Ankara Life Dergisi

Kur Artışının İnşaat Sektörüne Etkisi ve Sürdürülebilirliği

MSY Grup İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sena Yıldırım, başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne konuk oldu. Mehmet Sena Yıldırım’a, son dönemlerde yaşanan kur artışının sektöre etkilerinin neler olduğu hakkında merak ettiğimiz sorularımızı yönelttik.

Şu an piyasalarda yaşanan kur artışı inşaat sektörünü nasıl etkilemekte?

İnşaat sektörü, büyük ölçüde döviz kredisi barındıran ve aynı zamanda döviz geliri az olan veya hiç olmayan sektörler arasında bulunuyor. Bundan dolayı meydana gelen hızlı artış sebebiyle sektörde endişeler artıyor. Eğer kur uzun vadeli olarak bu seviyede kalırsa inşaat sektöründe kredi yapılandırma talebini yükseltebilir. 

Sizce inşaat maliyetlerindeki artış hız kesecek mi?

Son zamanlarda metal ve enerji fiyatlarında yaşanan küresel yükselişin  inşaat maliyetlerini yakın bir sürede etkilemeye başladığını görmekteyiz. Yapılan veya yapılacak olan projeler için maliyet artışlarının karşılanabilmesi adına, fiyat farkı ve şarta bağlı olmayan tasfiye hakkının düzenlenmesi gerekiyor. Kamu yatırımlarında piyasa şartlarını doğru bir şekilde yansıtacak endekslerin yanı sıra etkin ve adil bir düzenleme olmalıdır, çünkü inşaat demiri ile ilgili fiyat farkında kullanılan endeks, ortaya çıkan bu beklenmedik maliyetleri karşılamaya yetmemektedir.

İnşaat sektöründe yer alan birçok isim son dönemde konut projelerinde iade hakkının kısaltılmasını istiyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ön ödemeli konut satışlarında tüketicinin 14 gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cezai şart ödemeden konut satış sözleşmesinden cayma hakkı bulunuyor. Aynı zamanda sözleşme tarihinden itibaren 24 aya kadar tüketicinin herhangi bir gerekçe göstermeden iade hakkı da var. Tüketici, bu durumda satıcıya kademeli şekilde tazminat ödüyor. Böylelikle projenin bitirilmesi ve teslimatı riske giriyor.

Peki Mehmet Bey, biraz da saha içinde yer alan rekabetten bahsetmek istiyorum. Rekabetin hayatınızdaki yeri sizin için ne kadar önemlidir?

Rekabet duygusu, sizin yaşamınıza pek çok şey katacağı gibi birçok şeyi de sizden götürebilir, o yüzden ayarında olduğu sürece güzeldir. Sektördeki rekabetin dengesi tutulduğunda başarı ve daha çok gelişme kaçınılmazdır.

Son olarak MSY Grup İnşaat’ın gelecekteki hedefi nedir?

Uzun vadede kârlılığın kaliteden geçtiğinin bilinciyle hareket etmek; her koşulda faaliyet gösteren sektörlerin ve ekonominin gelişimine katkıda bulunmak; her yönden güven duyulan bir grup olarak sürdürülebilirliği sağlamaktır. Değerlerimize bağlı çalıştığımızda, hizmet sağladığımız sektörde daha fazla başarıya ulaşmak hedeflerimiz arasında yer alıyor.

Yorumlar

0 yorumlar