Ankara Life Dergisi

Seo Uzmanı Murat Hanilçe- HD Solutions

MURAT HANİLÇE ile Google’ın 50 Tonu

HD Solutions’un kurucusu Murat Hanilçe ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızda Dijital Medya Danışmanlığı hakkında tüm detayları bulabilirsiniz. Keyifli okumalar.

HD Solutions’da neler yapılıyor?

Bizler HD Solutions’da firmalara dijital ortamda yüksek kaliteli ve net çözümler sunarak onlara Dijital Medya Danışmanlığı yapıyoruz.

HD Solutions hizmetlerinden bahseder misiniz?

Dijital medya danışmanının kapsamı çok geniştir. Çoğu zaman, SEO, içerik oluşturma ve sosyal medya yönetimi gibi birçok kısmı kapsar. Bu bazı hizmetler şunlar olabilir.

  • Sosyal medya denetimi
  • Koçluk, doğrudan hizmet
  • Eğitim
  • Sosyal medya yöneticiliği
  • Yeni işletmeler için hesap oluşturma ve kurulumlar
  • Dijital medya stratejisi oluşturma.

Birçok kurum ve kişiler ile çalışıyorsunuz. Bizi Bu konuda bilgilendirir misiniz ?

Firma olarak birçok değişik sektörde firmalara dijital danışmnalık hizmeti sunmaktayız. Danışmanlık verdiğimiz firmalar arasında çoğunlukla hukuk firmaları ve özel muayenehaneler vardır.

Ayrıca üretim yapıp ürünlerini yurt dışı pazarına açmak isteyen firmalara da destek vermekteyiz. Bu konuda uzman içerik üreticisi ekibimiz ve hedef ülkenin konuştuğu dile çeviri yapan tercüman ekibimiz ile firmaları yurtdışı pazarına dahil etmekteyiz.

Bir reklam ve pazarlama yöntemi olarak SEO çalışmalarının uzun vadede şirketlere daha az maliyet ve daha yüksek dönüşüm oranı olarak olumlu katkılar sağladığını söylemek mümkün mü?

Tabii ki mümkün. Ayrıca SEO’nun avantajları;

• AdWords’e göre daha uzun bir süreç ister.

• Yapılan yatırımın sonuçları hemen alınamaz ancak, etkileri uzun bir süre devam eder.

• Genel olarak, uzun vadede yapılan SEO çalışmaları AdWords ‘den daha düşük maliyetler oluşturmaktadır.

• SEO çalışmaları sonucunda edinilen sıralamalar bütçeniz bitse dahi uzun bir süre sizin geri dönüş almanızı sağlayabilir. (Sektörün rekabet oranına göre süre değişmektedir.)

• Aynı anahtar kelimelerle ne kadar arama yapılırsa yapılsın SEO ile edinilen sıralamada her sonuçta ziyaretçi sizin sitenizi bulunduğu yerde görecektir. Bu da marka bilinirliğini ve markanıza duyulan güveni arttıracaktır.

• Yapılan SEO çalışmaları AdWords reklamlarınızın kalite puanını arttıracağından, AdWords reklam maliyetlerinizin düşmesini sağlayacaktır.

Google tarafından gerçekleştirilen algoritma güncellemelerinin birçok siteyi fazlasıyla etkilediği söyleniyor. Bunlardan minimum hasar ile sıyrılmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Buradan en az hasarla sıyrılmak için etik SEO çalışması yapılmalıdır. Bu çalışmaya teknik olarak White Hat (Beyaz Şapka) SEO denmektedir. Beyaz şapka SEO yöntemleri, kullanıcı odaklı yapılan bir SEO çalışması olup ve bu çalışmalara verilen bir genel addır. Etik bir SEO çalışması olarak değerlendirilen bu yöntemler arama motorlarını değil, yalnızca gerçek kullanıcıları hedeflemektedir. Beyaz şapka SEO tekniğinin önemli ilk kuralı kaliteli bir içeriğe sahip olmaktan geçmektedir. Kullanıcılara faydalı olabilecek bir içerik öncelikle takdir kazanır ve daha sonra arama motorları tarafından olumlu değerlendirilir. Kurumsal bir SEO’nun en önemli maddesi kaliteli içeriktir. Diğer dış SEO çalışmaları olmasa dahi, kaliteli içerik ile arama motorlarında üst sıralara çıkılabilmektedir. Beyaz SEO yöntemlerini, backlink, sosyal medya çalışmaları, anahtar kelime analizi çalışmaları takip etmektedir. Bu çalışmalarda en önemli olan şey doğal bir görünümdür.

Sosyal medya çalışmalarını oldukça önemsendiği bir dönemdeyiz. Bu platformların gücünden faydalanmak için çabaladıklarını görüyoruz. Bu platformların SEO açısından önemi ne düzeydedir? Bu konuda şirketlere ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Sosyal medyada içerik ve ürünlerinizi yayınlayarak yeni müşteriler ve ziyaretçiler kazanabilirsiniz, ancak önemli olan bu ziyaretçileri siteye bağımlı kullanıcı haline getirmektir.

Sosyal medya platformlarında ( friendfeed, Twitter, Facebook vb.) bence yapılan en büyük yanlışlardan birisi, backlink alma amacıyla kullanılmasıdır, sosyal medyadaki SEO açısından ilk amacınız içerik ve sayfalarınızı hızlı indexletmek ve kullanıcılara sunmak olmalıdır. Yüksek değerlere sahip olan sosyal medya sitelerinde unutmayınız ki milyonlarca URL bulunmakta doğal olarakta backlink etkiside düşmektedir.

SEO’nun geleceğini nasıl görüyorsunuz?

SEO’nun geleceğini düşünürken Google algoritmalarının sürekli olarak zekileştiğini aklımızdan çıkarmayalım. Greg Gifford’ın SEO stratejinizi geleceğin şartlarına hazır hale getirmek için uymanızı önerdiği unsurlar şu şekilde:

Sıralama daha çok gerçek hayatla kurulan ilişkilerle sinyal alış-verişinde olacak. Bu da demek oluyor ki, SEO stratejimiz ve sürdürmek istediğimiz marka değerinin eski usul piyasa çalışmaları arasında bir denge kurmamız gerekiyor.

Dijital pazarlama danışmanlığı uygularken birçok avantaj sağlar. İşte bizi biz yapan, size değer katan avantajlarımız:

• Dijital kanallardan organik sonuçlar elde etmek üzerine çalışmalar gerçekleştirir,

• Alanında uzman dijital pazarlama danışmanı kadromuz ile yanınızdayız,

• Çözümlerimizi hızlı ve efektif bir şekilde sağlarız,

• Şuana kadar çalıştığımız tüm müşterilerden referans yazısı alabilecek kadar güvenilir bir ekibiz,

• Şuana kadar gerçekleştirdiğimiz tüm projelerde değer kattık,

• Tüm çalışmalar şeffaf bir şekilde raporlanır,

• Danışmanlığın maliyetlendirme şekli rahatlıkla sorgulanabilir,

• … Ve daha sayamadığımız bir sürü sebep…

Seo Uzmanı Murat Hanilçe- HD Solutions
Seo Uzmanı Murat Hanilçe- HD Solutions

Yorumlar

0 yorumlar