Ankara Life Dergisi

PROTÜRK Emlak Ajansı

YÜKSEK KALİTE, PROFESYONEL HİZMET

Tecrübe ve müşteri memnuniyeti odaklı Protürk Emlak Ajansı’nın kurucuları

Metin Çevik ve İlker Yüksel

ile sizin için gerçekleştirdiğimiz bu özel röportajımızda, Protürk Emlak Ajansı ile tanışacaksınız.

İlker Yüksel ve Metin Çevik tanıyalım…

İlker Yüksel; 1977 Ankara doğumluyum. İlköğretim, ortaöğretim ve lise öğrenimimi Özel Fatoş Abla Koleji’nde tamamladım. Daha sonra Çankaya Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra Muğla’nın Fethiye ilçesinde 4 sene otel işletmeciliği yaptım. Otel işletmeciliği işini bıraktıktan bu zamana kadar Ankara’da gayrimenkul sektöründe hizmet vermekteyim.

Metin Çevik; 1969 yılında Adana’da doğdum. Ayrancı Ticaret Lisesi’nde okudum. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret bölümünden mezun oldum. Bilişim sektöründe 2003 yılına kadar üst kademede yöneticilik yaptım.17 yıldır da Ankara’da gayrimenkul sektöründe hizmet vermekteyim.

 Protürk Emlak Ajansı’nın temelleri nasıl atıldı?

İlker Yüksel; Biz bu sektöre girdiğimizde Metin Bey ile iki ayrı firma olarak çalışıyorduk. Ben OST-İV Gayrimenkul Danışmanlığı firmasıyla, Metin Bey ise Westate Gayrimenkul Danışmanlığı olarak hizmet vermekteydik. Bundan iki yıl önce bir karar alarak güç birliği yapmak amacı ile firmalarımızı birleştirdik.

Metin Çevik; Bunu yapmaktaki amacımız şubeleşerek ve bilinçli şekilde büyüyerek gayrimenkul sektörüne tamamen yerli sermaye ve girişimcilik anlayışı ile bir Türk firmasının kurumsal kimliği ile damgasını vurmasını sağlamaktır. Bu sebeple firmalarımız olan OST-İV G.Y.D. ve Westate G.Y.D. firmalarımızı Protürk Emlak  Ajansı adı altında birleştirdik.

Protürk Emlak Ajansı’nın hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

İlker Yüksel; Protürk Emlak Ajansı olarak şu an yetkili emlak firması olduğumuz, bulunduğu bölgenin (Samsun yolu,Turgut Özal 2. bulvarı üzeri Siteler girişi) en prestijli ve önemli plazası olan Nek Tower’ın 94 adet 1+1 akıllı home office ve 8 adet dükkanın gayrimenkul pazarlama işini yapmaktayız. Bunun yanı sıra Çankaya, Yaşamkent, İncek, Alacaatlı, Çayyolu, Bilkent, Beysukent, Batıkent ve tüm Ankara ve ilçelerindeki ticari yapılar, plaza, lüx konut, villa ve arsaların pazarlanması konusunda profesyonel kadromuzla hizmet vermeye devam ediyoruz.

Metin Çevik;  Ayrıca sanayi ve ticari gayrimenkul alanında lider firması olduğumuz Ankara’daki Ostim O.S.B., İvedik O.S.B., Şaşmaz Oto Sanayii, Sincan O.S.B., Gimat ve Siteler Mobilya Sanayii başta olmak üzere tüm sanayi bölgelerinde bulunan; fabrika, dükkan, atölye ve arsaların satılması ve kiralanması hususunda alanında uzman, ve profesyonel kadromuzla hizmet vermekteyiz. Sanayi ve ticari gayrimenkul pazarlama alanında tüm Ankara genelinde en tecrübeli ve bilgili birkaç firmadan biri olduğumuzun da altını çizmek isterim.

Bize birazda bahsettiğiniz yeni projeniz olan Nek Tower’dan bahseder misiniz?

İlker Yüksel; Nek Tower, Başayar Otomotiv’in sahibi Mehmet Başayar ve Narçın İnşaat güvencesiyle yapılmış bir projedir. Pazarlama ve satış işlemini de Protürk Emlak Ajansı olarak firmamız yapmaktadır.

