Ankara Life Dergisi

Kararlı, İstikrarlı ve Başarılı Genç Yetenek; Aleks Berk Ergene!

“Sanat yatırımı bir gayrimenkul almaya benzer, mantıklı bir yatırımın uzun vadede sonuç vermeme olasılığı yoktur.”
“Genç yatırımcılar bugünlerde sanatçıları iyi inceleyip, sanat konusunda bilgili olan bir yol gösterici edinip çok değerli yatırımlar yapabilirler.”
“Dünyanın sanat konusunda önde gelen her şehrinde ismimizi duyurmak planlarım arasında.”
Türkiye’deki sanat müzayedeleri hakkında daha önce bilgi sahibi oldunuz mu bilmiyorum ama illaki denk gelmişsinizdir. Hatta eserleri inceleyip, sizde uyandırdığı izlenimleri kendi nezdinizde yorumlamışsınızdır bile. Peki hiç müzayede sunucusundan bu konuya dair bilgi almışlığınız var mı? Tahminimce çok az kişi görüşme sağlamıştır. İşte tam da bu sebepten dolayı sizi işine gönül veren ve kariyer hedefini bu doğrultuda ilerletecek olan Aleks Berk Ergene ile tanıştırmak istiyorum. Kendisi küçük yaşlarda annesinin yanında resim tutucu olarak sanata ilk adımını atan yetenekli genç bir müzayedeci. Şimdilerde ise Rc Art Sanat Galerisi’nde sunum yapıyor. Çocukluktan başlayan müzayede yolculuğunda eserlerin ayrı bir enerji ve auraya sahip olduğunu ve kendisini çok etkilediğini dile getiren Aleks Berk; ‘Bugün yaptığım her şeyi geleceğe yatırım olarak görüyorum. Müzayedelerimiz uluslararası konuma gelmiş durumda, fakat galeri sadece Ankara’da bulunuyor, bu konuda uluslararası adımlar atmak istiyorum.’ diyor. Başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi ekibi olarak merak ettiklerimizi Aleks Berk Ergene’ye yönelttik. Çok konuşulacak özel röportajımız sizlerle, keyifli okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Aleks Bey öncelikle sanatla olan geçmişinizden bahsederek röportajımıza giriş yapmak istiyorum. Sanat yolculuğunuz nasıl başladı?
Sanat yolculuğuma annem Yuliya Ergene’nin seneler önce müzayede sunarken yanında resim tutuculuğunu yaparak başladım.

Müzayede eser seçiminde nelere dikkat ediyorsunuz? Seçilen eserleri müzayede öncesi izleyiciler ve koleksiyonerler ile nasıl bir araya getiriyorsunuz?
Sanat eserinin özgünlüğü ve sanatçının geçmişi ve eğitimi bizim için büyük önem arz ediyor. Müzayede de satışa sunulan eserleri öncesinde www.sessizmuzayede.com üzerinden koleksiyonerin görüşüne sunuyoruz, canlı müzayedelerde ise eserler aynı zamanda salonda ziyarete açık oluyor.

Müzayedeler açısından her zaman en merak edilen soru sanırım eserlerin değerleri nasıl belirlendiği… Sizce bir eserin değeri nasıl belirlenir? Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?
Bir eserin müzayedeye konulması ve koleksiyonerler tarafından değer biçilerek satılması, zaten o eserin değerini belirleyen en büyük faktördür. Hatta dünyada Christie’s ve Soetheby’s gibi önde gelen büyük müzayede evleri, dünya sanat piyasasındaki eserlerin değerlerini belirliyor.

Salon müzayedelerinin yanı sıra son yıllarda dijitalleşmenin de etkisiyle online yayınlar da yapılıyor. Sizi de bu çemberin içinde görüyoruz. Bu süreç nasıl başladı biraz anlatır mısınız?
Online müzayede süreci pandemiyle birlikte büyük bir ivme kazandı ve Rc Art Galeri Kurucusu Rahmi Çöğendez bu konuda Türkiye’de en hızlı ve efektif hareket eden isim oldu. Ayrıca Telepati Yazılım Şirketi sayesinde işimiz oldukça hızlı ve sağlıklı gelişti. Buradan da onlara teşekkür ederiz.

Son salon müzayedenizi de online platforma taşıdınız, nasıl bir ilgi oldu? Genel olarak çevrimiçi müzayedelerinize ilgi ne noktada? Sizce koleksiyonerlerin çevrimiçi tercihi yapmasının sebebi nedir?
Canlı müzayedelerin yapıldığı salonlardan online olarak yayın yaptığımız için bulunduğumuz konum dışında farklı şehir ve hatta ülkelerden katılan koleksiyonerler de olduğundan hem duygu alışverişi hem de ilgi çok yüksek seviyede. Bir noktada biz koleksiyoneri canlı göremesek bile onlar bizi görüyor ve duygularımızı aktarabiliyoruz. Sessiz Müzayede’ye istedikleri her yerden katılabilme olanakları olduğu için koleksiyonerler bu tercihi de değerlendiriyorlar.

Sanat eserlerinin en büyük özelliği bulunduğu ortama yaydığı enerjidir. Bir sanat eserini görmeden, onun aurasını hissetmeden satın alınması noktasında olumlu veya olumsuz farklı görüşler mevcut. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Kesinlikle bir sanat eserinin aurası olduğuna inanıyorum, hiç canlı olarak sanat eseri görmemiş bir insan internetten alacağı bir sanat eserini canlı olarak gördüğünde onu hissetmeyebilir. O yüzden en azından bir kaç defa canlı müzayedelere katılmadan ve farklı sanat eserlerinin auralarını hissetmeden internetten alınmamalı, benim düşüncem bu yönde.

Dünyanın en genç sanat müzayedecisi olma özelliğine sahipsiniz. Sanat yatırımı konusunda görüşlerinizi alabilir miyiz? Buradan sanata dair genç yatırımcılara neler tavsiye edersiniz?
Sanat yatırımı bir gayrimenkul almaya benzer, mantıklı bir yatırımın uzun vadede sonuç vermeme olasılığı yoktur. Fakat sanat yatırımının bir artısı taşınabilir olması, dünyanın neresinde alırsanız alın herhangi farklı bir yerinde bile satabilirsiniz. Genç yatırımcılar bugünlerde sanatçıları iyi inceleyip, sanat konusunda bilgili olan bir yol gösterici edinip çok değerli yatırımlar yapabilirler.

Son olarak gelecek planlarınızdan ve hayallerinizden bahsetmenizi istesek neler söylersiniz?
Gelecek hakkında çok fazla hayal kuran bir insanım, bugün yaptığım her şeyi geleceğe yatırım olarak görüyorum. Müzayedelerimiz uluslararası konuma gelmiş durumda, fakat galeri sadece Ankara’da bulunuyor, bu konuda uluslararası adımlar atmak istiyorum. Dünyanın sanat konusunda önde gelen her şehrinde ismimizi duyurmak planlarım arasında.

Yorumlar

0 yorumlar