Ankara Life Dergisi

Kalender Koştan: Destek ve Teşvikler Devam Etmeli

COVİD-19 ile mücadele kapsamında Yapılan Yardımlar ve Yapılandırmalar da Sona Gelindi
Devletimizin Covid-19 ile mücadele kapsamında işletmelere ve vatandaşlara verdiği desteklerden olan KDV ve Stopaj Oranlarının indirilmesiydi. Hükümetin yapmış olduğu çalışmalarla beraber bazı sektörlerde uygulanan KDV ve Stopaj oranlarında indirime giderek fiyat artışlarının önüne geçmeyi hedeflenmiştir. Bugün itibariyle konuyla ilgili önemli bir süreçteyiz. Çünkü Covid-19 ile mücadele kapsamında alınan KDV ve Stopaj indirimi 30 Eylül 2021 tarihi itibariyle sona ermiştir. Hükümet, konuyla ilgili yeni bir karar almazsa bazı hizmet sektörlerde uygulanan KDV ve Stopaj oranları yükselecek dolayısı ile indirim uygulanan hizmet sektörlerindeki fiyatların artmasına yol açacaktır.

COVİD-19 Kapsamında Verilen Destek ve Teşvikler
COVİD-19 Salgınının Ülkemiz ekonomisi ve firmalarımız üzerindeki etkilerini azaltmak amacı ile sağlanan destekler ile bu zorlu süreci atlatmak için bazı önlemler alınmıştır. Firmalarımız bu alınan önlem ve verilen Teşviklerden Vergi indirimi, SGK Teşvikleri, Kredi Ertelemeleri, Kira Yardımları, Karşılıksız Yardımlar ve KOSGEB ile desteklenmiştir. Ancak alınan bu önlem ile desteklerden bazı sektör ve işletmeler hiç faydalanamamıştır. Özellikle pandemi sürecinde en çok etkilenen, ancak devletin vermiş olduğu teşvik yardımlardan faydalanmayan işletme ve sektörlerin belirlenip en azından bu süreçte yaşamış oldukları zorlukları ve sıkıntıların bir nebze olsun azaltılmaya çalışılması gerekmektedir. Diğer yandan tüm sektörlere destek ve teşvikler verilmeye devam edilmeli, öncelik ise bu teşvik ve yardımlardan faydalanamayan işletmelere verilmesi en uygunu olacaktır.

Devlet Alacaklarına Yapılandırma
Vergi ödemeleri, gecikme faizleri, Sosyal Güvenlik Kurumu alacaklarına ilişkin yapılandırma için başvuru süresi 1 ay daha uzatılmıştı. Ancak başvurular 30 Eylül 2021 tarihi itibariyle sona erdi. Yapılan Başvurular için Taksit Ödemeleri; Vergi ödemeleri için İlk taksit son ödeme tarihi 31 Ekim 2021 ve Sosyal Güvenlik Kurumu Ödemeleri için ise 30 Kasım 2021 tarihi olacaktır. Türkiye’nin Covid-19 ile mücadelesi devam ettiğinden dolayı ilk taksit ödemeleri işletmeler ve vatandaşlar tarafından ertelenmesi beklenmekte olup, makul bir ödeme takvimi belirlenmesi gerekmektedir.

Hangi Sektörlerde KDV ve Stopaj indirimi ne oldu ?
KDV ve Stopaj indiriminde herhangi bir değişiklik olmaz ise eskisi gibi vergilendirilmeye devam edecektir. Bu durumda işletmeler ve vatandaşlar, bu sektördeki hizmetler için KDV ve Stopaj ödemesi şu şekilde yükselmiş olacak;
• Yeme-içme hizmetleri için: % 1 KDV’den % 8 KDV’ye
• Konaklama hizmetleri için: % 1 KDV’den % 8 KDV’ye
• Kuaför hizmetleri için : % 8 KDV’den % 18 KDV’ye
• İş yeri kiralama hizmetleri için: % 8 KDV’den % 18 KDV’ye
• Yolcu taşımacılığı hizmetleri için: % 8 KDV’den % 18 KDV’ye
• Bakım onarım hizmetleri için: % 8 KDV’den % 18 KDV’ye
• Diğer kiralama hizmetleri için: % 10 Stopaj’dan % 20 Stopaj’a göre ödeme yapacaktır.

Yorumlar

0 yorumlar