Ankara Life Dergisi

Hem İnşaat Hem de Otomotiv’de Demir Grup

‘Çevremde ve ailemde de otomotiv sektörü ile uğraşanlar vardı, ilerlemek için ise bir şeyleri risk almam gerekiyordu.  Riskleri göze alarak hem inşaat sektörü hem de otomotiv sektöründe yer aldım.’

Demir Grup İnşaat, Emlak, Otomotiv’in  kurucusu olan  Abdurrahman Demir ile başkentin en çok okunan dergisi Ankara Life ekibi bir araya geldi. Abdurrahman Demir ile inşaat sektörü ve araç alım satım işlemleri hakkında siz değerli okurlarımıza yönelik bir röportaj hazırladık.

Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Abdurrahman Bey sizi tanıyabilir miyiz?

1985 Ankara Çamlıdere doğumluyum. Zeynep İkra adında 5 yaşında bir kızım var. 25 yaşında otomotiv sektörüne girdim. Demir Ankara İnşaat Tahhüt  Otomotiv  Sanayi ve Ticaret  Limited Şirketi olarak  2010 yılından beri devam etmekteyim.

İnşaat sektörüne girişiminiz nasıl ve ne zaman oldu?

Aslında tamamen tesadüf bir şekilde  2016 yılında inşaat sektörüne giriş yaptım. Sürecin başlangıcına değinecek olursam; bir arkadaşımın aracılığı ile birlikte bir yerde yüksek kalitede site konut projelerinde yer aldık ve başarılı olduk. Bunun yanı sıra ilçe belediye ek binaları, toplum sağlığı merkezleri ve  okulların onarım işlerinde de faaliyet gösterdik.

İnşaat sektörü için günümüz ekonomisi, sosyal yaşantı gibi konular göz önüne alındığında insanların talepleri daha çok ne yönde ilerliyor?

İnşaat sektöründe günümüz ekonomisine bakılacak olursa;  maliyet arttıkça fiyatta da çok hızlı artışlar görünmekte. Banka kredilerindeki artışı da göz önüne aldığımızda genel kesim olmasa dahi büyük bir kesimde  maliyetlerin yükselmesi ile fiyatlardaki artış ev almak isteyen vatandaşa yansımakta. Modernleşme çağında olduğumuz  için insanların tercihleri  klasik tarzda olan 3  5 katlı evlerden ziyade daha çok şehirden uzak ve daha büyük evlere yöneliyorlar. Bunun yanında şehrin gürültüsünden de bıkmış durumdalar. Mesela günümüzde insanlar; havuz, spor salonu, çocuk parkı, oyun alanı, ailecek oturabilecekleri site içi aile parkı gibi iş stresinin yorgunluğunu atabilecek sosyal faaliyetleri olan evlere doğru yönelimi mevcut, bu sayede  kendilerini ve çocuklarını güvende hissettikleri düşüncesindeler.

İnşaat sektörü haricinde araç alım satım alanı ile de ilgilendiğinizi biliyoruz. Bunun içinde otomotiv sektörüne olan ilginiz nasıl başladı?

Aslında yapmak istediğim bir işti bu sektör. 2010 yılında otomotiv sektörüne başladım. Çevremde ve ailemde de otomotiv sektörü ile uğraşanlar vardı, ilerlemek için ise bir şeyleri risk almam gerekiyordu.  Riskleri göze alarak hem inşaat sektörü hem de otomotiv sektöründe yer aldım. Otomotiv sektöründe araç kiralama, alım satım işleri ile inşaat sektörünü ekibimle bir arada yürüterek ilerleme kaydettim. Ayrıca şu anda bu iki sektör dışında da yeni projelerimiz devam ediyor. Örnek verecek olursam; kamuya bağlı okul, hastane ek binaları, sağlık merkezi kuruluşları, barajlar, yol yapımı ve onarımı gibi birçok projede yer almaktayız. Türkiye genelinde çeşitli projelere bağlı devam eden toplam 5 tane şantiyemiz bulunmakta.  

Otomotiv sektöründe talepler ne doğrultuda? Gelecek zaman içinde fiyatlarda bir değişiklik söz konusu olacak mı? Araç almak isteyenlere ne öneride bulunursunuz?

Şu anda otomotiv sektöründeki durumda ciddi anlamda tırmanışta, fiyatlar ise her hafta değişiyor, sabit bir fiyat yok bundan dolayı insanlar net bir karar veremiyor.  Marka model içinde karar verildiği zaman ise, alınması gerektiğini düşünüyorum yoksa bir hafta sonra aynı araç % 10 ya da %15 oranında yükselmiş oluyor. Ekonomide her şey dolar ve altın endeksli olduğu için sürekli bir değişim söz konusu. Talepler doğrultusunda da şu anda elinde nakit bulunduran çok kârlı olmuyor maalesef, eskiden fiyatı düşsün diye beklediğimiz araçlar şu anda yükseliyor yani paranın günümüz koşullarında yatırım üzerinde bir değeri yok tam tersi gün geçtikçe değer kaybı var diyebiliriz. Araç almak isteyenlere tavsiyem; şu an en düşük sıfır bir aracın fiyatı 500 bin TL civarı,  bu araçların sıfır modeli 2019 yılında 75 ila 80 bin TL idi, şimdi ise ortalama 500 bin TL. Türkiye’de ve dünyada olduğu gibi hiçbir şeyin fiyatı düşmez bu yüzden ev ya da araba almak artık zorlaşacak. İlerleyen yıllarda eskiden olduğu gibi çok düşük fiyatlı araç ve ev aramak devri kapandı, fırsatı anlık değerlendirsinler.

Son olarak okuyucularımıza hem inşaat, emlak konularından hem de otomotiv alanından iletmek istediğiniz düşünceleriniz var mı, var ise bunlar  nelerdir?

Konut ve yatırım üzerine seçimlerini kendi bütçelerine göre çok zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde dikkatli ve güvenilir yerlerden yapmalarını tavsiye ederim, çünkü  zaman kaybı her geçen gün olumsuz etki yaratıyor.

Yorumlar

0 yorumlar