Ankara Life Dergisi

Perdecilik Onun İçin Bir Sanat!

“Üretim tesislerimiz Bursa’da merkez depo olarak yer alıyor. Showroom’da ise Ankara Siteler’de güçlü bir ekiple yenilikleri takip eden ve sürekli yeni ürün üreten, bir anlamda perde sektörüne yön veren firmalardan biriyiz.”
Perdecilik sektöründe adından oldukça söz ettiren Yalçın Yılmaz, şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne konuk oldu. Merak ettiğimiz sorularımızı yanıtlayan Yalçın Yılmaz, aynı zamanda Ankara Ticaret Odası’nda 17. Komite Tekstil Tuhafiye Mefruşat Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi. İş ve özel hayatına dair kendisiyle muhteşem bir röportaj gerçekleştirdik, iyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Merhaba Yalçın Bey, ilk olarak kendinizden bize bahseder misiniz?
Evli ve dört çocuk babasıyım. Eğitimimi yurt dışında tamamladıktan sonra Türkiye’de 2004 yılından itibaren tekstil sektöründe yer alıyorum. Burada ilkelerim doğrultusunda en iyisini her zaman yapmak için mücadele ediyorum. Tekstil sektöründe hem perakende hem de toptan olarak iki dalda da zirveyi hedefliyorum. Aynı zamanda Ankara Ticaret Odası’nda 17. Komite Tekstil Tuhafiye Mefruşat Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesiyim.

Başarılı olmanızı hangi özelliğinize bağlıyorsunuz?
Her zaman disiplinli, işimin başında, işine yatırım yapan bir özelliğim var. Bunun yanı sıra ekibimi iyi kurarak yeniliğe açık yönüm, araştırmacı ruhum bulunuyor. Bu doğrultuda ise fuarlara katılıyorum, insanlarla diyaloğumu sağlam ilişkiler üzerine kuruyorum. En büyük etkisi ise işimi severek yapıyor oluşum ve pozitif enerjimden kaynaklanıyor.

İş hayatınız ile ilgili neler söylemek istersiniz?
Bizim iki markamız var. Toptan satışımızda Avangard Perde olarak üretim yapıyoruz. Türkiye’nin 81 ilinde yaklaşık 600 noktamız bulunuyor, ayrıca yurt dışında 17 ülkeye ihracat yapıyoruz. Üretim tesislerimiz Bursa’da merkez depo olarak yer alıyor. Showroom’da ise Ankara Siteler’de güçlü bir ekiple yenilikleri takip eden ve sürekli yeni ürün üreten, bir anlamda perde sektörüne yön veren firmalardan biriyiz. Piyasayı yakından takip etmek için perakende olarak EVTEKS Perde markamızla yine Siteler’de 750 m2 showroomumuzla tüm yenilikleri görme ve alma imkanımız bulunuyor. Burada işbirliği yaptığımız mimarların desteğiyle sizlere özel çizimler yapıyoruz. Ev, ofis, işyeri, otel, villa, kamu binaları, düğün salonları gibi projeleri tamamlayıp müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Ayrıca perakende mağazamızda en son teknolojiden faydalanarak tüm perdeleri motorlu yapabilme şansı sunuyoruz, yine var olan perdeleri de motorlu kumandalı perde sistemine çevirme imkanı veriyoruz.

Mesleğinizden memnun musunuz? Zorlukları nelerdir?
Evet, memnunum. 20 yıl içinde bu meslek bana çok farklı kesimden insanlarla tanışmama vesile oldu. Buradan arkadaşlıklar doğdu, ailece görüştüğümüz birçok müşterimiz var. O kadar zaman geçti ki artık onların çocuklarını evlendirip perdelerini yapmaya başladık. Onlar artık müşteri değil, bizim için aile dostu oldular. Zorluklarına gelince tabii ki öncü firma olarak sürekli yenilik yapmak zorundayız. Yılın renklerini, trendlerini yakından takip edip üretmek durumundayız. Çünkü bir evi tamamlayan perde olduğu için müşterilerimiz her zaman iyi kaliteyi uyguna almak ister. Biz de bunu göz önünde bulundurarak üretimimizi ve satış fiyatlarımızı ona göre planlıyoruz. Bu hizmetleri sunmak için de sürekli sağlam ve tecrübeli bir ekip işi yapmamız gerekiyor. Bir perdenin üretimden teslimatına kadar geçen süreci oldukça dikkat ve emek istiyor, bu yüzden perdecilik bizim için bir sanat, hayal satıyoruz diyebiliriz.

Yalçın Bey aynı zamanda Sivil Toplum Kuruluşu (STK)’nda oldukça aktif yer alıyorsunuz. Bundan dolayı hangi STK’lara üyesiniz dersek, neler söylersiniz?
STK’nın bu ülke için önemli olduğunu düşünüyorum. Beni bu konuda aktif tutmasını seviyorum ve insanlarla sürekli iletişimde oluşumu vizyon açısından da etkiliyor. Sırasıyla üyesi olduğum yerlerden bahsedecek olursam; ANGİAD, ATESAN, BESİAD, TETSİAD var. Bu yerler sayesinde çok güzel dostluklar edindim ve hep beraber toplumumuza çok güzel projeler ürettik, hala da devam ediyoruz. Faydalı olabildiysek ne mutlu bize.

Peki, bu tempoda işinizi ve özel hayatınızı nasıl dengeliyorsunuz?
İş ve özel hayatınızı dengelemek dünyanın en zor şeyidir. Buna rağmen ailemle birlikte fazla zaman geçirmeye çalışıyorum. Mesela çalışma saatlerim bellidir, pazar günleri asla çalışmam. Kısa ve sık tatiller ile iş stresini atmaya gayret ediyorum, yurt dışında katıldığım fuarlara eşimi de götürmeye çalışıyorum.
Son olarak Ankara Life okurlarına iletmek istediğiniz bir şey var mı?
Avangard perde olarak yeni hedeflerimiz doğrultusunda Türkiye’de 1.000 noktaya ulaşmak ve
yurt dışında var olan 17 ülke sayımızı artırmak var. Yeni ürettiğimiz tül kumaş, fon perde çeşitlerimizle tüm seçici mağazalarda yerimizi almak isteriz.

Yorumlar

0 yorumlar