Ankara Life Dergisi

Özgür Aksuna İle İşimiz Gücümüz Yemek

Sargus; Deniz Ürünleri Ve Balıktan Çok Daha Fazlası…

İşimiz gücümüz yemek köşemizde sizi şehrin en özel mekanlarından birisine götürüyorum, Ankara’da güvenli balık nerede yenir? En taze ve lezzetli mezeler ve deniz mahsülleri nerede? diye sorarsanız bunun cevabı Nenehatun Caddesi 111 numarada ‘Sargus Seafood & More’.
Sargus adını tahmin ettiğiniz gibi bir balık türünden alıyor, Sargoz Balığı’nın latince adı SARGUS… ülkemizde Sargos, Baltabaş veya Ak Karagöz olarak bilinir. Bu balığın bilimsel adı ise Diplodus Sargus’tur.

Nenehatun Caddesi’nden protokol yoluna çıkarken ışıklara gelmeden solda size sıcaklığıyla göz kırpacaktır emin olun, hem bahçesi hem de kapalı alanları ile keyifli ambiyansı ile sizi çabucak sarmalayacaktır. Ekip çok kalifiye ve güler yüzlü hemen ısınıyorsunuz ve müdavimi olma hissi yaşıyorsunuz. Servis çok seçkin ve tecrübeyle harmanlandığı ortada.
Otopark sıkıntısı yok hem cadde üzerinde hem de vale hizmetiyle araç sorun olmayacaktır.
Açık mutfak güven veriyor, meze dolabı şık ve tertemiz, dekorasyonu sade ve huzur veren bir çizgide. Masalar arasındaki mesafe yeterli ve yoğun saatlerde rahatsızlık yaratmıyor. Özel localar ve yemek odaları bulunuyor VIP hizmette sınır tanımıyorlar.
Kalsedon Harbour Laguna Mansio Marin ve Regnum isimli özel odaları farklı isteklere cevap verebilecek özellikleriyle bu kadar alternatifli yemekli toplantılara seçenek oluşturması çok güzel.
Özel toplantılarınız ve iş yemekleriniz için bilgi alabilirsiniz.

Hemen mezelerle başlamak istiyorum 42 çeşit saydım fazlası var eksiği yok böyle bir çeşitlilik çok az yere özeldir eminim, çok yerde sayısız mezeler tattım çok orijinal mezeler gördüm ancak lezzet bu noktada belirleyici bana sorarsanız. Klasik mezelerdense daha farklı tatların peşindeydik bu sefer ve ona göre seçtik mezeleri.
Lübnan mutfağından dünyaya yayılan Tabule ile başladık porsiyonu paylaşmalık değil ancak kapanın elinde kalır, Levrek Marin’in marinasyon seviyesi çok yerinde sosu enfesti, adına çok uygun bol köz sarımsak ve soğanlı Antibiyotik mezesi kışın kapalı gişe gidiyordur eminim, karides soslu söğüş salata siz sipariş verirken Sargus Domates diye söylemeniz yeterli çok ekmek yedirir inanın, Humus ipek gibi kıvamıyla damakta akıp gidiyor çok beğeneceksiniz, zeytinyağlı mezeleri de bolca var zeytinyağlıya bayılırım diyenlere şifa niyetine.

Ara sıcaklara gelince önce başka yerde denk gelmediğim rokforlu tencerede midye çorbası çok keyifli rokfor sevmeyenlere biraz yoğun gelebilir sosu, biz bayılarak sevgili Sertaç Kantarcı ile 2’şer tabak yedik söylemesi keyif, midyeler büyükçe ve lezzetli, çok severim ama bir o kadar da temkinli davranırım midye konusunda burada günlük ve taze yapılıyor içiniz rahat olabilir. Sonrasında hamursuz olmaz diyenlere özel erişteli deniz mahsülleri var çok özel bir reçete ve doyurucu sosu çok lezzetli, erişte olmasa ekmekle sıyırırdım kesinlikle. Karides kalamar severler derneği başkanlarını bile tatmin edecek çok çeşitli karides ve kalamar sıcakları var ızgarası, tavası, raviolisi, makarnası, böreği artık hangi şeklini severseniz hepsi var.
Balıkları günlük ve çok seçkin keyifle tadını çıkarabilirsiniz ben çok yediğimden ver yer kalmadığından Tekir sever olarak Çıtır Tekir istedim ve pamuk gibi çıtırtıların altında patlayan lezzetiyle bayılarak keyfini çıkardım. Ahtapottan, balık adanaya, balık çökertmeden, balık kokoreçe kadar lezzet sınırlarını zorlayan bir menü sizi bekliyor.

Balık ve mezeden sonra tatlısız olmaz diyenlere spesiyalleri var Bal Badem ve Leblebi Tatlısı.
Bal badem servisi sufle gibi pişirildiği ve sufle şeklinde olduğu için 15 dk sürüyor bilginize ve çok lezzetli Leblebi tatlısı özel sosuyla dondurma yermiş hissi veriyor çok beğendim damak şenliği yaşattı finalde.

Yemek bir kültür ve bu tasarımla birleştiğinde insan için tasarlağında bir başka keyif ve değer katıyor yemeğe, Sargus’a gidince tabaklarının kenarlarında bir çentik olduğunu göreceksiniz hatta önce tabağın kenarı kırılmış sanacaksınız ancak hikaye öyle değil, tabaklarının her boyu bir tasarımla süslenmiş çatal, bıçak ya da kaşığınızı tabağın kenarına koyduğunuzda mola verdiğinizde, ya da başka bir sebeple elinizden bıraktığınızda yerleştirebileceğiniz bir yuva var tabaklarda tabaktan kayıp düşmesini engelliyor ve yer düşüp her seferinde keyfinizi bölmüyor, düşünce ve insana dair fikirler beni daima etkilemiştir bu da işte öyle bir kibarlık ve düşünceli olma hissi yaşattı bende ve sizinle de paylaşmak istedim.

Lezzet turumuzun sonuna yaklaşırken bir Ankara manzarasıyla ve Çankaya Köşkü’ne komşu olmasıyla müstesta ve sadece damaklara değil duygularımıza da dokundukları için teşekkür ediyoruz Sargus ailesine.

Sosyal medya hesaplarından düzenli paylaşımlarla gözlerinizi de şenlendiriyorlar takip edin mutlaka, web sitelerinde de oldukça aydınlatıcı bilgiler ve menü içeriği mevcut, engelli platformu bulunmuyor bilginize, ailenizle keyifli akşamlar geçireceğiniz huzurlu bir ortam vadediyor herkese.

Bir sonraki lezzet durağımız için biz Sargus’tan ayrılıyoruz bakalım nerede lezzetlerin içine düşeceğiz gelecek sayıda. Sizin de tavsiyeleriniz varsa bize mutlaka iletin @ozguraksuna sosyal medya hesaplarından bana ulaşabilir paylaşabilirsiniz.
Büyük aile sofralarınız, lezzetli ve uzun yemek sohbetleriniz eksik olmasın.

Yorumlar

0 yorumlar