Nek Tower, bulunmuş olduğu bölgenin (Samsun yolu üzeri Turgut Özal 2 Bulvarı Siteler girişi) tek ve en prestijli plazasıdır. 94 adet 1+1 akıllı sistem home office ve 8 adet dükkandan oluşmaktadır.

Home officelerin 65m2-85 m2 kullanım alanı vardır.2.95 m kat yüksekliği vardır. Şehir veya orman manzarası seçimi imkanı bulunmaktadır. Ses ve ısı yalıtımı için her katta Asmolen döşeme sistemi kullanılmıştır. Ayrıca ankastre mutfak, ısı pay ölçer, görüntülü ve akıllı sistemi destekleyen diafon, Hilton lavabo, duş kabini, komple cam cephe, otomatik yangın söndürme ve daha birçok özelliğe sahiptir.

Plazamızın girişinde turnike geçiş sistemi ve karşılama sekretaryası bulunmaktadır. 24 saat fiili ve kameralı güvenlik sistemi bulunmaktadır. 6 adet asansör ve 1 adet yük taşıma asansörü vardır. Tabii ki kapalı ve açık otopark alanlarımızda mevcuttur.

Metin Çevik; Nek Tower’da ayrıca 8 adet dükkân bulunmaktadır. Dükkânların iç yükseklikleri 8 metredir. Her bir dükkân 250 m2 zeminden oluşmaktadır. İstenildiği takdirde araya asma kat atılarak 500 m2 alan elde edilebilir. Cephe genişliği her bir dükkân için 10.5 metredir. Dükkânlarımız Bulvar cepheli olduğu için reklam ve tabela değeri açısından çok kıymetli bir konumdadır. Nek Tower karşısında bulunan Türkiye’nin en büyük mobilya imalat sanayisi olan Siteler Mobilya Sanayii ve arka cephesinde bulunan 4000 konutluk TOKİ binaları vesilesiyle birçok sektöre rahatça hizmet verebilecek durumdadır. Ayrıca Esenboğa Havalimanı’na 20 dakika, Kızılay ve Sıhhiye’ye 8 dakika, ANKAmall ve Ulus’a 5 dakikalık mesafesiyle bölgesinin ilk tercih edilen plazasıdır. Sizde bu muhteşem proje olan Nek Tower’da yer almak istiyorsanız en kısa sürede bizimle iletişime geçerseniz mutlu oluruz.

Protürk Emlak Ajansı’nın çalışma prensibi nedir?

İlker Yüksel; Protürk Emlak Ajansı’nın değişmez prensibi “yüksek kalite, profesyonel hizmettir”. Bu prensip doğrultusunda bir kurumsal Türk gayrimenkul firması olarak tüm müşterilerimize ve işlerimize ayrım yapmadan dürüst ve hızlı bir şekilde hizmet verirken, müşterilerimizin kendilerini güvende hissedecekleri bire bir temas yolu ve iletişimi sağlayabileceği bir ortam sunuyoruz.

Metin Çevik; Bunu yapmaktaki gayemiz, alışılagelmiş kurumsal firmaların eleman sirkülasyonunun fazla olması sebebi ile müşterileriyle olan ilişkileri daha zayıf ve mesafeli olduğundan dolayı biz müşterilerimizle yakın ve özel ilişkiler kuruyoruz. İşlemlerin sonlandırılmasından sonrada aynı sıcaklıkta ilişkilerimizi devam ettiriyoruz. Bunu da çalışma arkadaşlarımızın yaptığı tüm işlemlerde dahi müşterilerimizle İlker Bey ve ben birebir tanışarak ve işlemle ilgilenerek sağlıyoruz.

Bu işte eğitimin, ilişkilerin ve tecrübenin payı size göre yüzde kaçtır?

Metin Çevik; Bütün bu saydıklarınızın etkisi tabii ki %100. Eğitim; emlak sektöründe çıkan yeni kanunlar, yeni pazarlama ve satış yöntemleri, internet üzerinden yapılan tanıtım ve satış fonksiyonlarının sürekli yenilenmesi ve güncellenmesi sebebiyle bitmeyen bir deniz. Tabii ki bu eğitimlerde hem kendimiz hem de personellerimiz için konusunda uzman kişilerden destek almaktayız.

