Ankara Life Dergisi

Tarzına Dikkat Et, Yaşam Şekline Dönüşür!

Şehrin marka yayını olan Ankara Life Dergisi’nin Ekim sayısı konuklarından birisi de Nuri Çakmak. Nuri Bey, birbirinden farklı şapka tasarımları ile sosyal medyada kendinden oldukça söz ettiren bir isim. Deri ürünlerin doğallığına ve kalitesine gönül veren Nuri Çakmak, Ankara Life Dergisi ekibinin sorularını yanıtladı.
Röportaj: Melek Şenol
Öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?
1980 yılında Beyoğlu’nda doğdum. İş hayatına erken yaşlarda atıldım. İlk çalışmam Aksaray Vatan Caddesi’nde bulunan bir lunaparkta başladı. O dönemlerde mizaç olarak yaptığım işin eğlenceli ve insanlarla iç içe olması benim için çok önemliydi. Bu benim frekansımı ve hayat enerjimi yükseltiyordu. Lunapark macerası ile eş zamanlı olarak müzisyenliğe başladım. Şirinevler’de bir bayan kuaförünün bodrum katında, arkadaşlarımla ilk rock grubumuzu kurdum. Tabii bu süreçte babam Osman Çakmak’ın mali müşavirlik ofisinde yarı zamanlı çalışıp; hem üniversiteye devam ediyor hem de müzisyenlik işlerini yürütüyordum. 1999 depreminden sonra vatani görevimi yapmaya askere gittim. Askerden geldikten sonra Anadolu Üniversitesi’ni bitirdim. Babaların genelde oğullarına yönelttikleri;“Evladım benim işimi devam ettirmeyecek misin?” sorusuyla karşılaşınca, hiç bana uygun olmamasına rağmen bu isteği kıramadım. Aile şirketi olan mali müşavirlik ofisimizde tam zamanlı olarak çalışmaya başladım. 27 yaşıma geldiğimde Nuri Çakmak olmamı sağlayan hayatımın kadını Öznur Kelem ile tanıştım ve 2007 yılında evlendim, şu anda ise; 3 tane evladımız var. 2011 yılında babam kanser hastalığına yakalanınca işi bırakmak zorunda kaldı ve bütün işi devraldım. Muhasebe işini yaparken her zaman daha keyifle yapabileceğim bir iş arayışında oldum. Çevremde tanıştığım insanlarla samimi ve güvene dayalı ilişkiler kurduğum için birçok ortaklık teklifi aldım. 2019 senesinde mali müşavirlik mesleğinin bana uygun olmadığına karar vererek ofisimi kapattım ve otomobil restorasyon işine tam zamanlı olarak başladım. Ortağım ile birlikte tüm araçlara takılabilir ambiyans aydınlatma kitlerini icat ettim, ‘Car Sound Ambiyans’ şirketini kurup, gerekli başvuruları ve kalıpları yaparak üretime geçtik. Hala dünyada tüm araçlara bu uygulamayı yapan tek firmayız.
Şapka tasarımı yapmaya nasıl karar verdiniz ?
Şapka tasarımı yapmak hayal ettiğim ya da aklıma gelen bir iş değildi, ama şapka kullanmayı çok severim. Her gittiğim yerde şapka ürünleri satan bir dükkan görünce mutlaka girer, modellere bakar ve beğendiğim şapkayı isterdim, fakat maalesef kafa ölçüme uygun hiçbir şapka bulamazdım. Çünkü kafa ölçüm standart ölçülerin biraz üzerindeydi. Bir tek şapka hariç o şapkayı da 2007 yılında Alanya’da eşimle gezerken çarşı içerisindeki bir şapkacı dükkanında buldum. Böylelikle; ilk deriden yapılmış kovboy şapkamı aldım. Bu sebeple de kovboy şapkalarına olan hayranlığım arttı ve uzun yıllar o şapkayı kullandım, hatta su altı dalışlarımda bile aksesuar olarak taktım. Bir gün alanında profesyonel ve yenilikçi olan deri ustası Serdar ağabeyim ile tanıştım. Kendisinde kahverengi deriden yapılmış Fidel Castro şapkasını görünce çok hoşuma gitti ve kendimi tutamayıp; ‘Deneyebilir miyim?’ dedim ama maalesef her zamanki gibi olmadı. ‘Zaten benim şapkadan yana kısmetim yok.’ dedim. Serdar ağabey; ‘Üzülme yaparız ya hu ne olacak ki!’ dedi. Şaşırmıştım, ‘Peki kovboy şapkası yapar mısın?’ dediğimde daha önce yapmadığını ama örnek bir şapka verirsem yapabileceğini söyledi. Hemen Alanya’dan aldığım emektar deri kovboy şapkasını götürüp verdim. Hatta şapkayı verirken müzisyenlik zamanından kalan 25 yıllık kemer tokalarımı da verip, şapkaya tasarlarsa çok sevineceğimi söyledim ve 1 aylık süreçten sonra bana toplamda 8-9 adet özel tasarım kovboy şapkalarını yaptı. Serdar ağabey yaptığı işi sevgi ile yapan ve hayal gücünü tasarımlarına çok iyi yansıtan bir deri ustası. Şapkaları aldıktan sonra günlük hayatımda kullanmaya başladım. Özel kovboy ayakkabıları aldım ve ona uygun bir tarz oluşturdum. Çevremde beni tanıyan tanımayan insanlar tarzımı gördüğünde, çok olumlu ve pozitif yorumlar yaptılar. Sonrasında ise yaşadığım bu keyif için, kafa ölçüsünden muzdarip olup şapka bulamayanlar adına Serdar ağabeyim ile sosyal medyada tasarım sayfası açmaya karar verdik. Böylelikle herkesin kendi karakter ve tarzına göre özel şapkalar tasarlamaya başladık.
Şapkanın sizin için anlamı nedir ?
Şapka kullanımı kafa ölçümden dolayı ulaşabildiğim bir aksesuar değildi. Serdar ağabeyimle tanıştığımda, onun bana sunmuş olduğu kişiye özel ölçüde ve karakterde olan şapkalara kavuşmanın özgürlüğüyle beraber şapka kullanımı benim için bir vazgeçilmez oldu. MFÖ’den Mazhar Alanson’un dediği gibi “Şapkasız çıkmam abi” demeye başladım.
Tasarımlarınızı hazırlarken ilham kaynağınız nelerdir ?
Kovboy şapkası model olarak aslında çok değişkenlik göstermiyor. Ölçülere göre gölge siperliğinin genişliği değişiyor. Benim kendi şapkalarımda ilham kaynağım; kemer tokalarım oldu. Özel tasarımlarımızı yaparken öncelikle derinin renkleri, şapkayı isteyen müşterimizin yaşam tarzı, elinde bulunan ve şapkasına uyarlamamızı istediği aksesuarları ile tasarımlarımızı şekillendiriyoruz. Örneğin geçenlerde bir takipçimiz 80 ve 90 yıllarına damgasını vurmuş rock grubu Guns’n Roses’ın çılgın gitaristi Slash’ın meşhur şapkasından istedi. Bizde ona özel bu şapkayı tasarlamaya başladık.
Tasarımlarınızı almak isteyenler nereden ulaşabilirler ?
Şu an sadece ‘countryman_lifestyle’ adlı instagram hesabından butik olarak çalışmaktayız. DM üzerinden ulaşabilirler ve merak ettikleri tüm sorularını yazabilirler.
Kişiye özel tasarımlar yapıyor musunuz?
Şapkalarımız müşterilerimizin kafa ölçüsüne göre aksesuarlı ve aksesuarsız olarak 15 gün içerisinde üretilmektedir. Evet, kişiye özel tasarımlar da yapıyoruz. Bazı müşterilerimiz iş markalarına ve konseptlerine uygun tasarımlar talep ediyorlar. Biz de talep eden kişilerden biraz kendilerini anlatmalarını istiyor, sosyal medya hesaplarından yaptıkları işi ve yaşam tarzlarını inceleyip onlara özel bir logo tasarlayarak şapkalarına özel aksesuar sunuyoruz. Ardından renk ve ölçüye karar verip, kişiye özel üretimimize başlıyoruz.
En büyük hayaliniz nedir?
İstanbul’a yakın veya uzak bir bölgede doğa içerisinde büyük bir alanda kurulmuş deri aksesuarları olan atölye açmak istiyorum. İnsanların gönül rahatlığıyla gelip ürünlerimizi bizzat görerek seçmesi, kafa ölçüsünü verip istediği tasarımı bizimle paylaşması ve kafemizde otururken bizimle zaman geçirmesi, daha sayamadığım birçok aktivite ve yapacağımız bir alan kurmak hayallerim arasında yer alıyor.

Yorumlar

0 yorumlar