Ankara Life Dergisi

Soyut Çalışmayı Seviyorum!

Geçen sayılarımızda olduğu gibi bu sayımızda da muhteşem eserlerine yönelik röportajını gerçekleştirdiğimiz Yağmur Parmaksız ile yeniden bir araya geldik. Öncelikle bizi içeri girdiğimiz anda duygu dolu bir tablo karşıladı. Yaşadığımız deprem felaketini anlatan eseri, bir yanımızı buruk hissettirirken öte yandan hepimizin hayran kalmasına sebep oldu. Ardından merak ettiğimiz sorularımızın yanıtlayan Yağmur Parmaksız, aynı zamanda seramik derslerine başladığını ve ilerleyen zamanlarda ise 4. Kişisel Sergisi’ni açacağının da haberini verdi. İyi okumalar dileriz.

En son hangi resmi çizdiniz?
Hatay / Antakya 75×100 Akrilik Boya, Soyut.

Resmi çizerken hangi olaydan etkilendiniz?
Gündemimizde olan herkesin yüreğini alt üst eden deprem afetinden etkilendim. Zaten olay yaşandıktan sonra psikolojimi kolay kolay toplayamadım. Beni çok derinden etkiledi, depremden etkilenen birçok şehrimiz oldu ama Hatay / Antakya çok farklı sarstı. Kendimi atölyeye kapattım, her şeyden uzaklaşmak istedim, fırçayı elime aldığımda ortaya çıkan görüntü soyutlaştırılmış bir Antakya görseline aitti. Haricinde soyut çalışmayı seviyorum. Renklerin dansı olarak adlandırdığım yeni eserlerim çok yakında sizlerle buluşacak.

Resim çizmeye devam etmeyi düşünüyor musunuz?
Elbette düşünüyorum, 2023 yaz sonunda bomba gibi bir sergi ile karşınızda olacağım. 4. Kişisel Sergimi açmaya hazırlanıyorum.

Resim alanında kendini geliştirmek isteyen kişilere ne tür önerilerde bulunursunuz?
Resim yapmayı özellikle odaklanma ve dikkat dağınıklığı olan insanlar için öneriyorum. İnsanı ister istemez belli bir odağa çekiyor. Haricinde çizerken çok fazla inceleme yetisi de kazandırıyor. Önerim; vazgeçmemek, pes etmemek ve denemek. Daha önceki röportajımızda bahsettiğim gibi; inanmak başarmaktır.

Öğrencilerinize resim çizmeyi nasıl sevdiriyorsunuz?
Yetişkin öğrencilerimle sempatik ve tatlı bir diyaloğa sahibim. Hepimiz biliyoruz ki, insan önce öğreticisini sevmeli… Hassas ve kibar bir üslup ile yaklaşıyorum ve resmin güzel yanlarını anlatıyorum. Onlara zorunluluktan ziyade huzurlu ve ruhlarını dinlendirebilecekleri bir ortam hazırlıyorum. Yenimahalle Halk Eğitim Merkezi’nde Salı & Cumartesi günleri ders veriyorum. Küçük yaş gruplarıma daha çok oyuncu resim tekniğini kullanıyorum. Onlar için küçük, minimal oyunlar hazırlıyorum ve oyunları resimle birleştiriyorum. Oynarken seviyor, eğlenirken çiziyorlar.

En sevdiğiniz renk?
Aslında bütün renkleri seviyorum doğal olarak hepsiyle iç içeyim, fakat siyah ve kahverenginin her tonu beni daha fazla içine çekiyor.

Ne tür müzik dinlersiniz?
Genelde 80’ler 90’lar tarzı eski parçalara ve plaklara düşkünlüğüm var, ama günümüz parçalarını da dinlerken çok seçici değilim. Her tarz parçaya uyum sağlarım.

En sevdiğiniz şarkı ve nedeni?
Tamino- İndigo Night.. Özel bir sebebi yok, beni dinginleştiriyor, sakin, huzurlu ve kendimi rahat hissettiğim bir parça. Tablolarımı yaparken dinlediklerim arasında ilk tercihim.

Seramik dersinde neler yapıyorsunuz?
Seramik dersini 4-6 yaş çocuklara motor-parmak gelişimi için yaptırıyorum. Onlara plaka açmayı, seramiğin havasını almayı, kalıp çıkarmayı öğretiyorum. Küçük yaşta bir şeyler yapabilmek öz güvenlerini geliştiriyor.

Yorumlar

0 yorumlar