İlker Yüksel; Tecrübe ve birikimi ise hiçbir şekilde satın alamazsınız. Yıllarca yaşadığınız başarıların, başarısızlıkların, yaşanmışlıkların toplamıdır tecrübe. Örneğin bir bölgenin yorumlanması, hukuki ve mali sorumlulukların farkında olunulması, müşterilerinizin hiçbir şekilde yapılan işlemlerden zarar görmemesi için tecrübe ve birikim en temel ihtiyaçtır. Bütün bunları doğru ve zamanında yapmak en önemli unsurdur. Bu sebepledir ki, birikim ve tecrübe gayrimenkul sektöründe çok önemlidir.

İyi bir Broker Owner  nasıl olmalı?

Metin Çevik; İyi bir Broker Owner, emlak danışmanları için faaliyetlere uygun bir çalışma ortamı ve altyapı oluşturmalıdır. Broker Owner’ın en önem vereceği işlerden biri bilgi işlem teknolojisine yatırım yapmaktır. Böylelikle her türlü işlem ve görevlendirmenin takibi sağlanabilecek, bölge, portföy, müşteri ve işlem bilgileri rahatlıkla takip edilebilecektir.

İlker Yüksel; Broker Owner’ın bir diğer görevi ise doğru danışmanları bulmak ve bu kişilere en iyi eğitimin verilmesini sağlamaktır. Böylelikle danışmanların sektörde en verimli ve bilgili bir şekilde çalışması sağlanır. Doğru ve eğitimli personelle çalışmak hem markamızı daha yukarılara taşır hem de müşterilerimizin karlı yatırım yapmasına katkıda bulunur.

Pandemi sürecini emlak sektörü açışından değerlendirecek olursanız neler söylersiniz? 2021 yılı için öngörüleriniz nelerdir?

İlker Yüksel; Pandemi süreci tüm dünyayı etkilediği gibi tabii ki ülkemizdeki piyasa şartlarını da etkiledi. Hiçbirimizin daha önce yaşamadığı bir durumla karşı karşıya kaldık. İlk başta tüm sektörlerde bocalama dönemi yaşansa da zamanla yeni çözümler üretildi. Bizde Protürk Emlak Ajansı olarak bu sürece en kısa sürede entegre olduk. Pandemi önlemlerini baz alarak görüntülü toplantı ve görüşmeler düzenledik. İnsanların toplu olarak bir araya gelemediği bu dönemde gerek internet üzerinden gerekse sosyal mesafe kurallarına uyarak karşılıklı görüşmelerle müşterilerimize hizmet verdik.

Metin Çevik; Gayrimenkul yatırımı her zaman olduğu gibi pandemi sürecinde de en güvenilir ve karlı yatırım aracı oldu. Bu süreçte kredi faiz oranlarının indirilmesi ile gayrimenkul yatırımı desteklendi. Yüklü miktarda alım satımlar yapıldı. Bu sayede yine gayrimenkule yatırım yapanlar yine kazandı. Pandemi sürecinde gayrimenkul seçimlerinde de tabii ki bazı değişimler gözlendi. Daha bireysel yaşam göz önüne alarak konut seçimlerinde müstakil ve bahçeli evler tercih edildi. Ticari gayrimenkulü yatırımında ise değişiklik olmadan yine yüksek kira geliri ve yüksek gayrimenkul primi sağlandı. Ticari gayrimenkul yatırımı en gözde yatırım aracı olma özelliğini sürdürdü.

Protürk Emlak Ajansı olarak okuyucularımıza yeni yıl mesajınız nedir?

İlker Yüksel;  Öncelikle bu pandemi döneminin bir an önce sona ermesini diliyorum. Eskisi gibi yine ailemizle, dostlarımızla ve müşterilerimizle rahatça bir araya gelebilelim. Tüm Türkiye’ye , Ankara Life Dergisi çalışanları ve okuyucularına sağlıklı, mutlu ve bol kazançlı bir sene dilerim.

Metin Çevik; Tabii ki herkes gibi pandemi sürecinin en kısa sürede bitmesini diliyorum. Herkese sağlıklı, başarılı, kötü anların yaşanmadığı bir yıl dilerim.

Tel: 0 312 437 0 337 

0 544 437 0 338

0 532 458 36 81

0 532 226 59 99

Bize Buradan Ulaşın: www.proturkemlakajansi.com

Yorumlar

0 yorumlar