Ankara Life Dergisi

Problemli Çocuk Yoktur, Problemli Anne Baba Vardır!

Günümüzde ‘Aile’ kurumu kişiden kişiye farklılık arz etse de kutsallığı konusunda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum. Her ne kadar sağlam ilişkiler üzerine kurulan bu yapıda, sorunların olmama ihtimali ise neredeyse imkansız. Yaşanılan problemlerde uzmana başvurmanın en doğru karar olduğu kanaatindeyim. Bizlerin göremediği ya da çözemediği düğümleri onlar sayesinde sonuca ulaştırmak, hem ruh hem de fiziksel sağlığımızda inanılmaz fayda sağlamakta. Peki, Aile Danışmanı kimdir, bize ne gibi katkısı olur? Özellikle çocuklar açısından ne gibi yararı vardır? Tüm bu sorularımızı yanıtlayan Aile Danışmanı Rabia Yurtsever ile bir araya geldik. Rabia Hanımla geçekleştirdiğimiz çok özel röportajımız sizlerle. İyi okumalar dileriz.

Rabia Hanım öncelikle sizi tanıyalım. Rabia Yurtsever kimdir?
1981 Kahramanmaraş Afşin doğumluyum, Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunuyum. Evli ve 3 çocuk annesiyim. Mezuniyetim sonrasında üniversite onaylı Aile Danışmanlığı Sertifikası, Bilişsel Davranışçı Terapi, Çözüm Odaklı Terapi, Oyun Terapisi, Çocuk Testleri Uygulayıcısı vb. eğitimlerimin yanında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından onaylı MYK Belgeli Koç olarak çeşitli alanlarda 8 yıldır profesyonel olarak hizmetler vermekteyim.

Aile Danışmanı nedir? Bu danışmanlığın işlevi ve amacından biraz bahseder misiniz?
Aile Danışmanlığı hizmetinin verilmesine yönelik yönetmelik Resmi Gazete’de 4 Eylül 2012 tarih ve 28401 sayı ile yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelikle kimlerin Aile Danışmanlığı eğitimi alabileceği ve bu hizmeti verebileceği açık olarak belirtilmiştir. Sağlıklı bir bireyin ve toplumun ana kaynağı olan aile kurumunun oluşması sürecinde “Kaliteli İlişki, Mutlu Birliktelik” için aile adaylarına İlişki Danışmanlığı hizmeti verilmesi öncelik olmalıdır. Kurulmuş ailelerin sorun çözme kapasitelerinin artırılması, aile içi ilişki ve iletişim sorunlarının azaltılması, zorlu yaşam olayları ile baş etme becerilerinin geliştirilmesi, sosyal çevreyle ilişkilerin güçlendirilmesi, ebeveynlik becerileri ve kardeş ilişkileri düzenlenmesine yönelik sunulan koruyucu, önleyici, geliştirici ve rehberlik edici danışmanlık hizmetine “Aile Danışmanlığı” denilmektedir. Boşanmayı düşünen çiftlerin bu süreci sağlıklı yönetebilmeleri amacıyla boşanma öncesi, süreci ve sonrasına yönelik hizmetler verilmektedir.

