Ankara Life Dergisi

Samyeli Butik Pasta: Tatlının Lezzet Sınırlarını Zorluyor

Dudak çatlatan lezzetlerin mimarı, Samyeli Butik Pasta’nın sahibi Hüsniye Ünal, bu ay Ankara Life Dergisi’nde! İştahınızı kabartacak bu röportajımızı okurken diyetinizi bozabilirsiniz. 🙂

Hüsniye Ünal Kimdir?
1970 yılında Ankara’da doğdum. İki kız çocuk annesiyim. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. 27 yıl bir Kamu bankasında Bankacılık yaptıktan sonra 2016 yılında emekli oldum. Bir süre çeşitli sosyal aktivelere katıldıktan sonra kendi işletmemi açmak istedim. Butik pastacılık konusunda birçok eğitimlere katıldım. 3 yıldır Sancak Mahallesi Çankaya/Ankara’da ‘butik pastacılık’ yapıyorum. Pastanemde hem üretim hem de işletmecilik yapmaktayım.

Samyeli Butik Pasta’dan bahseder misiniz?
Öncelikle butik pastacılık konusuna değinmek isterim. Butik pastacılık deyince aklımıza sadece şeker hamurlu pasta gelmesin. Butik pasta, içiyle dışıyla size özel hazırlanan bir pastadır. İçeriğindeki tüm meyve ve malzemeler size özel taze alınarak yapılır. Rafta hazır bekleyen pasta bulunmamaktadır tamamen size özel hazırlanır ve tasarlanır.Pastanemizde günlük olarak sabah poğaça açma, kurabiye ve adet pastalarımız satışa sunulmaktadır.Tasarım pastalarımız içerisinde nişan, doğum günü, figürlü, harfli pastalar, mezuniyet, taraftar, meslek pastaları, resim baskılı ve maket pastalar bulunmaktadır

Aynı zamanda Pastanemizde küçük çaplı organizasyonlar da yapılabilmektedir. Kahvaltı, branch, doğum günü, kurumsal ve özel toplantılar yapılabilir.
Bununla birlikte çeşitli toplantılar, açılış, davet, kokteyller için de kurabiye, kanepe, ekler, çikolata gibi ikramlıklar da yapıyorum.Özel siparişlerin arasında zeytinyağlı yaprak sarması, mercimekli köfte, şerbetli, sütlü tatlılar, Börek ve kek çeşitlerimiz ve yine el yapımı spesiyal, dolgulu, madlen ve tablet çikolata üretimi de yapılmaktadır.

“Ürünlerimizde tamamen evimizde
kullandığımız tereyağı, zeytinyağı ve doğal malzemeler kullanılmaktadır. Kesinlikle trans yağ, glikoz, mısır şurubu ve herhangi bir katkı maddesi kullanılmamaktadır.”

İyi bir usta olmak için yenilikçi olmak şart, siz de bu ustalardan birisiniz. İlham kaynağınız nedir?
Öncelikle kendime olan inancım ve güvenimle sürekli ünlü ustaların yaptıkları gerek tasarımlar olsun gerek tarifler olsun sürekli denemeler yapıyorum. Aynı zamanda kendimden de bir şeyler katıp farklı lezzetler keşfediyorum. Yurt içi ve yurt dışı sektörel gelişmeleri takip ediyorum. Bu konuda sosyal medya en büyük kaynak oluyor bana. Vakit buldukça usta öğreticilerin workshoplarına katılıyorum, pastacılık konusunda fuarlar, seminerler ve demo çalışmalarına katılıyorum. Bununla birlikte en çok kızlarımın tavsiyelerini dikkate alıyorum. Onların öneri ve eleştirileri beni daha iyi ve yenilikçi olmamı sağlıyor.

Yeni kuşağı nasıl bir pastacılık anlayışı bekliyor?
Günümüzde gerek ekonomik, gerek teknolojik gelişmeler olsun pastacılık sektöründe hazır karışımların gittikçe fazlalaştığı, fabrikasyon üretime geçişin hızlandığını görmekteyim. Bu durum ustaların işlerinin kolaylaştırmakla birlikte, son zamanlarda yaşanan gelişmelere paralel olarak geleneksel yöntemlerle yapılan pasta, kurabiye, tatlı, börek vb. ürünlere taleplerin artış gösterdiği de unutulmamalıdır. Biz bu inançla tamamen geleneksel yöntemlerle annelerimizin yaptığı gibi ürünler çıkartıp gelenekçi ve sağlıklı beslenmeye gayret gösteriyoruz. Yeni kuşağa da bu inançla yollarına devam etmesi hususunda öneride bulunmak isterim.

Bu yola çıkmaya nasıl karar verdiniz?
Uzun yıllar yoğun çalışma temposundan çıktıktan sonra birkaç yıl sosyal aktivitelere, çeşitli hobi kurslarına katıldım. Bunlar devam ederken yine benim gibi emekli bankacı arkadaşım pastacılık kurslarına gidiyor yaptığı pastaları sosyal medyada paylaşıyordu. Arkadaşım ile birlikte küçük bir pastane açmaya karar verdik. ‘Sen yap ben satıyım’ modeli ile girdiğim bu yolda bir müddet sonra arkadaşımın sağlık sorunları nedeni ile ayrılması sonucu yola yalnız devam ettim. Pastacılık konusunda birçok eğitimlere katılarak yeni bir meslek edinip geliştirdim.

Şimdi ise bu mesleği evde geçimini sağlamak için yöresel ürünlerini yapan ev hanımlarına destek olmak için, hem onların aile bütçelerine katkı sağlamaları hem de istihdama katkı sağlamak adına çalışmalar yapmaktayım.

Yorumlar

0 yorumlar