Yeniliklere Açık, Gözlemci, Sistemli, Çözüm Odaklı Ve İleri Görüşlü

Başkentin en sevilen yayını Ankara Life Dergisi F312 Mimarlık’ın kurucusu İçmimar Fatih Öztürk ile buluştu.
Röportaj: Yağmur Demirel Fotoğraf: Koray Aslan

Fatih bey, iyi bir iç mimar bir projeye bakınca ne görmeli ki ona iyi bir iç mimar diyelim?

Bitmemiş bir projede, hatta henüz taslak halindeki bir projede bile işin bitmiş ve kullanıma açılmış halini görebilmeli. Yapının barındırabileceği tüm riskleri ve fırsatları öngörebilmeli ve çalışmasını bu doğrultuda ilerletebilmelidir. Ayrıca, iyi bir gözlem yeteneği de gerektirir. Çevresindeki yeni ve yaratıcı işleri fark edebilmeli, gözlemlerini özgün fikirleriyle buluşturarak hayata geçirebilmelidir.

Birlikte çalışacağınız ekibi oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz?

Planlı, sistemli çalışmak ve öngörü sahibi olabilmek çok önemli. Projenin istenen tarihe yetişmesi için işler aksatılmamalı, çıkabilecek pürüzler öngörülerek önlemler alınmalı. Ayrıca vizyon sahibi olan, kendini güncelleyen kişilerle çalışmaya özen gösteriyoruz.

Mimar olmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Gözlerinizi kullanmayı bilmelisiniz. Sürekli çevrenizdeki yeniliklere açık olmalısınız. İyi bir gözlemci olmak önemli. Ayrıca hayal gücünüzün de kuvvetli olması gerekiyor. İşleriniz sürekli kendini tekrarlamamalı, farklı ve yeniliğe açık olunmalı.

İç mimarlık şüphesiz ki çok detaylı, çok titiz çalışılması gereken bir meslek, çalışma süreciniz boyunca zorlandığınız durumlar oluyor mu? Bu durumlarda nasıl bir yol izliyorsunuz?

Sorunun kaynağını bulmak ve onu ortadan kaldırmak gerekiyor. Sizi zora sokan durumun koşullarını değiştirdiğinizde içinde bulunduğunuz zor durum da değişmiş oluyor.

Leave your vote

-1 points
Upvote Downvote

admin

Ankara'nın en eski dergisi olana Life Dergisi, Her ay binlerce kişinin eline ulaşıyor. Dijital platformlardaki varlığı ile bu rakam yüzbinleri buluyor. Şehrin en eski dergisi olma özelliğimiz, bizi popüler kılıyor, Aynı zamanda kurumsal kimlik çalışmaları ile logolar, web sayfaları sosyal medya, ve dijital reklamcılık ile sıra dışı tanıtım hizmetleri veriyoruz.

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.