Ankara Life Dergisi

Sonbaharda Cilt Bakımının Önemi

Yazın son bulması ve sonbaharın gelmesiyle hava gibi cildin ihtiyaçları da mevsimlere göre değişiyor. İşte böyle dönemlerde pürüzsüz bir cilde sahip olmanın sırrı profesyonel cilt bakımı yaptırmaktır. Güneşin ve denizin keyfini çıkaranların ciltlerini bakıma almaları, sonbahara girerken yapacakları cilt bakımı, gençliği geri getiriyor.

Cilt bakımı mevsimi başladı! Sonbaharda cildinizi yenileyin
Sonbaharın serin ve yağmurlu günlerine ayak uydurmaya çalışan kişilerin cildi alarm vermeye başlıyor. Çünkü yaz boyunca yoğun güneş ışınlarına, deniz ve havuz sularına alışan kişiler güneş lekeleri ile karşılaşıyor. Mevsim değişikliğiyle birlikte de kuruluk, çatlamalar ve elastikiyet kaybı gibi cilt problemleri yaşanabiliyor.

“Yaz aylarının sona ermesiyle güneşin altında geçen günlerin kazandırdığı canlı bronz tenler, yavaş yavaş rengini kaybetmeye, donuk bir hale gelmeye başlıyor. Çünkü hayat kaynağı ışığın bu kez olumsuz etkileri ortaya çıkıyor. Özellikle güneş yani ultraviyole radyasyonu cilt yaşlanmasının en önemli nedenleri arasında. Güneş ışığıyla solaryum; ciltte kuruluk, derin kırışıklık, sarkma, esneklik kaybı, renk değişimleri ve deri yüzeyindeki damarlarda genişlemeye yol açıyor.

Biyolojik olaraksa ciltte aşırı derecede serbest radikal oluşumu, yağ kayıpları, derinin esnekliğini artıran kolajenin bozulması, protein kaybı, hücrenin onarım kapasitesinde düşme, hücrelerin genetik yapısında bozulma gibi bir dizi olumsuzluk gelişiyor.

Düzenli cilt bakımı ve uygulamaların desteğini de alarak yaz boyunca yıpranan cildinize etkili bakımlar yaptırabilirsiniz. Kırışıklıkların engellenmesi için en önemli basamaklardan biri ölü derinin atılıp cildin nemlendirilmesidir. Bunun için öncelikle cilt analizi yapılıp salonda profesyonel bir cilt bakımı şarttır.

KLASİK (PROFESYONEL ) CİLT BAKIMI
Genel bakım (klasik cilt bakımı) herkesin ayda en az bir kere yaptırması gereken detaylı cilt temizleme işlemidir. Cildin ihtiyacı olan derinlemesine temizlik ve beslenmeyi sağlar. Böylelikle temiz ve parlak bir cilt elde edilirken yaşlanma da geciktirilmiş olur. Cildimiz özene ve bakıma muhtaçtır. Çünkü gerek hormonların etkisi ile gerek dış faktörlerin neden olduğu birçok olumsuz etki cildin nefes alamamasına ve ölü derilerin birikerek kararmasına ve hatta siyah nokta gözeneklerinin dolmasına ve büyümesine neden olmaktadır.

Yüz ve cilt bu duruma geldiğinde hala gereken özen gösterilmiyorsa o zaman tende çabuk yaşlanma, kararma, tabakalaşma ve gerçekten diğer kişileri de rahatsız edebilecek kötü görünüm oluşmuş olur.

Genel bakım, kullanılan profesyonel ürünlerle bir uzman tarafından cildin ihtiyacına uygun olacak şekilde derinlemesine temizleme işlemidir. Bu işlem yaklaşık olarak 1.5 saat sürer ve cilde sırasıyla temizleme, peeling, tonik, buhar, komedon temizliği, maske ve nemlendirici ile masaj yapılarak işlem tamamlanır. Böylelikle cilt temizlenir, tıkalı olan gözeneklerde biriken yağ ve kirler arındırılır, cildin esnekliği ve parlaklığı geri kazandırılmış olur. Klasik cilt bakımı her zaman yapılabilir fakat deri 28 günde bir kendini yenilediği için ayda bir olarak önerilmektedir.

Cilt bakımı yaptırmak isteyen üyelerimize öncelikle uzman estetisyenimiz tarafından ücretsiz bir ön görüşme yapmaktadırlar. Uzman estetisyenimiz ön görüşme sonrası kişiye cilt analizi yapıp uygulama için gerekli ve uygun olan ürünler ile seans aralıkları, seans aşamaları ve işlemin ne kadar süreceği hakkında bilgi vermektedir.

Cilt bakımına kişinin cilt yapısına uygun bir temizleyiciyle yüzünün temizlenmesiyle başlanır. Temizleme işleminden sonra cilde peeling uygulanır. Cildin hassasiyetine göre ayarlanan süre boyunca yüze buhar uygulanır. Gözenekler tamamen açıldıktan sonra ciltteki komedon ve akneler temizlenir. Cilde uygun tonik ile gözenekler tamamen temizlendikten sonra cildin ihtiyacına göre nem veya sebum dengeleyici ampuller uygulanır. Cilt bunu tamamen emene kadar uygulama devam eder.

Ampul uygulanması işleminden sonra cilde maske uygulanır. Maske aynı zamanda uygulanan ampulü daha da derine indirecektir. Maske yaklaşık 20 -25 dakika arasında ciltte kalmaktadır. Maske tamamen kuruduğunda ya da cilt tarafından emildiğinde ciltten temizlenir ve ardından sıkılaştırıcı tonik uygulanır. Kişinin ihtiyacı varsa cilt yaşına ve elastikiyetine uygun bir serum uygulanır ve sonrasında cilde uygun nemlendirici ve rahatlama masajıyla yapılır. İşlem en son oksijen terapi ve güneş koruyucu ile sonlandırılır.

Cilt bakımlarınızı ihmal etmeyin, güzellik ihmale gelmez…

Yorumlar

0 yorumlar