Ankara Life Dergisi

Tam Da Zamanı Gelmişken

Hayat ertelemeye gelmez. Ya yarın çok geç olursa? Ben yeni yıl dönemini çok severim. Hep bana yeni yılın başlangıcını, ertelediklerimizi gerçekleştirmek için tam zamanı olduğunu hatırlatır. Evet, yine geldik tam zamanına! Hazır mısınız? Tam da zamanı gelmişken, sizi sıkıntıya sokmadan, üzerinizde baskı yaratmadan, ertelediklerinizi listelemeye hazır mısınız?

1,2,3… Hadi başlangıç bizden, doldurması sizden olsun. Hatırladıkça, artık yapsam fena olmayacak, şunu bir halletsem, aklımda yer tutuyor, bu sene artık hayatımda bir değişiklik istiyorum dediklerinizi yapmaya hazır mısınız?

Peki yazdık, bitti mi? Yoo, hayır. Bunu rutin programınızın içine yerleştirmek için zaman olmalı ve programı uygun hale getirmelisiniz. Çoğu şeye başlar ve yarım bırakırız. Kararlılıkla devam etmek için çok istemeli ve yapmak istediğimize inanmalıyız.

Geçmişte başardığınız, bitirdiğiniz işleri düşündüğünüzdeki motivasyonunuzu hatırlayın. O eylemi gerçekleştirirken neler yolda tutmuştu sizi? Siz ertelemeden, yüksek enerji neler yapmanızı sağlamıştı? Bütün bunları yazmayı dener misiniz?

Şimdi bu stratejilerinizi, ertelediğiniz işlere uygulamak ister misiniz?

Gerçekte bu ertelediğiniz eylemleri yapmayı istiyorsanız, harekete geçmenin tam zamanı. Sağlık kontrolleri, uzun zamandır edinmeyi istediğiniz yeni hobiler, aile, iş ya da arkadaşlar ile ilgili yapılması istenen ama ertelenenler… Belki de artık yapmak istemediğiniz şeyler de vardır. Tam bir temizlik zamanı.

Bazen ertelediğiniz şeyleri yeterince istemediğinizi fark ettiren bahaneler yaratıp onu yapmak için sarf edeceğimiz emek ve zamanın planını yapmakta zorlanırız. Aslında bir başlandığında, hep sonunu getirmek daha kolaydır. Ama o ilk adımı atmak ve kararlılıkla yola devam etmek için güçlü bir istek duymak, en önemli basamaktır. Sonrası çorap söküğü gibi gelecektir.

Her zaman seçim yapma özgürlüğüne sahibiz. Başımıza gelenleri değiştiremeyebiliriz, ama başımıza gelenlere karşı alacağımız tavrı ve sergileyeceğimiz duruşu seçme özgürlüğüne her zaman sahibiz. İşte bu özgürlük aslında çok büyük bir güçtür ve farkına vardığımızda, hayatımızın lideri haline geliriz.

O ilk adımı atmadan önce, o işi veya ertelediğimiz şeyi sonuçlandırdığımızı düşünüp o resmi gördüğümüzde hissettiğimiz şeyleri hayal etmek, bize ilham verecek ve başlamamızı sağlayacaktır.

Yaşam müthiş bir denge aslında. O denge hangi tarafa doğru bozulursa, diğer taraf kendini daha fazla hissettirmeye başlıyor. Duygusal, fiziksel ve ruhsal olarak içinde dengeyi yakalamış bir insan, bir yıldız gibi girdiği her ortamda kendini hissettiren, mutluluğu gözlerinden okunan, etrafına neşe saçan bir insan profiline dönüşüyor.

Evet, tam da zamanı gelmişken aynaya baktığınızda siz kimi görüyorsunuz? Gördüğünüz kişiye, ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olduğunu ve bugünkü düşünce ve eylemleri ile geleceğini yarattığını söyleyin.

Yorumlar

0 yorumlar