Çocukların yaşadığı sorunlarda hepimiz ailelerin rolünün çok büyük olduğunu biliyoruz. Çocuklarla doğru işbirliği yapabilmenin önemini de biliyoruz. Peki siz bugüne kadar aileler yönünden ne gibi faydalar sağladınız? Ya da ne gibi sorunlarla karşılaştınız?
Evlilik ister aynı kültürden ya da aileden olsa bile iki farklı bireyin bir araya geldiği çok özel bir yapıdır. Bu özel yapılarda her aileye özgü problemler ve çatışmalar görülmektedir. Burada en çok gözlemlenen aileyi kuran bireylerin iletişimleri ve ilişkileri ne kadar olumlu ve iyi ise çocukları ve çevreleri ile ilişkileri de o şekilde olumludur. O nedenle çocuk eğitimi, gelişimi ve psikolojisi ile ilgili bilinen kavramsal olarak sert lakin içerik olarak doğru olan “Problemli çocuk yoktur. Problemli anne baba vardır.” sözünü doğrular niteliktedir. Aileler çocuklarının maddi ihtiyaçlarını giderince görev ve sorumluluklarının bittiklerini düşündüklerinde çocukları ve aileleri ile ciddi çatışmalar yaşamaktadır. Eşler hem birbirlerinin hem de çocuklarının karşılıksız sevgi ihtiyaçlarını karşılamalıdırlar. Kalpleri beslenen bireyler diğer alanlardaki değişim isteklerine de zihinlerini açarlar. Açılan zihinler talepleri kabul eder, davranışa dönüştürür. Kalple başlayan değişim, dönüşüm ve gelişim yolculuğu başarıya ulaşır. Danışanlarımla ile yaptığım görüşmelerimizde, kendilerinde olan çözümün farkına varmalarını sağlıyoruz. Danışma sürecine aktif ve ailece katılan ailelerde değişim daha hızlı ve kalıcı olmaktadır. Aile danışmanlığı sürecinde yaşadığımız en büyük problem, görüşmeye bayanlar daha çok istekle gelmektedirler. Erkekler ise sürece katılmaya isteksiz, ayrılık aşamasına gelene kadar direnmektedirler. Sürecin ciddiyetini fark ettiklerinde katılmaktadırlar.

Türkiye’de anne ve baba kavramı çok kutsal, ancak bazı ebeveynlerin yanlış davranışlarından dolayı ne yazık ki sağlıklı çocuklar yetişemiyor. Bu noktada anne ve babaların hangi süreçte uzman desteği almaya başlamasını öneriyorsunuz? Bunun yanı sıra çocukların zihinsel, sosyal ve duygusal açıdan sağlıklı gelişimi için ebeveynlerin neler yapmasını önerirsiniz?
Bireyler evlenmeden önce ilişki danışmanlığı, evlenince evlilik danışmanlığı, çocuk sahibi olmadan anne baba olabilmek konularında danışmanlık almaları gerekir. Nasıl ki ev alırken, yatırım yaparken, borsa, vb. konularda danışmanlık hizmeti alınmaktadır. Bizler için daha da önemli olan bu konuda da kesinlikle profesyonel destek almalıdırlar. Aile ortamındaki duygular, çocuk anne karnına düştüğü anda yani toplu iğne başı kadar iken çocuk tarafından hissedilerek genlerine ve bilinçaltına kodlanmaya başlanır. Bu nedenle anne babalar sağlıklı, huzurlu, mutlu ve başarılı bir çocuğa sahip olmak istiyorsa öncelikle bunlara kendilerinin sahip olması gerekmektedir. Bu süreç 7 yaşına kadar en önemli etkiye sahiptir. Çocuklara 7 yaşına kadar sağlanan duygusal sağlamlık, zihinsel bağlantılar, davranışsal pratikler ve sorumluluklar etkili ve mükemmel temeller oluşturur. Bireyler, hem kendileri hem eşleri hem de ailelerinin değişimi, dönüşümü ve gelişimi için ciddi sorumluluklar almalı, destek kanallarından faydalanmalıdır.

Şehir dışında yaşayan ebeveynler için sunduğunuz online danışmanlık hizmetiniz mevcut mu? Okurlarımız size nasıl ulaşabilirler?
Tabii ki mevcut. Aynı şehirde olmadığımız danışanlarla internet üzerinden seanslarımızı yapıyoruz. Aynı şehirde olduğumuz danışanlarımızla da danışmanlık ofislerimizden yüz yüze görüşmekteyiz. Bireylere, ailelere ve çocuklarına yönelik olarak Bilişsel Davranışçı Terapi, Çözüm Odaklı Terapi, Oyun Terapi, Yaşam ve Öğrenci Koçluğu, Çocuk, Genç ve Ergen Danışmanlığı, Akademik Başarı ve Kariyer Danışmanlığı vb. hizmetleri vermekteyiz. Ankara ilimizde yüz yüze, diğer illerimizde ise sanal olarak danışmanlık hizmetlerimiz ile bilgi edinmek için bilgi@rabiayurtsever.com ve 0 531 623 26 00, e-posta ve telefondan ulaşabilirler.

Yorumlar

0 yorumlar