Ankara Life Dergisi

Tamamlayıcı Tıp Nedir?

Tamamlayıcı Tıp Vizyonu, Op. Dr.O.Melih.İzdes ile röportaj…

Röportaj: Melek Şenol

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? Ekibinizi tanıyabilir miyiz?
Ben Oktay Melih İzdeş, Burdur doğumluyum. Gazi üniversitesi Tıp Fakültesinden 1990 Yılında mezun olup, 1992-1999 yılları Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanlığını tamamladım. Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesinde Uzman Beyin ve Sinir Cerrahı olarak çalıştım. Tamamlayıcı Tıp konusuna aynı şekilde 1997 yılında ilk adımı attım. Ozon terapi, Hacamat (Kupa terapi), Akupunktur, Nöralterapi, Mezoterapi, Proloterapi, PRP – CGF, Hipnoz, NLP, Enerji tıbbı (Biyoenerji, Reiki), Viseral Manuel Terapi ve Müzik Terapisi alanlarında uzmanlık alarak uygulamalarımı bütünsel hale getirdim. Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesinde 2018 yılında Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) ünitesinin kurucusu olarak bu alanda hizmet başlattım. Tamamlayıcı tıp ünitesini çalıştırırken, aynı zamanda ameliyatlara ve tüm uygulamalara uzmanlığımı ekleyerek devam ettim. Özellikle son 10 yılda, Tıbbın sadece ilaç tedavisi gibi uygulamalarla değil daha bütünsel olduğunun farkına vardım. Çalışmalarıma bütünsel anlamda birçok bilgi, teknik ve uygulamayı eklemeye karar verdim.
Şu an Sayın Uzm. Dr. Y. Erol Yalçın’ın yaklaşık 9 yıldır aktif olarak tamamlayıcı tıp alanında hizmet veren klinik ekibiyle çalışmaktayım. Dr. Erol Yalçın’ın vasiyeti üzerine bu klinikte çalışmalarımı sürdürüyorum. Dört kişilik bir ekip ile şu anda aktif olarak hizmetlerimizi sürdürüyoruz.

Tamamlayıcı Tıpı kısaca tanıtır mısınız?
Şifa, batı kültüründe yüzyıllardır sadece ilaç ve ameliyat gibi uygulamalar ile sağlanmaya çalışılmış, fakat birçok durum için istenilen sonuçlara ulaşılamamıştır. Doğu kültüründe ise binlerce yıldır akupunktur başta olmak üzere birçok tedavi yöntemi aktif olarak kullanılmaktadır. Modern teknolojinin geliştiği batı tıbbıyla, şifa bilgeliğini taşıyan doğu tıbbının harmanlanmasıyla çok daha bütünsel ve güzel sonuçların alınması mümkün olmuştur. Günümüzde tıp bakış açısı bütün Dünyada bu perspektifi benimsemeye başlamıştır. İşte tamamlayıcı tıp bu iki bakış açısının birbiriyle harmanlanması ve bütünsel bir hale getirilmesidir. Dünya üzerinde bu konu bütünsel tıp ve holistik yaklaşım olarak da adlandırılmaktadır.

Çalışmalarınız, çözümleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Kliniğimizde güncel batı tıbbını temel alarak geleneksel uygulamalar yapılmaktadır. Sunduğumuz hizmetler hastanın klinik durumuna göre seçilerek ozon terapi, hacamat, akupunktur (kilo yönetimi, alışkanlıklar, stres yönetimi), nöralterapi, proloterapi, mezoterapi gibi yöntemler birbirini destekleyecek şekilde uygulanmaktadır. Sağlığın bedensel, zihinsel ve ruhsal yönlerden iyi olmasını sağlayan uygulamalar, kişiye en iyi sonuç alınacak şekilde belirlenmektedir. Kilo yönetimi, alışkanlık, stres yönetimi gibi bedensel ve zihinsel rahatlama açısından birçok durum için bunlar kullanılmaktadır. Kişinin ihtiyaç duyabileceği birçok yönden destek sağlanması hedefimizdir. Ağrı tedavisi açısından bel ve boyun fıtığı durumları için oldukça olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Kişi için en ideal tedavi protokolü, birçok açıdan değerlendirilerek belirlenmektedir. Hastanın daha önce teşhis ve tanısı ile ilgili tüm veriler değerlendirilerek adım atıldığı için, özellikle ağrı tedavisi sağlanabilmektedir. Ağrıların çoğunun sebebi olan bel ve boyun fıtığı tedavisinde ameliyat daha az yer kaplar. İlaç tedavisi ve fizik tedavi ile birlikte akupunktur, proloterapi, mezoterapi yöntemleri bu durumların çözümünde çok etkilidir. Kliniğimizde kilo yönetimi, alışkanlıklar, mental rahatlama, sağlığın iyileştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla birçok hizmet aktif olarak sunulmaktadır. Bu konulara bütünsel bir yaklaşım ile yardımcı olunmaktadır. Bağışıklık sistemini daha kuvvetli hale getiren, var olan sağlığı sürdürmeye yardımcı olan ozon terapi, damardan C vitamini ve glutatyon uygulamaları birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bağışıklığın önemli olduğu bugünlerde bu tür uygulamaların değeri oldukça fazladır. Bizler kliniğimiz olarak sizleri önemsiyor ve yapabildiğimiz tüm güzel uygulamaları sizlere şifa ve sağlık için sunuyoruz.

Faaliyet gösterdiğiniz alana olan ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Daha önceleri bu tür uygulamalar az bilinmekteyken, günümüzde bu konulara yönelik farkındalık daha çok artmıştır. İnsanlar, hayatlarında birçok açıdan bütünsel yaklaşımların faydalarını gördükçe bu alana yönelik ilgi oluşmaya başlamıştır. Bu tür uygulamaların etkili olmasını sağlayan en önemli faktör, batı ve doğu bilgeliğini harmanlamasıdır. Günlük hayatın getirdiği birçok durum ile bu alandaki uygulamalar sayesinde çok daha kolay başa çıkılabilmektedir. Bu yüzden güven duyulan ve kişiye faydanın ön planda tutulduğu hizmetlere yönelim artmıştır. Bizim sunduğumuz hizmetlere ilgi bu açılardan artış göstermektedir. Şu an bu yöntemlerin etkinliğinin farkına varıldıkça daha çok kişi bu tür hizmetlere yönelmektedir.

Sizin için başarı nedir? Başardım diyebilmeniz için neler gerekiyor?
Başarının tam bir tanımı olmasa bile bizim mesleğimizde insanların daha iyi hissedebilmesi, iyileşmesi ve istedikleri şifaya ulaşabildiğini görmek başarının en güzel örneklerindendir. Onlardan iyi hissettiklerini duymak, onların rahatladığını hissetmek yaptığımız işin ne denli değerli olduğunu göstermektedir. Başarı, benim için bunu farkedebilecek şekilde insanların sağlığına dokunabildiğimizi farketmektir.

Yorumlar

0 yorumlar