kapandı maalesef. Herkes için olduğu gibi bizim için de zorlayıcı bir deneyimdi. Şimdi kurallara uygun şekilde devam etmeye çalışıyoruz. Ancak tabii ki kontrollüyüz. Bizim sahnemiz çok büyük, seyirciyi rahat bir şekilde misafir edebiliyoruz. Ancak hala perde açamayan birçok tiyatro var. Herkesi sanata ve sanatçıya destek olmaya davet ediyorum.

Yoğun temponuzda yakaladığınız boş vakitlerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

 Vaktimin büyük bir çoğunluğunu ya akademide ya da tiyatroda geçiriyorum. Çıkıp bir şeyler yapmak istediğimde Mogan etrafını veya açık hava oturabileceğim yerleri tercih etmeye çalışıyorum. Ailem veya arkadaşlarımla bir arada olmayı seviyorum. Ata binmeye gidiyorum. Spora gidiyorum. Vakit olmayınca insan film ve dizi izlemeyi özlüyor. Bol bol dizi ve film izliyorum. Mesleğimiz zaten çok sosyal bir iş olunca dinlence anları ona göre şekilleniyor.

Yorumlar

0 yorumlar