Ankara Life Dergisi

Sağlığınızı Ertelemeyin

Diş çekimi sizinde korkulu rüyanız mı? Gelişen teknoloji, tedavi yöntemlerinin çeşitliliğini de etkilemiş, başta lokal anestezi olmak üzere, genel anestezi, sedasyon gibi tedavilerle kişinin rahat ve konforlu bir şekilde diş tedavilerilerini almasına olanak sağlamıştır. Dr. Zerrin Tüfekçi ile Ankara Life okuyucuları için diş çekimi öncesi ve sonrasına değindik.

Diş çekimi korkulu rüya mı?
Dişlerimiz bedenimizin tüm önemli organ ve dokuları gibi vazgeçilmez parçalarıdır. Normal şartlar altında tıbbi bir gereklilik yoksa, çekilmeleri uygun değildir. Mümkün olduğu kadar kişinin kendi dişlerinin ağızda tutulmasına yönelik yapılan tedaviler, en doğru yaklaşım olacaktır.

Ancak bazı durumlar dişlerin çekilmesini mecburi hale gelmektedir. Büyük miktarda çürük veya tedavi edilemeyecek kadar madde kaybının olduğu durumlar, ortodontik tedavi görecek kişilerin, dişlerinin düzgün olarak sıralanabilmesi için yer ihtiyacının olduğu durumlar, dişlerde çürük nedeniyle oluşan enfeksiyon, kanal tedavisi ile tedavi edildiği halde iyileştirilemiyorsa, ilerlemiş dişeti hastalığı sebebiyle oluşan kemik yıkımı sonucunda , dişlerde ki sallanma artmış ve dişeti tedavisine cevap veremeyecek boyuttaysa, normal diş sayısından fazla sayıda diş varsa ve bunlar dişlerin dizilişlerini bozuyorsa, ağızda doğru şekilde sürememiş yada pozisyonu gereği sürmesi imkansız olan dişlerse, ağız içinde meydana gelebilecek tümoral bir oluşuma ya da kiste komşu dişlerse, organ nakli yapılacak kişilerin ağızlarında riskli dişlerin bırakılmaması gerekliliği nedeniyle, travma sebebiyle kırılan dişlerin tedavi edilemeyecek kadar derin bir noktadan kırılmaları durumunda, zamanında sürmeyen ve alttan daimi dişin sürmesini engelleyen süt dişleriyse, bazı durumlarda ise seri çekim yapılarak çocukların ortodontik tedaviye gereksinimleri kalmadan dişlerinin doğru şekilde sürmeleri sağlanabilecekse, dişlerin çekilmesi gerekmektedir.

Diş kliniklerine başvuran hastaların büyük çoğunluğunun en korktuğu işlemlerin başında diş çekimleri gelmektedir. Korkan insanlar için diş çekimi gerçekten korkulu bir rüya haline gelmektedir. Genellikle daha önce başından kötü bir diş çekimi hikayesi geçmiş olan kişilerden dinlenilen olumsuz tecrübeler bu korkuları arttırmaktadır. Günümüzde diş hekimliğinde kullanılan aletlerde ve tekniklerdeki gelişmeler ve lokal anesteziklerin güçlenmesi, diş çekimi esnasında ağrı ve tedirginlik yaşamamızı neredeyse imkânsız hale getirmektedir.

Enfeksiyon nedeniyle diş çekimi yapılacaksa, öncesinde kullanılacak antibiyotik işlemin hasta için çok daha konforlu bir hale gelmesini sağlayacaktır. Verilen tamponların en az yarım saat yara bölgesine hafifçe bastırılarak kullanılması, iki saat boyunca yemek yenilmemesi ve bir şey içilmemesi gerekmektedir. Sigara ve alkol kullanılmamalıdır.
Doktorun önereceği bir ağrı kesiciyi kullanılmak, operasyon sonrası ağrı duyulmasını da oldukça azaltacaktır. (Aspirin ve benzeri ilaçlar kesinlikle çekim öncesinde ve sonrasında kanamaya neden olacağından kullanılmamalıdır.)

Bölgenin temiz tutulması, ertesi gün tuzlu su (bir bardak suya yarım çay kaşığı tuz) ile veya önerilecek olan bir gargara ile çalkalanması, yara iyileşmesi sürecine olumlu katkıda bulunacaktır.

Çekim sonrasında tükürülmemesi, su ile çalkalama yapılmaması, dil ile çekim bölgesinin kurcalanmaması ve negatif basınç yapılarak emilmemesi önemlidir. Eğer çekim zor olmuşsa, bölgeye buz uygulanması, yüzün şişmesini azaltacak, uzun sürecek kanama, şişlik ve ağrı durumunda doktorun haberdar edilmesi yerinde olacaktır.

Yemek yenilmeye en az iki saat sonra başlanmalı ve ılık şeyler tercih edilmeli, çekim bölgesine sert bir şeylerin temas etmesi engellenmelidir.

Tıbbi müdahalelerin tamamı hasta için birtakım sıkıntıları beraberinde getirebilmektedir. Her konuda olduğu gibi burada da güven üzerine, doğru kurulmuş hasta- hekim iletişimi zorlu (Aspirin ve benzeri ilaçlar kesinlikle çekim öncesinde ve sonrasında kanamaya neden olacağından kullanılmamalıdır.) süreci kolaylaştıracak ve tedavinin doğru ilerlemesini sağlayacaktır.

Yorumlar

0 yorumlar