Ankara Life Dergisi

Şeffaf Tedavi

Dişlerimiz yalnızca yemek yemeye yardımcı olmakla kalmıyor aynı zamanda görüntümüzdeki estetik açısından da büyük rol oynuyor. Dişlerde bulunan şekil bozuklukları ve lekelenmeler günlük hayatta bizleri olumsuz yönde etkiliyor. Diş ve diş eti sağlığının hayatımızdaki yeri bu kadar büyük olunca biz de kentin en sevilen dergisi Ankara Life olarak son yılların en çok merak edilen uygulaması şeffaf plak tedavisi (telsiz ortodonti) hakkında başarılı diş hekimi Dr. Berk Özoğul ile şeffaf plak tedavisi üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Merhaba Berk Bey. Öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize biraz kendinizden söz edebilir misiniz?

Ortaokul ve lise eğitimimi Ted Ankara Koleji’nde tamamladım. 2001-2006 yılları arasında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde lisans eğitimimi, 2006-2012 yılları arasında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Bölümü’nde de doktora eğitimimi tamamlayarak ‘Ortodonti Uzmanı’ unvanını almaya hak kazandım. Askerlik görevimi Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde gerçekleştirdim. Türk Ortodonti Derneği ve Ankara Diş Hekimleri Odası üyesiyim.

Çayyolu’nda yer alan ortodonti kliniğimde ideal ortodontik tedavi hizmeti sunma hedefi ile gençlere ve erişkinlere yönelik sabit ve estetik ortodontik tedavileri ve  çene ortopedisi tedavilerini güncel metotlarla gerçekleştirmekteyim.

Bize biraz da şeffaf plak tedavisi (telsiz ortodonti) hakkında bilgi verebilir misiniz, nedir şeffaf plak tedavisi?

Telsiz ortodonti tedavisi (şeffaf plak tedavisi), klasik metal veya porselen teller kullanılmadan, 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklar kullanılarak yapılan ortodontik tedavidir.

Şeffaf plak tedavisi (Telsiz ortodonti) hangi hastalıklarda uygulanır?

Şeffaf plakların uygulandığı ortodontik bozukluklar çok çeşitli olmaktadır. Dişlerdeki çarpıklık, aralıklı dişler, yanlış kapanışın tedavisinde çene genişletilmesi gibi pek çok ortodontik bozukluklarda kullanılır.  

Şeffaf plak tedavisi (telsiz ortodonti) nasıl uygulanır?

Hastalardan alınan ölçüler 3 boyutlu bir tarayıcı tarafından taranır ve çok sayıda kişiyeözel şeffaf plak 3 boyutlu yazıcılar tarafından hazırlanır. Dişlerin haftalık değişimleri bir simülasyon hazırlanarak hekime ve hastaya gösterilir. Dişlerin final pozisyonları ve görüntüsü her iki taraf için onaylandıktan sonra plaklar teslim edilir. Hastalar her bir plağı haftalık süreçlerle değiştirir, her değişen plakta dişler biraz daha düzelir.

Bu tedavinin avantajları nelerdir?

En iyi estetik tedavi alternatiflerinden birini oluşturan ortodontik şeffaf plak tedavisinde normal tel tedavisinde olduğu gibi dişlere teller yardımıyla kuvvet verilerek bir ay beklenmez. Bu durum hastayı, normal tel tedavisinde dişlere verilen kuvvetin daha fazla olmasından doğan ağrı ve konforsuzluk hissinden kurtarır. Tel tedavisinin bir diğer yan etkisi de yanak ve dudakların metal yüzeylerin sürtünmesi sonucu kesilebilmesidir. Tedavi sırasında yara oluşumu normal kabul edilir. Şeffaf plakların pürüzsüz yüzeyleri sayesinde yara ve batma oluşmaz. Şeffaf plak takıp çıkarılabildiği için ağız hijyeni daha kolay ve iyi yapılır. Ayrıca, şeffaf olması ve dışarıdan bakıldığında fark edilmemesi estetik olarak daha iyi bir görüntü oluşturur. Bazı durumlarda şeffaf plak tedavisi daha kolay ve hızlı sonuç verebilir. Şeffaf plakların çıkarılabiliyor olması yemek yerken de kişiye kolaylık sağlar.

Yorumlar

0 yorumlar